فرهنگ و هنر

احیای سرای کوچک عزیزالله‌اف پس از ۳ سال به پایان می‌رسد؟

مخبران/ خراسان رضوی شهردار منطقه سامان گفت: بر اساس مصوبه شورای شهر اگر 2 میلیارد و 400 میلیون تومان در اختیار اداره کل میراث فرهنگی استان قرار دهیم امیدواریم مرمت خانه کوچک به اتمام برسد. اولین.”

سید فرهاد حجازی در گفت وگو با مخبران، درباره آغاز احیا و احیای خانه عزیزالله اظهار کرد: بازار پتو و خانه عزیزالله یکی از قدیمی ترین بازارهای اطراف معبد است. ساختمان.

وی گفت: شروع کار با کمی تاخیر انجام شده است که سعی کرده ایم این تاخیرها را پوشش دهیم. در مشهد ما سعی کردیم فروشگاه های آنها را به طور همزمان بفروشیم و بازسازی کنیم تا محیطی مساعد برای مسائل گردشگری و تاریخی ایجاد کنیم.

شهردار ولسوالی ثامین گفت: خانه عزیزالله دو تالار کوچک و بزرگ دارد. در ابتدا با هماهنگی شهرداری منطقه سامان، اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و صاحبان سرقفلی داخل آن، بازسازی خانه انجام شد و همه باید یک سوم مبلغ را پرداخت می کردند. متاسفانه مغازه داران و میراث فرهنگی توان تامین منابع را ندارند. ابتدا 400 میلیون تومان پرداخت کردیم. بعداً در زمان حکومت محمدرضا کلایی، شهردار سابق مشهد، مقرر شد مبلغ 2 میلیارد و 400 میلیون تومان به اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، مدیر پروژه اهدا شود.

حجازی خاطرنشان کرد: برای اخذ این میزان مصوبه از شورای شهر مشهد اقداماتی را انجام داده ایم و منتظر تصویب آن هستیم تا بتوانیم از طریق مسائل میراث فرهنگی در راستای ایمن سازی و تثبیت سازه بنا گام برداریم. بناهای میراثی در کشور». و احیای آن را کامل کنید.

آیا احیای خانه کوچک عزیزالله پس از 3 سال به پایان می رسد؟

احیای خانه عزیزالله همت دکانداران را می طلبد

وی ادامه داد: البته احیای خانه عزیزالله همت مغازه دار و میراث فرهنگی را می طلبد که باید صرف بودجه و اعتبار آن شود تا خانه عزیزالله به عنوان یکی از اماکن تاریخی اطراف معبد نگهداری و مورد استفاده قرار گیرد. زائران و مجاوران». نگهداری خواهد شد.

شهردار منطقه سامان گفت: مشاوره ایمنی پروژه توسط اداره کل میراث فرهنگی خراسان رجوی انجام شد. دانشگاه خیام به عنوان تسهیل کننده برای احیای بازار فرش استفاده می شد اما اینجا تسهیل گر میراث فرهنگی است.

احیای خانه کوچک عزیزالله 7 میلیارد تومان نیاز دارد

حجازی در پاسخ به این سوال که پروژه مرمت خانه عزیزالله اف چه میزان بدهی نیاز دارد، پاسخ داد: مرمت خانه کوچک حدود هفت میلیارد تومان هزینه دارد که می تواند به 10 میلیارد تومان برسد اما خانه بزرگتر با توجه به سقف بالاتر. و حدود 120 فروشگاه دارد که به پول بیشتری نیاز دارند.

وی گفت: اداره کل میراث فرهنگی استان در ایمن سازی هرچه بیشتر این خانه کوچک برای عابران پیاده و غیرقاچاقچیان مساعدت شده است. همه ارگان ها باید به یکدیگر کمک کنند. همه اقدامات شهرداری برای احیای خانه انجام نشده است. میراث فرهنگی به دلیل بودجه کمی که دارد به تنهایی نمی تواند این پروژه را احیا کند.

حجازی ادامه داد: احیای خانه عزیزالله همت بازاریان و مغازه داران را می طلبد چرا که ممکن است شهرداری نتواند از عهده هزینه های باقی مانده بازسازی خانه برآید و باید از سوی میراث فرهنگی و صاحبان مغازه تامین شود. “

شهردار منطقه ثامین گفت: خانه بزرگ اکنون رونق دارد. با توجه به اجناس فروخته شده در این بازار، آتش نشانان برای جلوگیری از خسارت، کلاس های ایمنی آتش نشانی برگزار کرده اند، اما این خانه کوچک سه سال است که تعطیل شده و بازسازی آن در دست مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رجوی است. .

آیا احیای خانه کوچک عزیزالله پس از 3 سال به پایان می رسد؟

وی تاکید کرد: اگر بر اساس تصمیم شهرداری 2 میلیارد و 400 میلیون تومان در اختیار میراث فرهنگی قرار دهیم، امیدواریم تا پایان سال احیای خانه کوچک تکمیل و تحویل شود. صاحبان مغازه به ما اجازه دادند تا برای احیای خانه بزرگ برویم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا