فرهنگ و هنر

اما و اگرهایی که دور میدان تاریخی انزلی می چرخد

مخبران/گیلان بندر انجلی چوک که قدمتی به قدمت این شهر زیبای ساحلی دارد، این روزها از شلوغی و شلوغی خسته شده است.

میدان اصلی هر شهر از گذشته های دور شناسنامه آن دره محسوب می شد که اطراف آن بناهای مهمی شکل گرفته و محل تعاملات اجتماعی بوده است. در واقع میدان شهر یکی از عرصه های اصلی زندگی اجتماعی و امکان فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، مذهبی، فرهنگی و سیاسی است.

نگاهی اجمالی به میادین شهر در ادوار مختلف نشان می‌دهد که این فضای شهری با ارزش‌ها و معیارهایی مانند احساس امنیت، آرامش، تعادل، نظم، عواطف، هویت ساکنین را ارتقا می‌بخشد. اطراف، نمادهای خاطره و بسیاری از عناصر دیگر، و اکثراً همه میدان ها از مکان های محبوب ساکنان شهر در گذشته بوده اند.

میدان انجلی نیز از این قاعده مستثنی نیست و با ساختمان هایی مانند عمارت قدیم دربار، بانک ملی (کندچیان)، هتل گل سنگ، مناره، ساختمان شهرداری، کلیسای حضرت مریم و مدرسه مهدخت و پل تاریخی انجلی در سمت دیگر یکی است. در زمان های قدیم بسیار زیبا بود، کشتزارهای ایران از بافت های تاریخی گرانبهای این شهر محسوب می شود

امروزه این میدان که بخشی از هویت تاریخی شهر است، مملو از ساختمان‌های فرسوده، غیرجذاب و خطرناک، داربست‌هایی است که در طول سال‌ها ساخته شده و اندکی در هوای حاصلخیز انجلی ساخته شده است، کیوسک‌های متعدد، بنرهای تبلیغاتی بزرگ، مغازه‌هایی که دارای هیچ ربطی به بافت تاریخی محل با بهره گیری از حضور مسافران درون شهری در میدان خودروها ترافیک سنگین ایجاد کرده و … چهره کثیف و تاریخی حکایت از بی تفاوتی مسئولان شهرداری و کارگران دارد. به سمت این مکان خسته

مشکلات مردم را باید با نجات میراث ها حل کرد

رسیدگی به وضعیت این میدان به قدری پیچیده است که معاونت پارلمانی، حقوقی و امور استان های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز گذشته بخشی از سفر خود به بندر انجلی را به این موضوع اختصاص دادند. به گفتگو با افراد نگران نشست.

جواد واحدی درباره فضای شهری و جانمایی میدان امام خمینی(ره) بندرانجلی گفت: فضای تعریف شده قانون است و نمی توان به راحتی از کنار قانون گذشت، اما مشکل حل مشکلات مردم و شهروندان است.

واحدی افزود: شهرداری با تعامل میراث فرهنگی می تواند مشکلات را به خوبی محاسبه کند و اقدامات لازم را سریع انجام دهد چرا که مدت مسئولیت کوتاه است و همه ما متعهد به پاسخگویی به انتظارات مردم هستیم.

بر اساس اطلاعیه میراث فرهنگی، مشاوری برای این منظور مشخص شده است که حاکی از آن است که: شهرداری می تواند با پیمانکاری و هر جا که نیاز به تصمیم گیری و بررسی مشکلات باشد، به این کار سرعت ببخشد. می تواند با تعامل میراث فرهنگی این مسیر را تسریع بخشد.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به اهمیت رئیس جمهور و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ما می خواهیم میراث فرهنگی و جاذبه های میراثی را حفظ کنیم و وظیفه ما حفاظت از این جاذبه هاست، اما برخی از اینها ممنوعیت ها باعث ایجاد مزاحمت برای مردم می شود بنابراین با اجرای این سیاست ها می توانیم این مشکلات را برطرف کنیم.بررسی و ارائه پیشنهادات جدید در حوزه ها و رفع مشکلات مردم.

لزوم حفظ ترکیب و اصالت معماری میدان بندر انجلی

احمد دنیامالی نماینده مردم بندرانجلی در شورای اسلامی گفت: گاهی مسئولان شهری در خصوص میدان انجلی اظهارنظرهایی می کنند که وظایف قانونی دولت را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه برخی از شهروندان در میدان انجلی دارای حقوقی هستند که به هر دلیلی میراث فرهنگی یا دریایی است، افزود: در مرمت و بازسازی میدان نیاز به جلب رضایت مالکان داریم و این رضایت از طریق پرداخت مواد و یا پرداخت است. با ارائه پروانه ساخت

دنیامالی با انتقاد از اینکه منار انجلی باید از هر طرف دیده شود و در نتیجه مانع از ساخت بناهای بلند در اطراف میدان انجلی می شود، تصریح کرد: این مناره چندان بلند نیست، اما ما به اصالت منار معتقدیم چون یکسان است. مظاهر تاریخی شهر ما است و به عنوان فانوس دریایی اهمیت دارد، اما امروز نباید به خاطر این مشکل بقیه تجارت را منجمد کنیم.

نماینده انجلی در مجلس تاکید کرد: شمال میدان خالی است، دو ساختمان بانک در ضلع شرقی میدان وجود دارد که مرکب هستند و از نظر بافت تاریخی میدان نمای خوبی ندارند. پیچیده.”

وی با اشاره به مشکل طراحی فنی میدان به سمت داخل و لزوم رفع این مشکل خاطرنشان کرد: حفظ ترکیب معماری و اصالت میدان بندر انجلی حائز اهمیت است. اما امروزه این رشته دستخوش تحول شده است.

دنیامالی تصریح کرد: برای ورود به این میدان باید از پل انجلی عبور کنیم و این پل دارای اصالت تاریخی است، تصریح کرد: در کنار رفع مشکلات لبه این پل که به دالان تبدیل شده است، تاریخ و اصالت تاریخی را نیز در نظر بگیرید. عملکرد ترافیکی این پل را نباید نادیده گرفت.

میدان انجلی; بخش فرهنگی – گردشگری

همچنین شعبان جعفری رئیس بندر انجلی نگر صبح تاکید کرد: در عین حال که منافع و قوانین میراث فرهنگی برای ما مهم است، اما به دنبال منافع شهرستان هستیم و انجلی جایگاه بسیار مهمی برای گردشگری دارد.

وی با بیان اینکه چند شهر داریم که کشتی ها به شهر می آیند، گفت: این یکی از مواردی است که می توان برای جذب گردشگر در نظر گرفت. شهرستان بندر انجلی دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است و ذات این شهر گردشگری است.

رئیس شورای شهرداری بندرانجلی گفت: شهرداری همواره میراث فرهنگی را یار و یاور خود دانسته و با هم می خواهیم به توسعه گردشگری کمک کنیم.

جعفری با تاکید بر اینکه می خواهیم انجلی چوک یک میدان فرهنگی در خور شأن شهروندان انجلی باشد، گفت: با توجه به تاکید رئیس جمهور نباید قانون را زیر پا بگذاریم، بلکه باید قانون را نسبت به مردم خم کنیم. شهرداری در این زمینه تلاش می کند، انتظار داریم میراث فرهنگی بخشی از قوانین خود را تعدیل کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا