علمی و پزشکیمطالب برتر

آب درمانی برای جوش صورت

همه ما میدانیم نوشیدن آب کافی در طول روز، به حفظ و بهبود عملکرد تمامی ارگانهای بدن؛ از سیستم گوارشی گرفته تا سیستم قلبی-عروقی کمک میکند، اما شاید خیلی از ما به این نکته توجه نداشته باشیم که اگر آب کافی در طول روز مصرف نکنیم یا استفاده مناسبی از آب بهصورت موضعی نداشته باشیم، سلامت و زیبایی پوست و موی خود را به خطر میاندازیم. به همین دلیل هم در «پوست و مو»ی این هفته، به مهمترین فواید نوشیدن و استفاده موضعی از آب در حفظ زیبایی و سلامت پوست و مو اشاره خواهیم کرد.

هشت نکته درباره اب و زیبایی پوست

پوست مانند سایر ارگانهای بدن، از چند سلول مختلف ساخته شده است. تمام سلولهای پوستی مانند سلولهای سایر قسمتهای بدن، برای عملکرد بهتر به حجم مناسبی از آب نیاز دارند. از اینرو، در ادامه به مهمترین فواید نوشیدن آب و استفاده از آب برای داشتن پوستی سالمتر اشاره میکنیم

۱. نوشیدن آب برای حفظ رطوبت پوست و رساندن ریزمغذیهای ضروری به سلولهای پوستی مهم است. نوشیدن آب باعث افزایش انعطافپذیری پوست میشود و علائم پیری پوست مانند چین وچروک یا خطوط مشهود روی پوست را کاهش میدهد.

۲. آب جایگزین مناسبی برای درمانهای ضدپیری گرانقیمت پوست است. نوشیدن حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب در طول روز با حفظ تعادل رطوبت پوست باعث پیشگیری از ایجاد خطوط عمیق در قسمتهای نازک و حساس پوست صورت مانند زیر چشمها، پیشانی و خط خنده میشود.

۳. اگر همه افراد عادت کنند روزانه حداقل ۸ لیوان آب ساده بنوشند، میتوانند خطر ابتلا به بعضی اختلالهای پوستی مانند اگزما و چینوچروک را هم در خود کاهش دهند.

۴. نوشیدن روزانه حداقل 8 لیوان آب ساده به بهبود عملکرد سیستم گوارشی و دفع سموم از بدن کمک میکند. این کار درنهایت باعث افزایش درخشش و لطافت پوست میشود و احتمال ابتلا به آکنه های پوستی را هم کاهش میدهد.

۵. اگر بتوانید روزانه حدود ۲ تا ۳ دقیقه، دوش آب خنک بگیرید یا در وان آب خنک بنشینید، تا حد زیادی استرسهایی که میتوانند منجر به آسیبهای پوستی شوند را کاهش میدهید. فقط حواستان باشد این آرامسازی در آب خنک، بیشتر از 3 دقیقه طول نکشد زیرا میتواند باعث کاهش چربیهای طبیعی سطح پوست شود و خشکی پوست را به دنبال داشته باشد.

۶. اگر دچار التهاب پوستی هستید، بهجای استفاده از انواع محصولات ضدالتهاب موضعی و گرانقیمت، باز هم استفاده از دوش آب خنک را به شما پیشنهاد میکنیم. دوش آب خنک باعث کاهش التهاب در سطح پوست و کاهش احتمال ابتلا به آکنه های پوستی میشود.

۷. یک پیشنهاد شگفت انگیز برای افرادی که دچار التهاب و تیرگی زیر چشم هستند، این است که از کمپرس آب خنک استفاده کنند. کمپرس آب خنک باعث کاهش دمای پوست و رفع التهاب و پف دور چشم میشود.

۸. اگر پوستتان پوسته پوسته و زبر شده، بخار آب میتواند به کمک شما بیاید. برای بخاردرمانی میتوانید حمام را با آب گرم بخار بدهید یا صورتتان را زیر پتو بالای بخار یک ظرف آب گرم بگیرید. بعد از بخاردهی و نرم شدن پوست میتوانید به آرامی دست خود را روی پوستتان بکشید و سلولهای خشک و مرده را از پوست جدا کنید. بعد از اینکه ۱۵ دقیقه در این شرایط بودید، پوستتان را با آب خنک بشویید و از شادابی و شفافی آن لذت ببرید.

فواید آب برای مو

نوشیدن و استفاده از آب، علاوه بر حفظ سلامت پوست میتواند سلامت و شادابی موها را هم تامین کند. در ادامه به بعضی از مهمترین فواید آب برای داشتن موهایی زیباتر و درخشانتر اشاره خواهیم کرد.

۱. نوشیدن آب کافی در طول روز باعث بهبود جریان خون و افزایش اکسیژنرسانی به سلولهای پوستی کف سر میشود و به این ترتیب، احتمال افزایش ریزش مو یا ریزش موهای غیرمنتظره را کاهش میدهد.

۲. نوشیدن آب کافی در طول روز، علاوه بر پیشگیری از خشکی پوست باعث پیشگیری از خشکی و شکنندگی موها نیز میشود.

۳. نوشیدن آب بهاندازه کافی در طول روز باعث پیشگیری از خشکی بیش از اندازه پوست کف سر و پوستهپوسته شدن آن میشود. درنتیجه، موها همیشه سرشار از پوسته هایی که شبیه شوره هستند، نخواهند بود.

۴. آب خنک برای شستن موها بهتر از آب گرم است. استفاده از آب خنک یا ولرم برای شستن موها مانع از خشک و وز شدن بیش از حد موها میشود.

۵. آب، یکی از ترکیبات معجزهآسای طبیعی برای جذب بهتر ویتامینها به موهاست. اگر قصد دارید موهای خود را با محصولات مختلف موجود در بازار ویتامینه کنید یا از انواع سرمهای مو برای حفظ سلامت و درخشندگی موهایتان کمک بگیرید، سعی کنید قبل از این کار حتما ساقه موها را خیس کنید تا جذب بهتری از ترکیبات مفید موجود در این محصولات انجام شود.

۶. نوشیدن آب کافی در طول روز باعث بهبود در عملکرد سلولهای کف سر و پیشگیری از ابتلا به شوره سر و درماتیت سبورئیک میشود. آیا همه‌ی راه‌ها را برای درمان آکنه با کمپرس آب گرم امتحان کرده‌اید؟ کمپرس آب‌گرم را می‌توانید برای باز کردن منافذ پوست و خلاص شدن از کثیفی و روغن اضافی که ممکن است باعث ایجاد آکنه شود، به کار ببرید. کمپرس گرم به کاهش التهاب و بهبود گردش خون در منطقه کمک می‌کند. از این روش چند بار در هفته برای درمان آکنه استفاده کنید.

تاثیر در درمان آکنه

پوست صورت دارای منافذی است که در صورت عدم توجه به وضعیت آن ممکن است دچار ایرادات پوستی مختلفی شود. این منافذ در معرض انواع آلودگی‌ها مانند گرد و غبار، دود و خاک مسدود می‌شوند. به همین خاطر رسیدگی به آن و تمیز نمودن منافذ از آلودگی‌ها می‌تواند یکی از راه‌های مقابله با آن باشد. فیس براش وسیله‌ای برای شستشوی صورت است که می‌تواند کیفیت تمیز کردن صورت را بالا ببرد. در واقع این ابزار به شما کمک می‌کند تمامی منافذ پوست را به صورت عمقی از هر گونه ذرات آلودگی یا آرایشی و چربی‌ها پاک کنید. فیس براش‌ها نه تنها صورت شما را خوب می‌شوید، بلکه با افزایش جریان خون، آبرسانی و کلاژنسازی، به مرور زمان باعث رفع جوش‌ها، چین و چروک‌های صورت، لیفتینگ و درخشندگی پوست خواهد شد. همچنین استفاده همزمان با مواد مراقبت پوستی باعث افزایش چشمگیر جذب این مواد می‌شود.

مراحل درست کردن کمپرس آب

شستن دست‌ها

همیشه قبل از لمس کردن صورت، دست خود را بشویید. شما نمی‌خواهید هیچ میکروبی از وسایلی که در طول روز با آن در تماس هستید را به پوست صورت خود منتقل کنید (به عنوان مثال تلفن همراه، دستگیره در، صفحه کلید). لمس صورت می‌تواند منجر به شیوع آسیب‌های پوستی گردد. از مقدار کافی صابون استفاده کنید و دست‌ها را بشویید.

شستن صورت

از یک محلول شست و شوی صورت ملایم و آب‌گرم استفاده کنید تا قبل استفاده از کمپرس گرم پوست خود را تمیز کنید. قطعاً زمانی که از کمپرس گرم استفاده می‌کنید نمی‌خواهید باکتری به صورتتان منتقل گردد. محلول شست‌و‌شوی صورت را با نوک انگشتان به آرامی روی صورت بمالید. هرگز قبل از کمپرس گرم صورت خود را اسکراب نکنید زیرا موجب آسیب به آن می‌شود.

لیف حمام

یک لیف حمام کوچک و تمیز بردارید و آن را زیر آب گرم قرار دهید. همچنین می‌توانید آب‌گرم را در یک کاسه کوچک بریزید و لیف را در آن خیس نمایید. آب نباید خیلی داغ باشد. شما که نمی‌خواهید صورت خود را بسوزانید و یا پوست خود را خشک کنید. می‌توانید به جای حوله از  پنبه استفاده کنید. همچنین می‌توانید کمپرس را در مایکروویو گرم کنید. یک حوله مرطوب را در کیسه کیپ زیپ قرار دهید و آن را در ماکروویو قرار دهید تا گرم شود.

روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمان طبیعی موثر برای کاهش آسیب‌های پوستی است. قبل از خیس کردن حوله یا پنبه، ۶ تا ۱۲ قطره روغن را به 1 یا 2 فنجان آب اضافه کنید. توجه داشته باشید که قبل از استفاده از روغن درخت چای روی صورت آن را با آب رقیق کنید. ضمنا از تماس آن با چشم جلوگیری نمایید. ممکن است به این روغن حساسیت داشته باشید. در نتیجه قبل از استفاده کمی از آن را روی بازوی خود تست کنید.

کمپرس صورت

کمپرس را به مدت ۱۰ دقیقه روی صورت خود بذارید. شما می‌توانید آن را‌ روی کل صورت و یا فقط روی جوش قرار دهید. اگر کمپرس شما سرد شد آن را گرم کنید و دوباره روی صورت قرار دهید. می‌توانید این کار را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید. زمانی که کمپرس را برمی‌دارید، صورت خود را بررسی کنید. منافذ شما باید باز باشند و جوش‌های شما باید رسیده باشد. اگر هیچ تغییری ایجاد نشده بود، حوله و یا پنبه خود را دوباره خیس کرده و روی صورت قرار دهید.

کمپرس چای سبز

چای سبز حاوی پلی فنول است که دارای ترکیبات ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدان است که برای پوست شما مفید هستند. یک کیسه چای بردارید و آن را در آب‌گرم قرار دهید. به آرامی آب اضافی آن را بگیرید و بگذارید که کیسه خنک شود. زمانی که کیسه سرد شد، کیسه را روی جوش خود بذارید و برای چند دقیقه نگه دارید و در پایان صورت‌تان را با آب بشورید. همچنین می‌توانید کیسه‌های چای سبز را زیر چشمان خود قرار دهید تا پف و خستگی چشم را از بین ببرد.

کمپرس یخ

اگر احساس می‌کنید جوش‌های شما دردناک هستند. به جای گرما، از کمپرس یخ استفاده ‌کنید. سرما می‌توانند تورم، قرمزی و درد را کاهش دهد. مقداری یخ در کیسه بریزید و سپس در یک دستمال نازک بپیچید و روی جوش خود قرار دهید. بگذارید یک دقیقه بماند و بعد پنج دقیقه صبر کنید. اگر لازم بود همین روند را یکبار دیگر تکرار کنید.

  • همچنین اگر جوش‌های شما نرسیده است می‌توانید بعد از کمپرس گرم از کمپرس سرد استفاده کنید.
  • می‌توانید یخ را مستقیماً به پوست خود بمالید. (نه برای مدت زیاد)
  • کمپرس سرد می‌تواند برای تسکین گزش حشرات استفاده شود. آن را به مدت چند دقیقه در روز استفاده کنید.
  • اگر پوست خشک و حساس دارید، کمپرس را در این نواحی استفاده کنید.

رایحه درمانی

برای کاهش تنش روزی 5 دقیقه از اسانس رزماری و اسطوخودوس استفاده کنید. استعمال روغن نعناع روی پوست می‌تواند برای تسکین سردرد عصبی مفید باشد. 5 تا 10 قطره روغن را در 1 یا 2 فنجان آب بریزید. سپس حوله را در مخلوط فرو برید، آن را چلانده و روی پوست خود بکشید.

درمان صورت بعد از کمپرس آب

شستن صورت با آب سرد

بعد از استفاده از کمپرس گرم روی صورت، آن را با تمیز کننده‌های مناسب برای آکنه و یا فقط با تمیز کننده‌های ملایم بشویید. سپس صورت خود را با کمی آب خنک کنید تا منافذتان را ببندد. این کار همچنین به آرام کردن هرگونه التهاب از گرما کمک می‌کند.

پماد و محلول موضعی ضد آکنه

هر زمان که جوش زدید از پماد یا محلول ضدآکنه استفاده کنید. فراورده‌های حاوی سالیسیلیک اسید، پراکسید هیدروژن و یا سولفور برای درمان آکنه مفید است و در درمان آن موثر هستند. چون کمپرس آب منافذ را باز کرده است، دارو به راحتی توسط پوست شما جذب می‌شود.

فشار دادن جوش

فشار دادن جوش‌، مشکلاتی از قبیل لک و پیس برای فرد ایجاد می‌کند که به معنای طولانی شدن بازه درمان می‌باشد. شما می‌توانید به آرامی به هر دو طرف جوش خود را با استفاده از پنبه فشار دهید. اگر چیزی برای بیرون آمدن آماده باشد، این کار به آرامی انجام خواهد شد. هرگز جوش خود را با انگشت فشار ندهید.

آب خوردن نی نی سایت | آب گازدار برای پوست صورت نی نی سایت

دکتر پوست

اگر کمپرس برای شما فایده نداشت و جوش‌هایتان درمان نشد، باید یک متخصص پوست را ببینید. برخی از آکنه‌ها را نمی‌توان‌ به تنهایی کنترل کرد. پزشک شما می‌تواند داروهای موثرتر برای شما تجویز کند. یک متخصص پوست می‌تواند به درمان آکنه، جلوگیری از بروز بیماری‌های پوستی و کاهش اسکار و لکه‌های سیاه کمک کند. با پزشک خود درباره خطرات و مزایای هر داروهایی که تجویز می‌کند صحبت کنید. همچنین اجازه دهید پزشک شما در مورد درمان‌هایی که در منزل استفاده می‌کنید اطلاع داشته باشد.

آکادمی دکتر فاخته برگزاری تمامی دوره های پوست به صورت مبتدی و پیشرفته، به صورت تئوری، عملی و کاربردی (جهت ورود به بازارکار) برگزار می گردد.

کرم کانسیلر

اگر جوش شما بعد از آن که از کمپرس استفاده کردید و یک داروی ضد آکنه مصرف کردید، خوب نشد. می‌توانید برای آنکه کم‌تر به چشم بیاید، تا زمان بهبود از محصولات آرایشی استفاده کنید. به دنبال لوازم آرایشی ضدآکنه باشید که پوشش ملایمی دارند. کرم و کانسیلرهایی که قدرت پوشدرمان جوش صورت با آب قلیایی : اگر شما نیز جز افرادی هستید که پوست صورتتان مستعد جوش و لک است ، حتما تاکنون روش های درمانی مختلفی را برای اینکه از شر جوش صورت خلاص شوید امتحان کرده اید. جوش صورت عوامل مختلفی دارد که بیشترین دلیل آن نامنظم بودن هورمون های بدن است ، همین طور متخصصان پوست مصرف غذا های اسیدی و قرار گرفتن در محیط های آلوده را دومین عامل جوش صورت می دانند . اما آکنه یا همان جوش روند های درمانی مختلفی دارد که با توجه به نوع آن متفاوت است . اما ما در این جا قصد داریم کوتاهترین راه و مفیدترین را به شما نشان دهیم .

سالهاست که محققان به دنبال یافتن راه حلی برای خلاصی از جوش و آکنه صورت هستند ، آنها با مطالعه بر روی زندگی مردم شرق آسیا ( ژاپن ، کره ، چین و .. ) علت زیبایی و داشتن پوستی عاری از جوش و لک را مصرف آب قلیایی و دریافتند . از این رو پزشکان و متخصصان زیبایی مطالعات گسترده خود را برای منتشر کردند . ما در ادامه به بخشی از این مطالعات در مورد درمان جوش با آب آلکالین می پردازیم.

از بین بردن جوش با آب قلیایی موثرترین راه درمان جوش صورت

طبق تحقیقات یک دکتر متخصص چینی به نام ونگ هنگ هو اثبات شده که دانه های آکنه روی صورت می توانند چیزهای زیادی درباره وضعیت درونی بدن بگویند؛ وقتی بفهمید مشکل از کجاست به راحتی می توانید از شر جوش های آزاردهنده خلاص شوید؛ آن هم با راه حل هایی ساده و در دسترس و تا حد زیادی کم هزینه، چون بیشتر باید سبک زندگی خود را کمی تغییر دهید.

جالب است بدانید که اگر بخواهید این جوش ها خوب شوند باید بدن تان را قلیایی نگه دارید؛ یعنی سعی کنید از خوردن غذاهایی که بدن را اسیدی می کنند، چون گوشت، لبنیات، کافئین، شکر و… اجتناب کنید و بیشتر غذاهای قلیایی کننده بخورید؛ مثل سبزیجات سبز . مواد قلیایی به پاکسازی کبد کمک می نماید.

یکی از مواردی مهمی که باید در رژیم قلیایی خود بگنجانید نوشیدن روزانه سه الی چهار لیوان آب قلیایی است . البته این نکته را در نظر داشته باشید که دستگاه های خانگی تولید آب قلیایی قابلیت تولید را ندارند و این آب به محض خروج از دستگاه فقط تا چند ثانیه خاصیت قلیایی دارد.

ما به شما مصرف آب قلیایی صنعتی و تولید شده در کارخانجات را توصیه می کنیم . زیرا این آب نه تنها خاصیت قلیایی دارد بلکه و هیدروژن است که خود به تنهایی تاثیرات مثبتی بر روی پوست و سلامت شما دارند .

از کجا آب قلیایی تهیه کنیم ؟!!

در میان آب های قلیایی تولید شده در کشور ، است که توانسته تمام گواهی های استاندارد را از سازمان استاندارد و از وزرات بهداشت دریافت کند.

اگر تاکنون فرصت مصرف لوکساب را نداشته اید کافیست با ما تماس بگیرید در کوتاهترین زمان به دست شما خواهد رسید. کافیست فقط مدت کوتاهی زندگی را با نوشیدن آب قلیایی امتحان کنید . خواهید دید که چقدر شاداب تر ، سالم تر و پوستی درخشان تر خواهید داشت .

انندگی بالایی دارند به پوست اجازه تنفس نمی‎‌دهند و وضعیت آکنه‌های شما را بدتر می‌کند. لوازم آرایشی که حاوی بیسموت اکسیکلراید و دی متیکون نیست توصیه می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا