اجتماعی

اعلام آمادگی سازمان بازرسی در حمایت از ایمن‌سازی بازار تهران

معاون سیاسی و قضایی سازمان بازرسی کل کشور و بازرسی تهران در جلسه ای در شهرداری منطقه 12 از حمایت همه جانبه این شرکت برای تسهیل و پایداری بازار خبر دادند.

صبح روز شنبه 4 تیرماه تقریباً در همین ساعت، سازمان بازرسی کل کشور با حضور احمد اسعدیان معاون سیاسی و معاون نظارت با مراجعه به روابط عمومی شهرداری منطقه 12 و مخبران از شهرداری منطقه 12 بازدید کرد. محمودرضا مهرورز، بازرس وزارت کشور و شهرداری ها، مهدی برومندی، بازرس وزارت کشور و شهرداری ها، مجید آرون، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران، منطقه امیر و برخی از مدیران شهری، سالن جلسات شهرداری منطقه 12 را برگزار کردند.

در این نشست که به منظور بررسی ایمنی بازار تهران برگزار شد، یزدی گزارش مبسوطی از اقدامات انجام شده از نخستین روزهای آغاز دوره جدید مدیریت شهری در این منطقه ارائه کرد. وی بازار پرخطر را یک خطر بزرگ در حوزه ایمنی ساختمان و پیچیدگی های قانونی ناشی از آن عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد شهرداری مسئولیت صدور پروانه تعمیرات بالا – ساختمان های خطرناک را دارد؛ زیرا دارایی های خیریه، قوانین میراث فرهنگی یا سرقفلی دارایی‌ها اجاره داده شده و در مالکیت چند مالک قرار گرفته است.

وی حل این مسائل حقوقی را در جلسات کمیته حراست بازار تهران که هر هفته دو بار به ریاست استاندار تهران و معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری تهران و نمایندگان، اهالی و نمایندگان معتمدین برگزار می شد، یادآور شد. جلسه ای که به امضای معاون دادستان تهران رسید به ما اجازه داد تا شرایطی مانند بازسازی تمچه آتش گیر حاجب الدوله را فراهم کنیم که اجازه اصلاح شد. اگر در مدت 5 روز استعلامات لازم را دریافت نکنند، ساختمان ها در معرض خطر هستند.

وی با تاکید بر حمایت نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور در ارتقای امنیت بازار تهران، ادامه داد: این حمایت به مدیران جرات انجام کارهای بزرگ را می دهد. با توجه به شرایط بحرانی بازار در حوزه ایمنی بافت های فرسوده، در صورت انجام اقدامات اساسی با کمک و حمایت همه دستگاه های مسئول در کشور، از وقوع فجایع جبران ناپذیر جلوگیری خواهد شد.

اسدیان معاون بازرسی و بازرسی سیاسی و قضایی سازمان بازرسی کل کشور نیز ضمن تقدیر از تلاش تهران برای ایمن سازی بازار گفت: ابتدا امنیت و سپس رفاه، بهداشت، آموزش و… بنابراین، مثلاً اگر بین امنیت و درآمد تضاد وجود داشته باشد، اولویت با امنیت است و در هر تعارض دیگری نیز به همین صورت است.

وی با ابراز نگرانی از وضعیت بحرانی بازار تهران، گفت: این منطقه وضعیتی است که به نظر من عدم اطلاع رسانی، می تواند فاجعه ایجاد کند و به گفته کارشناسان بحرانی ترین منطقه است، نه در تهران، بلکه در کل کشور؛ به همین دلیل از همه دستگاه ها می خواهیم تکالیف خود را انجام دهند.

اسعدیان شهرداری ها را از ذینفعان کلیدی در حوزه شهرسازی و معماری در مناطق شهری معرفی کرد و به نقش شهرداری در این زمینه ادامه داد: به عبارت دیگر در بسیاری از کشورها همه خدمات رسان زیرمجموعه شهرداری ها هستند و در این میان شهرداری ها به عنوان یکی از زیر مجموعه های شهرداری هستند. بنابراین شهرداری باید در امر ایمنی ساختمان و سایر تجهیزات مشارکت داشته باشد.

وی تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور آمادگی دارد با هر دستگاهی که در این زمینه وظیفه دارد و به آن عمل نمی کند برخورد کند. اگرچه این رویکرد محدود به اقدام رسانه ای است. چون برای کشور ما زیبا نیست که این همه مغازه در بازار بگذارد، قطع نکنید و کاری نکنید.
در ادامه حاضران جلسه با حضور در میدان به بررسی بیشتر موارد ذکر شده در جلسه پرداختند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا