عمومی

از قهرمانان ملی تا دشنام های ضد ملی

در حال نوشتن این یادداشت کوتاه، عربستان سعودی اولین شگفتی جام جهانی 2022 را با پیروزی 2-1 مقابل آرژانتین خلق کرد، همان آرژانتینی که در سال 2014 با شکست 1-0 به سود ایران شد. آبگرفتگی خیابان ها البته نه به خاطر پیروزی دشمن! اما به خاطر عملکرد پرافتخار تیم ملی ایران.

کوپر در جای دیگری از کتاب “فوتبال علیه دشمن” می گوید: “وقتی بازی برای میلیاردها نفر مهم است، دیگر نباید آن را فقط یک بازی در نظر گرفت، فوتبال هرگز فوتبال نیست، این ورزش جنگ ایجاد می کند. اکنون در جنگ بین کشور و کشور دشمن، واقعاً دشمن به اردوگاه کشورش پناه می برد، چه کسی برای شکست دعا می کند!؟

عربستان امروز با شکست دادن آرژانتین یکی از بدترین کشورهای جهان از نظر دموکراسی است، هیچ درک اساسی از مفهوم انتخابات ندارد و حتی زنان تا چند سال پیش اجازه رانندگی نداشتند. کشوری که مخالفان سیاسی خود را توصیف می کند و می سوزاند. (پرونده خاشقجی)، اما آیا کسی به بازیکنان تیم عربستان به خاطر حضور در جام جهانی یا ملاقات با بن سلمان توهین می کند؟

آرژانتین، امروز کشور شکست خورده و یکی از غول های فوتبال جهان، برای اولین بار در سال 1978 با دنیل پرسارلای افسانه ای قهرمان جام جهانی شد. او یکی از بدنام ترین دیکتاتورهای آمریکای جنوبی در تمام اعصار بود. ، جام جهانی در اوج مبارزات ویدلا و مخالفانش برگزار شد و او به شدت حریفان خود را که در تاریخ سیاسی آمریکای جنوبی به «جنگ کثیف» معروف است، سرکوب کرد، اما باز هم فوتبالیست های آرژانتینی به وظیفه حرفه ای خود عمل کردند. فوتبال برای شهرت و نام کشور و قهرمان جهان شدند.

در سال 1982، ژنرال های آرژانتینی به جزایر فالکلند در اقیانوس اطلس جنوبی تحت صلاحیت بریتانیا (آرژانتین ادعای ارضی نسبت به این جزایر دارد) حمله کردند تا توجه را از جامعه داخلی آرژانتین و اعتراضات عمومی منحرف کنند، اما آنها با اندک شکست شکست خوردند و توسط انگلیس رهبری شدند. دیکتاتوری نظامی ژنرال گالتیری در آرژانتین سرنگون شد.

اما در جام جهانی 1986 مکزیک، تیم فوتبال آرژانتین انتقام جنگ دیکتاتورهای نظامی آرژانتین را از انگلیس گرفت و مارادونا شاهکار انگلیس را با دو گل کامل کرد و علناً اعلام کرد که گلی را به ثمر رساند که پیتر شلتون انگلیسی آن را “دست” نامید. of God”: دست خدا فالکلند انتقام جنگ

در بازی ایران و انگلیس در جام جهانی 2022 چند تن از هموطنانم که طرفدار انگلیس هستند را دیدم که برای پیروزی این تیم لحظه شماری می کنند و در صد سال اخیر فقط دو بار به صورت فعال در تهاجم نظامی ایران حضور داشته است. جنگ جهانی اول و دوم

دقیقا چهار سال و پنج ماه پیش در تابستان 2018 و در جریان مسابقات جام جهانی روسیه، اکثر بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران قهرمان ملی کشورشان بودند و نمایش بازی آنها مقابل اسپانیا، پرتغال و آنها در بین آنها پرطرفدار بود. خیابان های مراکش و در فضای مجازی. روسیه میزبان خوبی بود و تیم ملی ایران یکی از میهمانان بزرگ و پرافتخار جام جهانی 2018 بود، اما 4 سال بعد روسیه شخصیت بدی در عرصه جهانی دارد و تیم ملی ایران در بین برخی ها شخصیت بدی است. از مردم خودش بدترین شخصیت صحنه، اهلی است و مستحق بدترین توهین ها!

شاید تغییر افکار عمومی جهان در مورد روسیه تا حدودی درست باشد، اما به ناحق به ملی پوشان ایران بی احترامی می شود و واقعا شایسته ترین و با استعدادترین فرزندان خاک و خاک هستند، با تلخ ترین و تلخ ترین ها. با سختی های زیر صفر می توانند به بزرگترین استادیوم های دنیا برسند و تیم ملی خود را به شدت آسیب دیده اند.(بینی بیرانوند در بازی دیروز شکسته و خون آلود بود) امروز عده ای به او حمله کردند. برخی از آنها برای کشور خود آجر هستند، آنها را نگرفته اند.

از فوتبالیست ها به ویژه بازیکنانی که در دوران حرفه ای خود هستند نباید انتظار کار سیاسی و فعالیت سیاسی داشت و این افراد به خوبی برای فوتبال آموزش دیده اند و سواد سیاسی و مهارت های سیاسی ندارند و از نظر سنی هم چنین نبودند. رسیدن به بلوغ کار سیاسی و برخورد آنها با چنین مسائلی از اساس اشتباه است، اکثر این بازیکنان دوران نوجوانی خود را در محیط های منزوی و حضور در اردوهای باشگاهی و ملی سپری کرده اند و تنها انتظارشان این است که در بهترین حالت فوتبال بازی کنند.

ورود به این عرصه که بعد از حرفه ای شدن فوتبال مکانی برای تحصیل در سیاست و جامعه محسوب می شود اما نوشتن مانیفست سیاسی با تحصیلات ابتدایی و کلاس پنجم از هر چیز دیگری لذت دارد. !

در تاریخ یادم نمی آید و هیچ جا نخوانده ام که فوتبالیستی در جام جهانی کار سیاسی مهمی انجام داده باشد و چشم انداز این جوانان ایرانی هم بیهوده باشد.

چهار سال پیش دماغ به کمک دروازه بان تیم ملی ایران آمد و پنالتی رونالدو را گرفت (خود بایرونوند این شوخی را کرد) و قهرمان آن سال شد و عقده گشوده شد و رکورد عکس بیرونوند اوج درد وحشتناک، گیجی و خون پس از ضربه، خود گویای این است: برای چه کسی این دردها را تحمل می کنیم. چرا ناسپاسی کردی؟

کشور در چند وقت اخیر درگیر حوادث تلخی بوده است و کسی منکر آن نمی شود، اما شکست شش بر دو مقابل انگلیس با هدف وحدت ملی نتیجه ای در بر نداشت و انگلیس با این اتفاق خسارات و ضررهای زیادی را به کشور ایران وارد کرد. استراتژی وحدت ملی ما هدف قرار گرفت و آسیب های آن هنوز در تاریخ کشورمان قابل توجه و مشهود است و در نهایت این ضایعه به نام ایران ثبت می شود نه شخص یا جریان دیگری.

*دکترای روابط بین الملل، مدرس دانشگاه و مدیر مطالعات مناقشه و همکاری خاورمیانه در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه

6565

دکمه بازگشت به بالا