اقتصادی

ارائه طرح ساخت مسکن برای زوج های جوان

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی و انبوه سازی تهران از ارائه طرح پیشنهادی مسکن اقتصادی با هدف خانه‌دار کردن زوج‌های جوان خبر داد و برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان را فرصتی مغتنم برای تولیدکنندگان و سازندگان مسکن عنوان کرد.

به گزارش مخبران، خشایار باقرپور در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در گفت و گو با مخبران اظهار کرد: این طرح در اتحادیه تعاونی‌های عمرانی و انبوه سازی تهران طراحی و در کمیسیون عمران مجلس مطرح شده و آن را به دفتر ریاست جمهوری نیز ارسال کردیم که با استقبال ریاست جمهوری مواجه شد. همچنین طرح به وزارت راه و شهرسازی ارجاع شده و با وزیر کار نیز جلسه‌ای در این خصوص داشتیم و در مجموع نگاه مثبتی نسبت به این طرح وجود دارد.

وی ادامه داد: این طرح بیشتر در جهت تامین مسکن جوانان و زوج‌های جوان است زیرا در حال حاضر یکی از اصلی ترین معضل جوانان موضوع ازدواج است که پیش رو دارند و پس از آن تامین مسکن ارزان است. از این رو با توجه به دغدغه تامین مسکن با قیمت مناسب این طرح در دستور کار اتحادیه قرار دارد.
 

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی و انبوه سازی تهران در ادامه با اشاره به افزایش مشارکت و استقبال از نمایشگاه امسال گفت: نزدیک به ۲۰۰۰ مجموعه در نمایشگاه امسال شرکت کردند. محصولات عرضه شده در سطح جهانی از کیفیت قابل قبولی برخوردار بوده و قابل رقابت با بازارهای جهانی است. البته با توجه به گستردگی مشارکت کنندگان و دسترسی بهتر به مسیرهای تردد پیشنهاد می شود که از دوره های بعد نمایشگاه به شهر آفتاب منتقل شود که ظرفیت‌های بهتری دارد.

باقرپور افزود: می توانیم به سمت فصلی شدن نمایشگاه حرکت کنیم و آن را هر فصل در یک منطقه و استان کشور برگزار کنیم تا استان‌ها هم در نمایشگاه مشارکت کنند.

وی گفت: تولیدکنندگان و سازندگان می‌توانند از  فرصت برگزاری نمایشگاه به نحو شایسته استفاده کنند زیرا در شرایطی که صنعت ساختمان و بازار مسکن در رکود نسبی به سر می‌برد، برگزاری این نوع نمایشگاه‌ها می‌تواند انگیزه زیادی برای مشارکت سازندگان و انبوه سازان به ویژه بخش خصوصی ایجاد کند.
مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی و انبوه سازی تهران در ادامه با اشاره به ارکان اقتصاد کشور گفت: در حال حاضر تعاون یکی از سه بخش اقتصاد کشور در کنار بخش خصوصی و دولتی است. تعاون با مشارکت مردم پیش می‌رود و برای ارتقای سهم بخش تعاون در قانون اساسی و سیاست‌های اصل ۴۴ و آیین نامه اجرایی آن مواد شاخصی دیده شده است. همچنین در قوانین مربوط به بخش تعاون اعم از اسناد بالادستی و سند توسعه بخش تعاون هدفگذاری توسعه این بخش صورت گرفته و در منویات مقام معظم رهبری نیز بر لزوم استفاده از ظرفیت بخش تعاون تاکید شده است.
باقرپور افزود: در حال حاضر در کل دنیا از ظرفیت بخش تعاون استفاده می شود و اگر هدف‌گذاری توسعه بخش تعاون را لحاظ کنیم ۲۵ درصد اقتصاد کشور باید در بخش تعاون تحقق یابد از آن مهم‌تر اینکه ۵۰ درصد تولید مسکن در کشور باید توسط تعاونی های مسکن و انبوه سازی انجام شود؛  بنابراین چنین نمایشگاه‌ها و گردهمایی‌هایی به سود بخش تعاون است.

وی تاکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ادارات کل استان‌ها اتاق تعاون ایران و اتاق‌های تعاون استانی برای حضور شرکت‌های تعاونی به عنوان تشکل های مردم نهاد در زمینه حضور در بازار کشورهای همسایه باید برنامه‌ریزی داشته باشند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی و انبوه‌سازی تهران درباره حضور تعاونی های انبوه ساز در کشورهای همسایه نظیر عراق و سوریه نیز گفت: سیاست ما این است که ابتدا به ظرفیت‌های داخلی بپردازیم و به همین منظور بیشتر در پروژه‌های داخلی متمرکز شده‌ایم. یکی از این پروژه‌ها در حوزه هتل سازی است که با هدف تقویت بخش گردشگری در کشور دنبال می‌کنیم و طی مذاکراتی که با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صورت دادیم، پروژه‌هایی را در این خصوص در برخی شهرها آغاز کره ایم.
انتهای پیام

کارگروه تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که با تخصص و تجربه در زمینه تحلیل‌های اقتصادی فعالیت می‌کنم. با استفاده از روش‌های پیشرفته و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما تحلیل‌های دقیق و قابل اعتماد را ارائه دهم تا شما در تصمیم‌گیری‌های مالی بهترین نتیجه را بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا