اجتماعی

آخرین تغییرات طرح اصلاح قانون اجرای محکومیت‌های مالی

رئیس حوزه زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی تغییرات اخیر در لایحه اصلاح قانون اعدام را تشریح کرد.

به گزارش مخبران، فاطمه قاسم پور درباره تغییرات اخیر در طرح اصلاح مواد قانونی مرتبط با مجازات اعدام گفت: جمان فراکسیون زنان و خانواده مجلس را راه اندازی کرد تا به طور موثر با کمیسیون تنظیم قانون ارتباط برقرار کند. تعادل بین زن و مرد.

او گفت که پیشنهادات اولیه بررسی شده توسط کمیسیون نقض جدی حقوق زنان در خانواده و حمایت یک جانبه از سوی مردان است. در این مدت در گفت‌وگو و گفت‌وگوی نزدیک با اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی و طراحان و مجریان پروژه‌ها، تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا از ارائه مطالبی که با حقوق زن و مرد همسو نیست جلوگیری کنیم. زمان.

رئیس حوزه زنان و خانواده مجلس گفت: قانون فعلی مهریه مشکلاتی را برای زن و مرد ایجاد کرده است. از سوی دیگر، مردان دارای معلولیت می توانند به طور ناعادلانه زندانی شوند. پرونده های تعدیل مهریه با افزایش نرخ ارز و تغییرات ضرب سکه که این پرونده ها را همراهی می کند و مشکلاتی را برای دادگاه ها ایجاد می کند، روز به روز در حال افزایش است.

اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه دادند: در صحبت هایی که با کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی داشته ام این ابعاد و موضوعات را برجسته کرده ام و در گفت و گو با آنها تلاش کرده ایم به یک برنامه برسیم، اینها را پوشش دهیم. به خوبی مسائل را مطرح می کند.”

كاشم پور با اشاره به طرح پيشنهادي خاطرنشان كرد: در حال حاضر در طرحي كه اخيرا در كميسيون حقوقي و قضايي تصويب شده است، روند رسيدگي به پرونده مهريه زنان محدود شده است. در واقع زن می تواند با ارائه سند رسمی ازدواج از دادگاه خانواده نسبت به دریافت مهریه اقدام کند و مرد موظف است ظرف 10 روز پس از دریافت اجرائیه یا توافق با زن در مورد نحوه پرداخت مهریه را پرداخت کند. شرایط تعریف شده در این طرح، امکان فرار از دین را از انسان سلب می کند.

وی درباره لغو مجازات حبس مردان گفت: در گذشته زمانی که فردی برای صدور حکم حبس درخواست می کرد، مدت مجازات اعدام قانونی بود، او را زندانی می کردند. شرایط. «این زندان گاهی اوقات ناتوان بود و شامل مردانی می شد که برای مدتی واقعاً درمانده بودند.

رئیس حوزه زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در واقع تلاش کرده ایم تا از شر حبس نامشروع مرد خلاص شویم و از سوی دیگر ثابت کنیم که او دستگیر نشده است و از طرفی دیگر دستی به حق تغییر مال و انتقال مال نداشته است حبس مرد به دلیل عدم پرداخت بدهی همسرش جاری است.

خاسم پور با اشاره به ماده دیگری از این طرح گفت: یکی از مواد اصلی این طرح ماده 1130 قانون مدنی و رسیدگی به دعاوی صیغه طلاق است. اکنون در دادگاه ها پرونده هایی داریم که از شوهر خود متنفرند و نمی خواهند زندگی کنند و حاضرند برای جدایی از شوهر مهریه خود را بپردازند اما مرد حاضر به طلاق آنها نیست. متأسفانه در این موارد اکثر دادگاه ها شرمنده این زنان نیستند و این زنان در شرایط سختی قرار دارند.

کاشم پور ادامه داد: در این طرح گفته می شود زن حاضر است حداقل یک سال یا 18 ماه متوالی به مدت سه سال از مرد دوری کند و تمام مهریه خود را بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت تمام تلاش خود را کرده ایم تا حقوق زن و مرد را با فقه جامعه و با توجه به فرهنگ و توسعه اجتماعی متعادل کنیم. مهریه حق مطلق زن است و مرد باید اولاً به این موضوع نگاه کند که موظف به پرداخت مهریه شوهر است، او مهریه همسرش را می پردازد و ثانیاً به هر تعهدی که در طول عمرش داده است وفادار باشد. ، و برای آن مال شرعی و شرعی به زن بپردازد.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا