عمومی

ابتذال در حمایت از حیوانات؛ بررسی باورهای غلط درباره حیوانات رهاشده

در واقع مدیران بوروکراسی های ما نتوانسته اند به آنچه در حوزه «مدیریت سگ» و تئوری در نظر گرفته اند دست یابند، اما عملاً آن را تبلیغ کرده و به دست بسیاری از مردم برده اند. او آشکارا با هرگونه تلاش برای کنترل حیوانات ولگرد مخالفت کرد.

این افراد از طریق تعدادی از بازیگران سرشناس و مدیران ارشد وزارتخانه ها و نهادها و با استفاده از امکانات مدرن ارتباطی، شبکه هایی را ایجاد کرده اند که تغذیه سگ ها و گربه های خیابانی را به «جنبش هایی» مخرب و در مواردی تبدیل می کند. در داخل تبدیل به یک تجارت کثیف شده اند.

هزاران عکس، فیلم و مقاله و گزارش بی‌شماری در مورد خطرات سگ‌ها و گربه‌های رها شده برای سلامتی انسان و نیش مرگبار این دو حیات وحش دست‌ساز وجود دارد. اما حامیان ضداجتماعی و پرخاشگر سگ و گربه (که بیشتر آنها فقط به حیوانات غذا می دهند) فحاشی می کنند، حتی بچه ها را با سگ می کشند که در دو ماه گذشته تنها دو مورد از آنها در بابل و بیرجند رخ داده است. منکر هاری و صدمات متعدد ناشی از گاز گرفتن سگ.

به قول سگ دوستداران مبارز و غیرمسئول، یعنی کسانی که به جای نگه داشتن سگ ها در کنارشان به سگ و سگ های خیابان غذا می دهند، جملاتی تکراری است:

* «سگها فرشتگان مهربان و مهربان انسان هستند»; این یک بیانیه بسیار نادرست است که اصل اساسی را که انسان ها را به تربیت سگ ترغیب می کرد، رد می کند. انسان ها هزاران سال است که سگ (انسان و سایر حیوانات) را برای دفاع از خود در برابر دیگران نگه داشته اند. امروز هم پرکاربردترین نگهبان سگ، ربطی به مهربانی ندارد. سگ تا حد امکان با صاحب و مراقب خود مهربانانه رفتار می کند و نسبت به دیگران بسیار پرخاشگر است. سگ حتی با گونه خود مهربان نیست و هر فرد عادی می بیند که چگونه سگ با رسیدن به سگ دیگر به آن حمله می کند.

«سگ تنها در صورتی به انسان حمله می‌کند که بترسد یا مورد حمله قرار گیرد». سالانه هزاران سگ گزیدگی در ایران رخ می دهد و طبق آمار انستیتو پاستور ایران، صاحبان سگ مستندترین سگ گزیدگی را تجربه می کنند. به عبارت دیگر، سگ به صاحبش حمله می کند … چگونه یک کودک کوچک یا هر شخص دیگری می تواند متوجه شود که سگ یا گله سگ خاصی که در راه است سالم است یا نه و اهمیتی نمی دهد و حمله می کند؟ ! علاوه بر این، غذا دادن به سگ ها منجر به این واقعیت شده است که خیابان های حومه شهرها بسیار شلوغ و ترسناک هستند. این یک واقعیت شناخته شده است که اگر سگی فرار کند، سگ او را تعقیب می کند و این منجر به گاز گرفتن بیشتر سگ می شود و همچنین حیوانات وحشی مانند قوچ، میش، بز کوهی و غیره را هدف قرار می دهد.

* “اگر سگ های یک منطقه جمع آوری شود، منطقه آنها توسط مکان های دیگر اشغال می شود”; یعنی انسان نمی تواند سگ ها را از محیط طبیعی یا مسکونی حذف کند! این اشتباه ترین کلمه برای شک در توانایی انسان برای غلبه بر حیوانات است (که شخصاً از این توانایی راضی نیستم!). انسان قادر است بسیاری از گونه های ماهی را در اقیانوس ها و پرندگان آسمان از بین ببرد و یا در مواردی آنها را به صد سی تا چهل سال پیش تقلیل دهد. به عنوان مثال تعداد پستانداران بزرگ ایران امروز در منطقه یازدهم و برخی مناطق چهل سال پیش به صفر رسیده است. با این حال آیا نمی توان از شر سگ ها و گربه های مزاحم خلاص شد؟!؟

“سگ ها حق زندگی دارند”؛ بیانیه ای که منافقانه با ادعای محیط بانان و حامیان سلامت در تناقض است. مخالفان سگ ها و گربه های خیابانی، دوستداران واقعی حق حیات و حامیان چرخه نکبت بار تولید مثل حیوانات و رهاسازی آنها در سرما و گرما و کوه و دشت هستند. هر چیزی که ما به عنوان سگ و گربه ولگرد می بینیم نتیجه بی مسئولیتی انسان است، آنها زمانی یک حیوان داشتند (سگ چوپان، یا سگ نگهبان یا حیوانات خانگی همراه) و سپس حیوان یا توله هایش را رها کردند. غذا دادن به حیوان رها شده تنها باعث تداوم این روند آزار دهنده و غیرانسانی می شود. علاوه بر این، “سگ نیز مانند سایر موجودات سرزنده است!” اشتباه نکنید! زیرا حساب این حیوان مانند گاو و گوسفند و سایر دامها کاملاً از حساب طبیعت جدا است و دسترسی به طبیعت دام باید تابع قوانینی باشد که باید برای سگ و گربه باشد. با این تفاوت بزرگ که گاو و گوسفند گیاهخوار هستند، تهاجمی نیستند و نقش مهمی در اقتصاد و تغذیه انسان دارند، اما سگ و گربه موجودات بسیار آزاردهنده ای هستند و جایگاه آنها در ملک شخصی و عمومی است. مکان ها باید با داشتن مالک دائمی آنها کنترل شوند.

“جمعیت سگ ها و گربه ها را می توان با عقیم سازی کنترل کرد”؛ به دلیل سختی کار، هزینه و ناکافی بودن آن عملا غیرممکن است. عقیم سازی فقط در جلوگیری از پرورش سگ یا سگ توسط فرد موثر است. علاوه بر این، مطالعات و مشاهدات چشمی متعدد نشان داده است که سگ های نابارور تمایل به گله داری دارند و نسبت به سگ های معمولی برای حیات وحش خطرناک تر هستند. اگر صدها هزار سگ را عقیم کنیم و بعد بزرگ کنیم، این کار گران قیمت خلاف غریزه و طبیعت سگ و گربه چه توجیه اقتصادی دارد؟!

* “طبیعت ایران مشکلات زیادی دارد، چرا آنها را حل نمی کنید؟!” این اشتباه بزرگی است و توجیهی برای ادامه تخلفات خودشان در سایه سایر تخلفات است.

در ایران نیز مانند بسیاری از کشورها، غذا دادن به حیوانات خیابانی یا رهاکردن سگ و گربه در محیط های طبیعی و اماکن عمومی شهری طبق بسیاری از قوانین و مقررات غیرقانونی است، اما مسئولان مربوطه در اجرای این قوانین کوتاهی می کنند. مردم در معرض برخی آسیب های بهداشت عمومی و محیط زیست قرار گرفته اند. ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی هر عملی را که سلامت عمومی را به خطر اندازد جرم دانسته است. بند 15 ماده 15 قانون شهرداری که جمع آوری حیوانات بیمار، مضر و ولگرد را بر عهده شهرداری ها می داند. با تعیین تکلیف مالکیت یا زیان آور ادارات، «آگهی کنترل جمعیت سگ های خیابانی» در سال 1387 به تصویب وزارت کشور و «نظارت بر مدیریت سگ های گله و نگهبان توسعه یافته توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری ها» رسید. در مورد حیوانات ولگرد، این باید اعمال شود، اما اغلب خیلی دیر است.

طبیعت ایران یکی از عوامل پریشانی است، معضل هجوم حیواناتی مانند سگ و گربه معضلی بزرگ و تهدیدی جدی برای مسئولان و فعالان محیط زیست و مددکاران اجتماعی است.

* بازیگر محیط زیست

دکمه بازگشت به بالا