علمی و پزشکی

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصصان سعی می کنند از یک روش کم تهاجمی مانند دارو برای درمان استفاده کنند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی توصیه می شود. جراحی به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده پزشکی به آنها اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود، این مواد به کریستال و سپس سنگ تبدیل می شوند. بروز این مشکل در بزرگسالان بیشتر است، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است از آن رنج ببرند. بروز این بیماری در کودکان بیشتر به دلایل ژنتیکی و زمینه ای است. موارد زیر احتمال سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

اختلال دستگاه ادراری

برخی از کودکان از نقص سیستم ادراری رنج می برند. این مشکل می تواند مجرای ادرار را مسدود کند. تجمع ادرار زمینه را برای تشکیل سنگ کلیه فراهم می کند.

غذای ناسالم

مصرف زیاد نمک و شیرینی باعث ایجاد سنگ کلیه در کودکان می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. اضافه وزن و چاقی در بین کودکان رو به افزایش است و به همین دلیل آنها مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر خواهد بود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

اختلالات متابولیک

شایع ترین علت تشکیل سنگ کلیه در کودکان اختلالات متابولیک است. این مشکل می تواند منجر به دفع بیش از حد کلسیم از طریق ادرار شود و به همین دلیل کودک در معرض سنگ های کلسیمی قرار می گیرد. یکی دیگر از عواملی که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد، دفع بیش از حد سیستئین در ادرار به دلیل کمبود آنزیم تجزیه کننده اگزالات است. این ماده می تواند باعث ایجاد کریستال در ادرار شود. سیستئین یک اسید آمینه (یکی از بلوک های سازنده پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر متغیر باشد. سنگ های کوچک معمولاً از طریق جریان ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار احساس درد می کند و ممکن است در حین حرکت و بیرون آوردن آنها کمی خونریزی کند. اما سنگ های بزرگتر نیاز به درمان دارند. در غیر این صورت، مشکلات دیگری مانند انسداد ادرار یا عفونت دستگاه ادراری محتمل است. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای دریافت نوبت آنلاین و مشاوره با متخصص اطفال و کلیه می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. در این سایت مشاوره با کارشناسان به صورت متنی و صوتی انجام می شود. همچنین با ارائه اطلاعات کارشناسان، شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادان نارس و کم وزن بیشتر دیده می شود. قرار گرفتن بر روی دستگاه اکسیژن و مصرف برخی داروهای پزشکی خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. خوب است بدانید بین سنگ کلیه و شیرخشک رابطه معناداری وجود دارد. شیرخشک های حاوی ملامین خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهد. ملامین یک ماده شیمیایی آلی است که نیتروژن بالایی دارد. این ماده سطح پروتئین موجود در غذا را به طور غیر واقعی بالا نشان می دهد.

چگونه سنگ کلیه در کودکان را درمان کنیم؟

با توجه به نوع سنگ و اندازه آن، متخصص روش درمان را تجویز می کند:

نوشیدن مایعات

اگر سنگ کوچک است، نوشیدن مایعات و ورزش به عنوان اولین درمان برای بیمار توصیه می شود. به این ترتیب سنگ حرکت کرده و از طریق ادرار دفع می شود. درد و مقداری خونریزی دور از ذهن نیست. پزشکان نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل مجدد سنگ کلیه توصیه می کنند.

درمان سنگ کلیه در کودکان

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان سنگ کلیه کودکان مورد توجه قرار می گیرد. ابتدا دوز دارو با توجه به وزن کودک تعیین می شود بنابراین به ازای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو در نظر گرفته می شود. در مرحله بعد، با اندازه گیری سطح pH ادرار، دوز دارو افزایش می یابد.

برای رزرو نوبت با پزشک خوب کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به این سایت مجموعه به راحتی می توانید از پزشک متخصص آنلاین وقت بگیرید.

خرد کردن سنگ کلیه در کودکان

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ و تبدیل آن به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس سنگ های کوچکتر از طریق ادرار دفع می شوند. این روش درمانی نسبتاً دردناک است و 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ کلیه به قدری بزرگ است که حالب را مسدود می کند و باعث عفونت ادراری می شود. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. جراحی را می توان به صورت یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

این تکنیک از یک دوربین خوب و یک دستگاه سبد مانند برای شناسایی و برداشتن سنگ ها استفاده می کند. دوربین و ابزار پزشکی کلیه ها را از طریق مثانه و مجرای ادرار هدایت می کند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با لیزر به قطعات کوچکتر خرد می شوند. این جراحی نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار در همان روز مرخص می شود.

PCNL جراحی سنگ کلیه از راه پوست

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در طی آن، یک برش سانتی متری روی پوست لگن یا پهلو ایجاد می شود. دوربین و ابزار پزشکی از طریق این برش به سمت سنگ کلیه هدایت می شوند. دستگاه پزشکی به دلیل ظرفیت جذب سنگ می تواند سنگ را جدا کند. به این ترتیب بیمار باید 2 تا 4 روز در بیمارستان بماند.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر استفاده از این روش کمتر مورد توجه قرار می گیرد. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ است و به سایر روش های درمانی پاسخ نمی دهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر توصیه می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

جهت رزرو آنلاین پزشکان اورولوژی و سایر تخصص ها دکتر خون (انکولوژی) شما گزینه های زیادی دارید. گزینه بهتر استفاده از خدمات آنلاین خدمات درمانی درمانکده است. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در سراسر استان تهران است. در صورت لزوم، می توانید از خدمات آزمایش در کلینیک نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا