اجتماعی

احتمال کاهش ورود مخدرهای سنتی به ایران با اتمام مخدرهای انبارهای افغانستان

اسکندر مؤمنی با بیان اینکه شاهد افزایش تولید و ورود مواد مخدر صنعتی از سوی افغانستان هستیم، گفت: این افزایش و کاهش را به صورت نوسان طی سال‌ها داشته‌ایم؛ سال ۲۰۲۳ حدود ۱۷ درصد شاهد کاهش تولید مواد مخدر سنتی بودیم اما از سوی دیگر شاهد افزایش تولید مواد مخدر صنعتی به ویژه متامفتامین و شیشه هستیم.

سردار اسکندر مومنی در گفت‌وگو با مخبران، درخصوص ادعای کاهش بیش از ۹۰ درصدی تولید مواد مخدر در افغانستان،‌ اظهار کرد: مقامات طالبان که به ایران آمده بودند در مذاکره اظهار کردند تولید و کشت کاهش پیدا کرده و موادمخدر در انبارهاست و با به اتمام رسیدن انبارها، شاید ورود مواد مخدر به میزان ۹۰ درصد کاهش یابد.

وی ادامه داد: ما اعلام کردیم بدون تردید، ایران از هر اقدامی که به کاهش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان بیانجامد، استقبال می‌کند و هر کمکی هم در این زمینه انجام می‌دهد، اما هنوز ما نشانه‌های این کاهش را در ایران مشاهده نکرده‌ایم، به گونه‌ای که نه ورود و نه کشفیات مواد مخدر موید این موضوع نیست.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه شاهد افزایش تولید و ورود مواد مخدر صنعتی از سوی افغانستان هستیم، گفت: در سال جاری نیز براساس آمار ۱۰ ماهه، شاهد افزایش کشف حدود ۲۰ درصدی مواد مخدر صنعتی به ویژه متامفتامین و شیشه هستیم.

مومنی افزود: نباید اینگونه باشد که مواد مخدر سنتی کاهش یابد و از سوی دیگر موادصنعتی افزایش پیدا کند؛ مبارزه با مواد مخدر در داخل افغانستان باید درخصوص همه انواع مواد مخدر باشد. از همین رو تمرکز ما باید در حوزه پیشگیری باشد.

وی با تاکید بر اینکه رویکرد اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه پیشگیری است، به اجرای طرح یاریگران زندگی اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه طبق کار علمی یکی از دانشگاه‌های معتبر کشور، آهنگ رشد اعتیاد در کشور متوقف شده است.

انتهای پیام

کارگروه خبری اجتماعی

نویسنده اجتماعی با تمرکز بر مسائل اجتماعی در کشورهای در حال توسعه و تلاش برای ارتقای زندگی اجتماعی در این مناطق.
دکمه بازگشت به بالا