اجتماعی

انتقاد عضو انجمن مددکاری از برگزاری دورهای آموزشی چند روزه مددکاری توسط خیریه ها و سازمانها

اعضای هیئت مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران از برگزاری دوره های آموزشی چند روزه در کمک برخی ارگان های دولتی و خیریه انتقاد کردند. بنابراین افراد شرکت کننده در این دوره ها مددکار اجتماعی محسوب نمی شوند.

به گزارش مخبران، دکتر معصومه معارف وند افزود: حضور برخی مددکاران اجتماعی برای آموزش دوره های آموزشی شش روزه مددکاران اجتماعی به طور ضمنی اجازه اجرای غیرکارشناسی این برنامه ها را می دهد و در نهایت همه این مخاطرات مصرف کنندگان را با مداخلات بی کیفیت و زیان آور تهدید می کند.

وی در ادامه سخنان خود در وبیناری که به میزبانی انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت میلاد امام علی (ع) برگزار شد، صلاحیت حرفه ای را تعریف کرد و گفت: توانمندی ها و تحصیلی، کاری و اجتماعی. محیط ها توسط فرد در فرآیند آموزشی و عملی کسب و حرفه ای می شوند.
به گفته وی، یک مددکار اجتماعی با صلاحیت حرفه‌ای دارای رفتار اخلاقی و حرفه‌ای است، تصمیم‌گیری‌های او براساس ضوابط و استانداردهای اخلاقی و اخلاقی، رفتار و ظاهر و حرفه‌ای در کلامی، نوشتاری و ارتباطی است. آنها از نظارت و مشاوره استفاده می کنند تا اطمینان حاصل کنند که ایمیل آنها قضاوت و تصمیمات حرفه ای و واضح است.

به گفته وی این مددکار اجتماعی حرفه ای است که به تفاوت ها و تنوع فرهنگی توجه دارد. دانش خود را به روز نگه می دارد و از مداخلات مبتنی بر شواهد برای ارائه خدمات استفاده می کند. یک مددکار اجتماعی با صلاحیت حرفه‌ای می‌تواند از تفکر انتقادی در ارزیابی فعالیت‌های حرفه‌ای خود استفاده کند، می‌تواند دائماً فعالیت‌های خود را مرور کند و مهارت‌ها، دانش و رفتار حرفه‌ای خود را ارتقا دهد. او تلاش خواهد کرد.
مددکاری اجتماعی نیازمند رشته تحصیلی و مددکاران اجتماعی برای فارغ التحصیلی در این رشته و تکمیل دوره های کارآموزی و کارآموزی برای کسب مهارت است. بنابراین افرادی که در دوره‌های چند روزه مانند دوره‌هایی که در ماه‌های اخیر توسط برخی نهادهای دولتی و خیریه برگزار شده است، مددکار اجتماعی محسوب نمی‌شوند.

دکتر. حمیدل عادلیان عضو هیئت مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران و مدیر گروه بهزیستی دانشگاه علامه طباطبایی است.
وی به تشریح جایگاه حرفه مددکاری اجتماعی در عرصه بین المللی پرداخت.

او گفت؛ چالش های مددکاران اجتماعی در خصوص فعالیت افراد غیرحرفه ای در زمینه مددکاری اجتماعی در سایر کشورها نیز برجسته شده است.

وی با اشاره به استفاده از روش های جبرانی و توسعه اجتماعی تاکید کرد: مداخلات جبرانی (به ویژه در کشورهای در حال توسعه) جایگاه آنها را متزلزل می کند. افزایش تعداد منابع محدود و گروه های متمرکز باعث کاهش اثربخشی و تضعیف موقعیت مددکاران اجتماعی شده است. در عین حال، مددکاران اجتماعی می توانند نقش مهمی در روند توسعه ایفا کنند. در حالی که مددکاری اجتماعی نیازمند رویکردهای جبرانی و توسعه ای است، در کشوری مانند ایران، به نظر می رسد مددکاران اجتماعی باید برای تقویت نقش خود در فرآیند توسعه تلاش بیشتری کنند. تجارب سایر کشورها نشان می دهد که نحوه توسعه کارایی این حرفه را افزایش می دهد.

محمدجواد روزبهانی، مددکار اجتماعی و عضو هیئت مدیره انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران، بر نقش سازمان های مردم نهاد در صیانت از حرفه مددکاری تاکید کرد.

وی به برخی از تجربیات موفق سازمان های مردم نهاد در ارائه خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی اشاره کرد و توضیح داد که سازمان های مردم نهاد به ناچار وارد فرآیند مداخله اجتماعی می شوند و این سازمان ها جزء اصلی مداخلات مددکاری اجتماعی آینده را ارائه می دهند. در عین حال، سازمان‌های غیردولتی که برای توسعه دانش و مهارت‌های مددکاران اجتماعی و تقویت نقش حرفه‌ای آنها طراحی شده‌اند، برای مراقبت و حمایت از این حرفه‌ها حیاتی هستند. آنها می توانند با نظارت منظم بر پیشرفت شغلی و موانع در این مسیر و بازخورد مناسب، از انحرافات و چالش ها در مداخلات حرفه ای مددکاری اجتماعی جلوگیری کنند.

دکتر کر مدیر بخش کمک های اجتماعی در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی است. رهب با اشاره به تلاش متخصصان مددکاری اجتماعی در ایران برای راه اندازی و تداوم مددکاری اجتماعی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اولین دانشجوی کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی کودکان و نوجوانان را با کمک یک استاد مددکاری اجتماعی و حمایت مسئولان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی دکتر بختیاری، دبیر شورای علوم پایه پزشکی
وی گفت: مددکاران اجتماعی باید به روش ها و روش های علمی جدید مجهز شوند.

در این وبینار رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران اگلیما بر حمایت علمی، حرفه ای و اخلاقی از مددکاری اجتماعی تاکید کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا