اجتماعی

اولین مورد “آبله میمونی” در ایران و راه‌های انتقال و علائم این بیماری

اولین مورد ابتلا به آبله میمون در کشور شناسایی شد. اگرچه گفته می شود این بیماری خیلی کشنده نیست، اما اکنون سوال اصلی این است که علائم این بیماری چیست و چگونه گسترش می یابد.

به گزارش مخبران، امروز چهارم مرداد 1401 وزارت بهداشت از کشف اولین مورد بیماری میمون در کشور خبر داد. بر این اساس پدرام پاکوین سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: با مشاهده ضایعات پوستی بیمار با همکاری خانمی 34 ساله و خانواده وی، این مورد شناسایی شد.

به گفته پاکوین، این بیمار ساکن اهواز بلافاصله قرنطینه شد و پس از تایید آزمایشات اولیه و نهایی دوره بیماری خود را در منزل سپری می کند.

لازم به ذکر است که طبق نظر کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت، عامل ایجاد کننده آبله میمون که قبلاً عمدتاً به عنوان یک بیماری بومی آفریقای مرکزی شناخته می شد، برای اولین بار در میمون ها گزارش شد و نام آن را بر همین اساس نامگذاری کردند. آبله میمون، اما در جوندگان، خرگوش ها، خوکچه هندی و غیره نیز مشاهده شده است.

روش های انتقال “آله میمون”.

لازم به ذکر است که یکی از راه های انتقال این بیماری تماس با حیوان آلوده است. لاشه حیوان یا حیوان زنده. در عین حال، تماس نزدیک با فرد آلوده به ویروس آبله میمون می تواند منجر به گسترش این بیماری شود که از طریق قطرات تنفسی و ذرات تنفسی، ترشحات فرد مبتلا و رابطه جنسی با فرد مبتلا، تماس، منتقل می شود. وسایل شخصی بیمار و غیره

علائم آبله میمون

در عین حال به گفته متخصصان، علائم این بیماری سردرد، بدن درد، درد عضلانی، خستگی، تب، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی است.

به گفته کارشناسان بهداشت، آبله میمون خیلی کشنده نیست و میزان انتقال آن کمتر از بیماری هایی مانند سارس، مرس و کووید-19 است. در عین حال آبله میمونی در دوره نهفته بیماری قابلیت انتقال و بیماری زایی را ندارد، اما با ظاهر شدن علائم بیماری قابلیت انتشار بیماری را دارد. با این حال، باید مراقبت مناسب انجام شود.

از سوی دیگر گفته می شود افراد بالای 50 سال واکسینه شده در کشور ما 90 درصد از این بیماری مصونیت دارند. بنابراین، واکسن آبله بین 85 تا 90 درصد ایمنی ایجاد می کند. همزمان در هفته های اخیر واکسن اختصاصی آبله میمون در اروپا و انگلیس تایید شده است.

در عین حال، پیش از این اعلام شده بود که سازمان بهداشت جهانی سطح هشدار را برای آبله میمون ها به ویژه برای کشورهایی که ارتباط زیادی با آفریقا دارند، افزایش داده است. کشورهای آفریقایی و اروپایی باید به هشدارها در این زمینه توجه کنند. بنابراین اکنون که اولین مورد این بیماری در کشورمان شناسایی شده است، باید هوشیار و آماده پیشگیری از شیوع بیشتر آن باشیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا