علمی و پزشکیمطالب برتر

آیا لیپوماتیک قابل برگشت است؟

یکی از جدیدترین روش های لیپوساکشن و لاغری موضعی برای افرادی که از چاقی شکم و پهلوهای خود رنج می برند محسوب می شود که در این روش چربی های اضافی بدن به سرعت حذف می کند. و فرد را به اندام دلخواهش می رساند.

در این روش ابتدا سلول های چربی با استفاده از حرکات ارتعاشی کانولا شکسته می شوند و به صورت ذرات ریز درمی آیند. سپس ذرات ریز چربی به آرامی برای فرم دادن بدن بیرون کشیده می شوند. لیپوماتیک از بافت های بدن مانند عصب ها، عروق خونی، عضلات محافظت می کند. دستگاه لیپوماتیک قادر است با 600 ارتعاش در دقیقه به شکل موثری چربی را خارج می کند. نتیجه این لیپوماتیک پوستی صاف، برآمدگی و کبودی کمتر می باشد.

در صورتی که با ورزش و رژیم غذایی فرد نتواند به اندام دلخواه برسد. یکی از بهترین روش های لاغری لیپوماتیک است. اما سوال اینجاست که آیا عمل لیپوماتیک قابل برگشت است یا خیر ؟! اگر این عمل توسط بهترین جراح لیپوماتیک در تهران انجام شود، غیر قابل برگشت خواهد بود. عموما افراد دارای شکم و پهلوهای بزرگ برای این عمل اقدام می کنند. لیپوماتیک روشی برای برداشت دائمی چربی هاست. لیپوماتیک باعث از بین رفتن چربی ها و خارج شدن آنها به صورت موضعی خواهد شد.

 

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می شود ؟

لیپوماتیک روشی غیرجراحی برای لاغری می باشد که در یک روز انجام می شود. اکثر افرادی که از این روش استفاده می کنند عموما شکم های بسیار بزرگ و پهلوهای بیرون زده دارند. لیپوساکشن اگر از طریق هوای فشرده لیپوماتیک گفته می شود. این عمل بدون ریسک، نیازی به مراقبت ندارد و نگهداری ندارد. پس با استفاده از هوای فشرده فرد می تواند به اندام متوازن و متناسبی برسد، این کاهش وزن به علت برداشت چربی صورت می گیرد. وقتی که سلول های چربی در قسمت شکم و پهلو کم می شود احتمال برگشت دوباره چربی بسیار کم خواهد بود.

در صورتی که وزن بیمار کمتر از 5 کیلوگرم باقی بماند اثرات طولانی مدت این درمان عالی خواهد بود. نحوه عملکرد دستگاه لیپوماتیک به این صورت است که موتور پنوماتیک و با استفاده از هوای فشرده فعال خواهد شد. کانال هایی در آن تعبیه شده است که سه حرکت زیگزاگ، چرخشی و نوسانی را ساپورت می کند.

این سه حرکت مسیر مارپیچی ای ایجاد خواهد کرد که قادر است همزمان چربی ها را تخریب و آسپیراسیون خواهد کرد. در این حالت زیباجو برگشت پذیری سریعتر، بدون تورم و بدون خون مردگی خواهد داشت. نوسانات سنتز کلاژن در طول لیپوساکشن سطحی تحریک و موجب انطباق بعد از درمان در پوست خواهد شد.

فرکانس نوسان حدود 10 هرتز است که منجر به آزاد شدن اندورفین خواهد شد و همین امر موجب طولانی تر شدن اثر بی حسی (20 الی 30 دقیقه) خواهد شد. ورم بعد از درمان طبیعی است و نتیجه نهایی 6 ماه بعد از تاریخ درمان نهایی خواهد شد. این درمان ریسکی برای بیمار ندارد زیرا کانال ها افزایش دما نخواهند داشت، و به همین علت از خطر سوختگی و نکروز شدن پوست جلوگیری خواهد کرد.

این درمان موجب انقباض در پوست نیز خواهد شد. این درمان در بیمارانی که قبلا لیپوساکشن انجام داده اند و در قسمت هایی از بدن که دسترسی به آنها سخت است نیز قابل انجام است. افرادی بهترین نتیجه را از این درمان خواهند گرفت که وزن خود را با استفاده از ورزش و رژیم غذایی مناسب کنترل کنند. برای انجام عمل لیپوماتیک ابتدا باید بهترین جراح و بهترین کلینیک بهداشتی و مجهز را پیدا کنید غرب کلینیک یکی از مجهزترین و بهترین دستگاه های این جراحی را در کشور دارد.

چاقی بعد از لیپوماتیک

تا وقتی که سلول های چربی در قسمت هایی که لیپوماتیک انجام شده است نباشد چربی در آن قسمت ذخیره نخواهد شد. لازم است بدانید سلول های جدید افزایش وزن قابل توجهی را ایجاد خواهند کرد. تغییر و نوسان وزن به میزان چند گرم باعث تولید سلول های چربی جدید نخواهد شد، و بیشتر باعث تولید سلول های جدید خواهد شد.

ممکن است افراد بعد از درمان سریعا اضافه وزن پیدا کنند. اعتقادی که وجود دارد این است که افزایش وزن بعد از لیپوماتیک به علت ورود مایع به محلی است که درمان در آن انجام شده است و این مایع باعث ایجاد تورم خواهد شد.
لازم به ذکر است که عمل لیپوماتیک برای کاهش وزن خیر برای خارج کردن چربی از نقاطی از بدن می باشد که به کمک ورزش یا رژیم غذایی از بین نمی رود.

در لیپوماتیک لیزر بسیار دقیق و قدرتمندی وجود دارد که با استفاده از برشی کوچک یک کانول به بدن وارد می کند. لیزر رسوبات داخل محل را مورد هدف قرار می دهد و آنها را ذوب خواهد کرد. محل هدف گرم می شود، و این گرما باعث تحریک پوست (محکم شدن و بهبود ظاهر آن) می شود. بعد از ذوب چربی کانول متفاوتی از طریق همان برش ایجاد شده وارد بدن می شود و چربی های ذوب شده توسط کانول متصل با استفاده از دستگاه مکش استخراج می شود.

اگر فردی از طریق ورزش و رژیم غذایی به نتیجه نرسد، از این عمل استفاده خواهند کرد. این نکته را نباید فراموش نکنید که لیپوماتیک راهی برای کاهش وزن نیست بلکه برای فرم دهی اسفاده خواهد شد.

یکی از سوالات رایجی که پرسیده می شود این است که آیا عمل لیپوماتیک قابل برگشت است ؟ و پس از درمان چربی ها برمی گردند ! چربی هایی که در ناحیه لیپوماتیک برداشته شده اند از بین می روند و اگر چاقی ای صورت بگیرد در این ناحیه دیده نمی شود. هدف لیپوماتیک از بین بردن چربی های اضافی در بدن است. در هر جلسه از لیپوماتیک 9 لیتر چربی قابل استخراج است و می توان در هر جلسه 6 الی 8 کیلو از وزن زیباجو را می توان کم کرد. حذف این مقدار چربی می تواند به کاهش سایز فرد و رساندن فرد به وزن ایده آل کمک کند.

چربی ها نباید فقط از یک قسمت برداشته شوند، برخی از چربی ها باید بین ماهیچه ها و پوست باقی بمانند، تا یک دست و شکل کانتور حفظ شود. به این لایه لایه چربی زیر جلدی نیز گفته می شود. این سلول های چربی باقی مانده در بدن بعد از لیپوماتیک، در صورتی که فرد کالری زیادی مصرف کند، باعث جمع کردن چربی در بدن می شود. این سلول های چربی رشد کرده و بزرگ می شوند و بدن دوباره در معرض چاقی قرار می گیرد.

البته این نکته حائز اهمیت است که چاقی بعد از لیپوماتیک مانند گذشته نخواهد شد. با رعایت رژیم غذایی مناسب، نوشیدن آب، ورزش و تحرک کافی می توانید از بازگشت چربی بعد از لیپوماتیک جلوگیری کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این جراحی به سایت esteaura.com مراجعه نمایید.

 

بازگشت چاقی بعد از عمل لیپوماتیک

برگشت چاقی یا چربی بعد از لیپوماتیک به این معناست که شما نتوانسته اید شیوه زندگی خود ( ورزش و رژیم غذایی ) را تغییر دهید. تصورات اشتباه در مورد لیپوماتیک که بعد از انجام لیپوماتیک اضافه وزن دوباره امکان پذیر نیست، یا در صورت اضافه وزن دوباره می توانند از این روش استفاده کنند. این تصورات درست نیست. عمل جراحی امکان پذیر است اما این عمل جراحی دوباره خطر و عوارض جانبی بدنبال خواهد داشت. باید بدانید که حتی اگر عمل لیپوماتیک انجام دهید بدون تغییر در رژیم غذایی و ورزش دوباره به سرعت چاق خواهید شد و به قبل از عمل لیپوماتیک باز خواهید گشت.

در صورت برگشت چاقی بعد از لیپوماتیک چه باید کرد ؟

باید افزایش وزن بلافاصله بعد از عمل لیپوماتیک را متوقف کنید تا مانع افزایش چربی شوید. مقدار کم چربی مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در صورتی که افزایش وزن دارید، ممکن است نتیجه جراحی شما را معکوس کند. عواملی که برگشت چاقی بعد از لیپوماتیک شده اند را حذف کنید. این عوامل شامل موارد زیر هستند :

 • عدم فعالیت بدنی و ورزش نکردن
 • استفاده از رژیم های غذایی پرچربی، نمک، شکر و کالری

با استفاده از فعالیت های بدنی، جایگزین کردن مواد غذایی کم چربی و تغییر در عادات غذایی می توانید از برگشت چربی بعد از لیپوماتیک جلوگیری کنید.

اگر بعد از عمل لیپوماتیک افزایش وزن غیر قابل توجیه داشتید چه باید بکنید ؟

در صورت داشتن رژیم غذایی سالم و فعالیت جسمی منظم، اگر هنوز بعد از لیپوماتیک وزن زیاد می کنید، حتما باید به پزشک اطلاع دهید. افزایش وزن می تواند به علت کمبود هورمونی، یا به علت مصرف برخی از داروها و غیره باشد. شما با مراجعه به پزشک می توانید این عوامل را کنترل کنید.

برای جلوگیری از برگشت چاقی بعد از عمل لیپوماتیک چه باید کرد ؟

شاید تصور کنید بعد از لیپوماتیک دیگر نیازی به رعایت کردن یک سری از نکات ندارید، چرا که چربی های اضافی از بدن شما خارج شده است. اما باید بدانید که در صورت عدم رعایت این نکات به روز اول خود باز می گردید. با رعایت نکات زیر می توانید فرم بدن خود را حفظ کنید.

 • از دست ندادن وعده های غذایی
 • تهیه صبحانه کامل
 • از غذاهای فرآوری شدن یا بسته بندی کمتر استفاده کنید.
 • پرخوری ممنوع
 • نوشیدن آب به مقدار زیاد
 • ممنوعیت مصرف نوشیدنی های حاوی قند فراوان
 • ورزش و افزایش میزان فعالیت بدنی بصورت هفتگی و منظم ( حداقل نیم ساعت ورزش و بطور منظم پنج مرتبه در هفته (این فعالیت ها شامل شنا کردن، دویدن، عضویت در باشگاه ورزشی) ) خواهد بود.
 • خوابیدن به مقدار کافی

مراقبت های بعد از لیپوماتیک برای تناسب اندام 

 • از خوردن غذاهای شور، چرب و پر روغن بپرهیزید.
 • ماساژ بهترین راه برای جلوگیری از سفتی در محل درمان است.
 • پیروی از دستورالعمل های پزشک، پس درباره دستورالعمل های پس از انجام عمل زیبایی لیپوماتیک با پزشک خود صحبت کنید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ و فشرده خودداری کنید.
 • برای جلگیری از عفونت بعد از جراحی می توانید از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.
 • درد و تورم بعد از عمل با استفاده از دارو را با صلاح دید و نظر پزشک درمان کنید.
 • بعد از عمل کم کم شروع به قدم زدن کنید.
 • از برش هایی که در بدن شما برای خروج چربی ایجاد شده است مراقبت کنید.
 • برای باز کردن بخیه های خود به پزشک مراجعه نمایید.
 • رژیم غذایی خود را کنترل کنید
 • ورزش کنید.

آیا عمل لیپوماتیک دارای محدودیت سنی می باشد ؟

عمل لیپوماتیک برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود. افراد بالای 18 سال محدودیتی برای انجام این عمل ندارند.

آیا لیپوماتیک یک راهکاری دائمی برای رفع چاقی خواهد بود؟

از نکات مثبت عمل لیپوماتیک ماندگاری نتیجه آن است. شما بعد از گذشت 6 الی 12 ماه می توانید نتیجه نهایی عمل خود را ببینید. اما عموما زیباجویان بعد از گذشت 1 ماه تغییرات را در اندام خود حس می کنند.
بعد از 3 هفته تورم عمل لیپوماتیک از بین خواهد رفت و شما شاهد بهبود خواهید بود. بعد از گذشت دوران نقاهت نتیجه نهایی ثابت خواهند ماند. اما این ثبات نیازمند رعایت یک سری اصول است، اولین و مهمترین آن این است که اضافه وزن نداشته باشید. ورزش کردن و رژیم غذایی سالم می تواند وزن شما را به صورت ایده آل نگه دارد.

5 سوال مهم درباره لیپوماتیک

1- چقدر طول می کشد تا نتایج  را ببینید؟

اکثر بیماران 90٪ از نتایج لیپوماتیک نهایی را یک تا سه ماه بعد از عمل مشاهده می کنند. چند هفته اول بعد از عمل، تورم پس از عمل وجود دارد.

2- لیپوماتیک چقدر درد دارد؟

در طول دو روز پس از، میزان درد بستگی به نوع بیهوشی مورد استفاده برای لیپوماتیک دارد. بی حسی موضعی معمولا بیش از 24 ساعت پس از عمل ادامه می یابد. درد معمولا 2 تا 4 روز پس از لیپوماتیک شدیدتر می شود و سپس به طور پیوسته کاهش می یابد.

3- آیا لیپوماتیک ایمن است؟

مقدار چربی که می تواند با خیال راحت برداشته شود محدود است. اما خطراتی وجود دارد، از جمله عفونت، بی حسی و زخم. اگر چربی بیش از حد برداشته شود، ممکن است در پوست ناهمواری هایی دیده شود. خطرات جراحی بستگی به مقدار چربی برداشته شده دارد .

4- چقدر طول می کشد تا لیپوماتیک بهبود یابد؟

به طور معمول بیمار 3 تا 7 ساعت تحت جراحی قرار می گیرد. البته جراحی واقعی فقط 2 تا 3 ساعت طول می کشد. مدت زمان لازم برای تکمیل  بستگی به سایز بیمار، تعداد مناطق تحت درمان و نوع بیهوشی مورد استفاده دارد.

5- آیا لیپوماتیک دردناک است؟

به طور کلی، در طول يه ال چهار روز پس از لیپوماتیک ، مقدار درد كاهش پيدا ميكند. بی حسی موضعی 12 تا 24 ساعت بعد از عمل جراحی لیپوماتیک طول می کشد.

دستگاه ایواماتیک چیست؟
آخرین نسل از دستگاه لیپوماتیک است که جهت خارج کردن چربی های موضعی و اضافی بدن بکار برده میشود.

استفاده از روش ایواماتیک چه برتری نسبت بروشهای دیگر پیکر تراشی دارد؟
مزایای استفاده از این روش بشرح ذیل است:
– کبودی کمتر
– تورم کمتر
– آسیب دیدن کمتر پوست
– ایجاد پوست طبیعی تر بعد عمل
– دوران نقاهت کوتاهتر
کاربرد در نواحی سطحی ( superficiallipo)در نواحی سفت و فیبروزه و نواحی كه  قبلا لیپوساکشن شده است.

این دستگاه علاوه بر تايیده اروپا دارای تاییده غذا و داروی امریکا FDA approved نیز میباشد.

مکانیزم و روشی که در ایواماتیک بکار میبرد به چه صورت است؟
– حرکت رفت و برگشتی کانول آسپراسیون چربی
– حرکت Rotatinal ( چرخشی) کانول
– مجموع حرکت رفت و برگشتی بعلاوه Rotatinal

آیا جراحی لیپوماتیک در جهت لاغری موضعی منعی برای بارداری دارد؟

خیر این جراحی زیبایی منعی برای بارداری ندارد.

آیا انجام عمل لیپوماتیک محدودیت سنی دارد؟

طبق نظر دکتر مهدی جعفری فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی لیپوساکشن محدودیت سنی خاصی ندارد اما معمولا برای افراد بالاتر از ۱۷ سال و کمتر از ۷۰ سال انجام می شود.

آیا لیپوساکشن باعث ایجاد آمبولی می شود؟

در هر عمل جراحی احتمال بروز آمبولی وجود دارد و صرفا مختص لیپوماتیک نیست، البته یک سری ریسک فاکتورها باعث بوجود آمدن آمبولی می شوند مانند چاقی، سن بالا، فشار خون، دیابت، کشیدن سیگار و سابقه آمبولی که در این افراد با خطر بالا با اقداماتی قبل و حین عمل می توان این خطر را کاهش داد.

عوارض شایع جراحی زیبایی لیپوماتیک چیست؟

طبق نظر دکتر مهدی جعفری بهترین متخصص زیبایی برخی عوارض احتمالی جراحی لیپوماتیک عبارتند از: نامنظمی سطحی، تجمع مایع یا سرما، عفونت

آیا عمل لیپوماتیک باعث افتادگی پوست می شود؟

بستگی به میزان چربی و شلی پوست قبل از عمل دارد.

آیا جراحی لیپوماتیک باعث کاهش وزن می شود؟

این جراحی زیبایی روشی برای تغییر سایز هست و روشی برای کاهش وزن نمی باشد.

آیا عمل لیپوماتیک برگشت پذیر است؟

اگر تغییر شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی لحاظ نشود تا حدودی امکان برگشت وجود دارد.

با استفاده از لیپوساکشن چربی های کدام قسمت از بدن را می توان از بین برد؟

هر جای بدن از تنه و اندام ها که تجمع چربی موضعی داشته باشد.

ماندگاری جراحی لیپو چقدر است؟

طبق نظر فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر جعفری در صورت رعایت رژیم غذایی، همیشگی است.

با استفاده از این روش چقدر وزن کم می شود؟

گرچه بسته به میزان چربی برداشته شده، کاهش وزن متفاوت خواهد بود اما اساسا این روش برای کاهش سایز است نه وزن.

استفاده از گن بعد از لیپوماتیک ضروری می باشد؟

بله

تا چه زمانی بعد از جراحی لیپوساکشن باید از گن استفاده شود؟

حداقل ۳ تا ۴ هفته

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا