اقتصادی

اعطای تسهیلات موجود منجر به افزایش تولید نمی‌شود/پیشنهاداتی برای تحقق شعار سال

دبیرکل مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، تامین مواد اولیه ارزان‌قیمت، انرژی مورد نیاز بخش تولید، سرمایه در گردش واحدها و جلوگیری از مهاجرت استارت‌آپ‌ها را از عوامل مؤثر در رشد تولید دانست و گفت: علاوه بر اینها پیش‌بینی‌پذیر کردن اقتصاد در این زمینه مهم است؛ چرا که تولیدکننده باید بتواند نرخ ارز را در یک سال پیش‌بینی کند تا فعالیت تولیدی برایش توجیه داشته باشد.

سحر بنکدارپور در گفت‌وگو با مخبران، با تاکید بر اینکه برای رشد تولید، شناخت آثار و پیامدهای تولید در اقتصاد کشور و همچنین نقش آن در سایر عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بسیار مهم است، افزود: رشد تولید باعث ایجاد اشتغال شده و این دو با قرار گرفتن در کنار هم موجب ایجاد رفاه در جامعه می‌شوند، ولی در ادامه با برنامه‌ریزی صحیح حفظ تعادل اقتصادی، حرکت به سوی توسعه پایدار و ایجاد حس رضایت میان افراد جامعه را به ارمغان می‌آورند.

وی در خصوص عوامل مؤثر در رشد تولید، اظهار کرد: به نظر می‌رسد بدیهی‌ترین عوامل برای رشد تولید، تامین مواد اولیه ارزان قیمت، انرژی مورد نیاز بخش تولید و سرمایه در گردش واحدها است، ولی یکی از مهمترین عواملی که در این راستا باید به آن اشاره کرد، وجود نیروی انسانی کارآمد است.

بنکدارپور اضافه کرد: این در حالی است که در سال‌های اخیر مهاجرت نخبگان و نیروهای انسانی متخصص شرایط را برای کسب و کارها، سخت و اقتصاد کشور را تا جایی متزلزل کرده است که این مهاجرت به استارت‌آپ‌ها هم کشیده شده و اکنون شاهد مهاجرت کسب‌ و کارها هستیم.

دبیرکل مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران با تاکید بر اینکه برای رشد تولید، پیش‌بینی پذیر کردن اقتصاد یکی دیگر از مهمترین المان‌ها به شمار می‌رود، خاطر نشان کرد: تولیدکننده باید بتواند نرخ ارز را در یک سال پیش‌بینی کند تا فعالیت تولیدی برایش توجیه داشته باشد.

وی اصلاح قوانین موجود را یکی دیگر از پارامترهای رشد تولید نام برد و یادآور شد: دولت با ایجاد تمهیداتی جهت تسهیل صدور مجوز برای تولید، باید بتواند تولیدکننده را در این مسیر یاری کرده و مورد حمایت قرار دهد. علاوه بر اینها شکوفایی تولید نیاز به تأمین مالی دارد که در این زمینه منظور تسهیلات و وام‌هایی که در اقتصاد کشور با عناوین مختلف سر برآورده‌اند، نیست؛ زیرا این تسهیلات در اغلب موارد موجب ایجاد رانت‌های سنگین در صنعت شده و شواهد حاکی از آن است که در عمل منجر به افزایش تولید نمی‌شود.

بنکدارپور اضافه کرد: از این رو، به نظر می‌رسد با کمک بازار سرمایه که به عنوان یکی از شریان‌های اصلی تأمین مالی در یک اقتصاد در نظر گرفته می‌شود، بتوان با حرکت جریان نقدینگی موجب رشد تولید و توسعه اقتصادی شد که در این راستا با اندیشیدن تمهیداتی در حوزه مالیات می‌‎توان منجر به جذب سرمایه و در نهایت رشد تولید شد.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد راهکار این باشد که با اعمال سختگیری مالیاتی و در نظر گرفتن معافیت‌های مالیاتی بتوان نقش مؤثری در این حوزه ایفا کرد. به عنوان مثال در ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش‌بنیان به جهت‌دهی حمایت‌های مالیاتی به سمت توسعه نوآوری و اقتصاد دانش‌بنیان تاکید شده و در بند «ت» این ماده قانون آمده است که با هدف حمایت از تعمیق فناوری و استفاده حداکثری از توان شرکت‌های دانش‌بنیان، سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران و یا بازار اول و یا دوم فرابورس ایران و یا شرکت‌های دارای سرمایه ثبتی، به عنوان اعتبار مالیاتی با قابلیت انتقال به سنوات آتی به شرکت‌ها و مؤسسات متقاضی، از مالیات قطعی شده سال تخصیص سرمایه مذکور یا سال‌های بعد کسر می‌شود.

دبیرکل مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، یادآور شد: در کنار موارد یاد شده باید بر این نکته تاکید کنم که اقتصاد دولتی جا افتاده در کشورمان موجب فرسوده شدن بخش خصوصی که قطعا نقش اول عرصه تولید را در اختیار دارد، شده است. رقابت دولت با بخش خصوصی و در برخی موارد ایجاد بازار انحصاری برای سفارشی‌ها، موجب ضعیف شدن اقتصاد و در نتیجه آن بی‌انگیزگی بخش خصوصی در تولید و رشد اقتصادی خواهد شد.

وی ادامه داد: در نهایت اگر بر این عبارت استناد کنیم که رشد تولید در گرو صادرات است، باید راهکارهای لازم در حوزه مالی و بانکی در زمینه توسعه صادرات نیز اندیشیده شود. اگر قرار است شاهد رشد تولید در کشور باشیم، باید دستورالعمل‌های موجود در راستای توسعه صادرات در نظر گرفته شود؛ چراکه دستورالعمل‌های موجود در این حوزه غیر کارشناسانه بوده و در این سال‌ها ضربه‌های اساسی به توسعه صادرات کشور زده است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا