مطالب برتر

اگر چاه دستشویی گرفته چیکار کنم؟

علت گرفتگی چاه توالت ایرانی

قبل از هر چیز باید بدانید که گرفتگی توالت ایرانی به چه علتی رخ داده است.معمولا تمام چاه های توالت به یک شکل دچار گرفتگی می شوند، البته مشروط بر اینکه دلیل اصلی مسدود شدن لوله سیمان، افتادن اشیا و مواردی شبیه به اینها نباشد.اگر نیازمند چاه کن حرفه ای، استعلام قیمت چاه کن، حفاری چاه فاضلاب، حفاری چاه ارت، حفاری شمع ساختمان، حفاری منهول و … هستید همین الان با شماره 09370919055 تماس بگیرید. متخصص های خونه سازها با افتخار منتظر پاسخگویی شما هستند.

به طور کلی دلایل گرفتگی چاه توالت عبارتند از:

 • موی بلند
 • رسوب
 • چربی
 • مدفوع
 • دستمال کاغذی
 • نوار بهداشتی
 • پلاستیک
 • اشیا
 • مصالح ساختمانی مثل قیر، سیمان، دوغاب و …

در بسیاری از موارد که مشتریان نمی دانند برای باز شدن چاه دستشویی چه باید کرد و به ما مراجعه می کنند، دلیل اصلی مشکلشان افتادن اهرم شیر آب داخل توالت، مدفوع، رسوب، دستمال کاغذی و در برخی موارد سیمان می باشد.

What should I do if the toilet sink is blocked

گرفتگی توالت ایرانی با مدفوع

گرفتگی توالت با مدفوع میتواند بدون نشانه های قبلی و یکباره اتفاق بیفتد. یعنی زمانی که شما در یک روز عادی در حال استفاده از سرویس بهداشتی هستید، پس از تمام شدن کارتان می ببینید به جای پایین رفتن فاضلاب دستشویی، آب چاه در حالا بالا آمدن است.

شاید این صحنه شما را نگران کند چون امکان دارد همه جا کثیف شود و علاوه بر این نمیدانید که چطور سریعا مشکل را حل کنید و به همین دلیل شاید در اینترنت به دنبال جواب سوال چگونه چاه دستشویی را باز کنیم باشید. بهترین روش برای رفع گرفتگی توالت ایرانی با مدفوع استفاده از تلمبه، قلاب،مایع شوینده و آب گرم می باشد که در ادامه کامل توضیح خواهیم داد که چطور از این راه حل ها استفاده نمایید.

مدفوع زمانی باعث مسدود شدن لوله می شود که سیفون رسوب گرفته باشد و یا قطر لوله کم شده باشد. در این شرایط زمانی که مدفوع در حال تخلیه شدن از لوله می باشد، به رسوب سیفون گیر می کند و یا قطر باقی مانده لوله را میگیرد و به این صورت باعث مسدود شدن لوله فاضلاب می گردد.

گرفتگی توالت ایرانی با دستمال کاغذی

این گرفتگی کمی به دلیل سهل انگاری رخ می دهد.

شاید بگویید چطور؟

خیلی از مردم دستمال ها را مچاله میکنند و چندین دستمال را با هم پس از استفاده داخل چاه توالت می رسند. همین مورد سبب گرفتگی توالت با دستمال کاغذی می شود. معمولا پس از ریختن دستمال ها، مقداری از آنها درون سیفون گیر می کنند یا به رسوب و جرم دیواره لوله میچسبند و پس از مدتی باعث رسوب گرفتگی شدید و نهایتا کم شدن قطر لوله یا مسدود شدن کامل آن می شوند.

براي باز كردن چاه توالت که با دستمال کاغذی گرفته میتوان از چند روشی که در ادامه توضیح می دهیم استفاده کنید. به عنوان مثال تلمبه، قلاب، فنر دستی و آب گرم بهترین روش ها برای گرفتگی چاه توالت با دستمال کاغذی می باشند. نکنه مهم که حتما باید متذکر شویم این است که، به هیچ عنوان دستمال کاغذی های مچاله شده را با هم درون دستشویی نریزید و حداقل پس از ریختن آنها سیفون را چند بار بکشید تا کامل رد شوند و باعث گرفتگی نگردند.

اینکار باعث می شود تا دستمال هایی که به لوله چسبیده یا درون سیفون مانده کنده شده و از لوله خارج شوند.

گرفتگی توالت با مو

موهای ریخته شده به مرور زمان رسوب میگیرند و درون لوله ته نشین می شوند و پس از مدتی با کم شدن قطر لوله توسط رسوب و مو، باعث گرفتگی توالت ایرانی می گردند. بهترین روش برای از بین بردن موها و رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی، استفاده از فنر برقی است تا لوله کاملا پاکسازی شود.

چاه دستشویی گرفته چیکار کنم، با اسید باز میشه؟!

اصلا نباید از اسیدهای لوله بازکن استفاده کنید نه برای توالت های ایرانی و نه فرنگی! اسیدهایی که در بازار موجود هستند، همگی قوی می باشند و امکان دارد اتصالات لوله از جمله چسب های نشت گیری را از بین ببرند و لوله های را با نشتی مواجه نمایند.

علاوه بر این اسیدها خطراتی از قبیل موارد زیر دارند که توصیه می کنیم برای حفظ جان خودتان هم که شده از آنها استفاده ننمایید:

 • خطر سوختگی پوست، چشم و بینی
 • انتشار گازهای سمی و خطرناک برای انسان به ویژه کودکان و سالمندان
 • امکان از بین بردن اتصالات لوله
 • امکان سوراخ کردن لوله های چدنی

اگر برای باز كردن لوله فاضلاب دستشویی میخواهید از محلول استفاده نمایید، پیشنهاد می کنیم از راه حل های رفع گرفتگی توالت به روش خانگی استفاده نمایید که در ادامه آموزش داده شده است.

۱۰ روش آسان و فوری رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی

پس از توضیحات کامل در مورد گرفتگی توالت با مدفوع ، گرفتگی توالت با با دستمال کاغذی و … نوبت به آموزش ۱۰ روش آسان و فوری رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی رسید.

در این بخش تمامی آموزش هایی که با استفاده از آنها میتوانید در خانه دستشویی گرفته شده را باز کنید توضیح داده شده است. اگر با تمامی روش ها نتوانستید گرفتگی را باز کنید، به این معنی است که گرفتگی بسیار شدید است و باید از خدمات تخلیه چاه و استفاده نمایید.

۱. ریختن آب گرم داخل لوله

اولین و بهترین روش برای باز كردن چاه توالت ریختن آب گرم داخل لوله سرویس بهداشتی می باشد.

برای اینکار ابتدا یک سطل نسبتا بزرگ آماده کنید و تمام آن را از آب گرم پر کنید. توجه داشته باشید که آب جوش نباشد، چون ریختن آب جوش درون توالت ایرانی امکان شکستن و یا ترک برداشتن کاسه را به همراه دارد.

پس از آماده کردن سطل آب گرم، اگر آب چاه بالا نزده بهتر است آب گرم را با فشار داخل لوله بریزید. به این صورت که سطل را از ارتفاع ۳۰ الی۵۰ سانتی متری خالی کنید.

اینکار را باید حداقل دو بار انجام بدید تا نتیجه آن را ببینید. اگر نتیجه ای نداشت بهتر است به سراغ روش بعدی بروید.

۲. مایع شوینده و آب گرم

مایع شوینده هر نوع مایعی میتواند باشد حتی مایع لباسشویی یا ظرفشویی!

استفاده از مایع برای باز کردن لوله توالت به این دلیل است که لوله لیز شود و سبب رد شدن عامل انسداد از لوله گردد.

برای انجام این روش ابتدا مقداری مایع شوینده درون لوله بریزید و چند دقیقه ای صبر کنید. سپس مقداری آب گرم روی آن بریزید و دوباره چند دقیقه ای صبر کنید تا نتیجه را مشاهده نمایید.

۳. جوش شیرین و نمک

وقتی چاه دستشویی میگیرد یکی از بهترین روش ها استفاده از جوش شیرین و نمک است.

این دو ماده قدرت بالایی در چربی زدایی و از بین بردن فاضلاب دارند و به همین دلیل است که اغلب گرفتگی ها را باز می کنند.

برای استفاده از این راه حل شما نیاز به نصف استکان جوش شیرین و نصف استکان نمک دارید تا آنها را با هم ترکیب کنید و داخل لوله دستشویی بریزید.

پس از ریختن آنها، یک ساعت الی دو ساعت صبر کنید و سپس داخل لوله آب بریزید تا مطمئن شوید گرفتگی باز شده یا نه!

۴. جوش شیرین و سرکه

گرفتگی چاه توالت را به راحتی میتوانید با جوش شیرین و سرکه که یک محلول خانگی بسیار قوی است باز کنید.

اگر چاه توالت گرفته و آب چاه بالا زده میتوانید نصف استکان جوش شیرین را درون لوله بریزید و روی آن یک الی دو لیوان سرکه بریزید.

اگر آب بالا آمد و کف کرد اصلا نگران نباشید به دلیل ترکیب این دو ماده می باشد که یک واکنش شیمیایی رخ داده و اصلا خطری ندارد و به لوله هم آسیبی نمیرساند.

اگر آب چاه هم بالا نزده باشد میتوانید همان مقدار جوش شیرین و سرکه بریزید و پس از یک ساعت با ریختن آب توالت را بشویید تا مطمئن شوید گرفتگی رفع شده یا خیر.

۵. جوش شیرین، سرکه و نوشابه

اگر روش های قبلی عمل نکرد و حالا نمی دانید که برای باز شدن چاه دستشویی چه باید کرد میتوانید از این روش استفاده کنید. گرفتگی چاه توالت ایرانی به احتمال زیاد با این راه حل رفع خواهد شد.

ابتدا مواد زیر را آماده کنید:

 • نصف استکان جوش شیرین
 • دو لیوان سرکه
 • یک بطری نوشابه

حالا نوشابه رو داخل لوله بریزید بعد جوش شیرین و بعد از آن سرکه را درون لوله خالی کنید. با ریختن این سه ماده، واکنش شیمیایی رخ می دهد که امکان دارد آب کمی بالا بیاید، در این شرایط اصلا نگران نباشید. پس از گذشت یک الی دو ساعت، داخل توالت آب بریزید تا ببینید گرفتگی رفع شده یا نه.

۶. تلمبه لاستیکی مناسب توالت ایرانی

تلمبه دستشویی با دیگر تلمبه ها از نظر ساختار و ظاهر کمی متفاوت است. تلمبه دستشویی مناسب برای لوله توالت ساخته شده تا کارایی بهتری داشته باشد. قسمت لاستیکی تلمبه ای که در مورد آن صحبت می کنیم همانند تصویر است تا فشار بیشتری را وارد نماید و گرفتگی راحت تر باز شود.

اگر گرفتگی چاه توالت با مدفوع یا دستمال کاغذی باشد با این ابزار به سادگی باز خواهد شد، البته باز هم مشروط به اینکه مسدود شدن لوله سخت و شدید نباشد. برای انجام تلمبه زنی ابتدا تلمبه را روی لوله قرار دهید و اگر آبی داخل کاسه نیست، مقداری آب روی آن بریزید تا تلمبه بهتر عمل نماید. سپس چندین بار آن را بالا و پایین کنید. پس از دقایقی به احتمال زیاد لوله باز خواهد شد.

۷. قلاب دست ساز با آویز لباس

اگر به دنبال جواب چگونه چاه دستشویی را باز کنیم هستید میتوانید از روش قلاب استفاده نمایید. این قلاب را باید خودتان با استفاده از آویز لباس درست کنید. به این صورت که یک آویز لباس آماده کنید و تمام خمیدگی های آن را صاف نمایید و فقط سر آویز را شبیه به قلاب درست کنید. سپس آن را وارد لوله کنید و لجن و آشغال هایی که در سیفون جمع شده و باعث مسدود شدن توالت شده اند را بیرون بکشید. در آخر مقداری آب بریزید تا همه چیز شسته شود. این روش یکی از بهترین راه های رفع گرفتگی توالت با چوب لباسی است.

۸. جاروبرقی تر و خشک

اگر در خانه جاروبرقی تر و خشک دارید میتوانید به وسیله آن به سادگی مثل آب خورد هر نوع گرفتگی را باز کنید. البته اگر جاروبرقی شما قدرتمند باشد. توجه داشته باشید که از جارو برقی های معمولی استفاده نکنید و حتما از نوع تر و خشک آن باشد.

برای انجام کار، تنظیمات را بر روی تر قرار دهید و خرطومی جاروبرقی را وارد لوله کنید و دستگاه را روشن نمایید. دستگاه با مکش خود هر چیزی که گیر کرده باشد را بالا می کشد و راه آب باز خواهد شد.

۹. فنر دستی

اگر در خانه فنر دستی دارید، این روش برای گرفتگی چاه توالت با مدفوع، دستمال کاغذی و رسوب کم پیشنهاد می شود.  فنرهای دستی همانند نوع برقی آنها متراژ مختلفی دارند. برای باز کردن فاضلاب گرفته شده، باید فنر را تا جایی که به گرفتگی برخورد کند وارد دستشویی نمایید. سپس فنرها به سمت عقربه های ساعت یا برعکس آن بچرخانید. با اینکار گرفتگی خرد می شود و از بین خواهد رفت. اگر توالت باز نشد، به این معنی است که نیاز به فنر برقی دارد.

۱۰. فنر برقی

فنرهای برقی بهترین دستگاه و بهترین روش برای لوله بازکنی توالت می باشند. چون میتوانند هر نوع گرفتگی چاه توالت ایرانی را باز کنند. البته فنر برقی برای کاسه توالت فرنگی هم قابل استفاده است و هیچ آسیبی به آن نمیرساند.

در شرکت خدماتینو از دستگاه ژنراتور پایه دار کوچک اما بسیار قدرتمند در باز کردن گرفتگی های شدید با مدفوع، دستمال کاغذی، نوار بهداشتی و … استفاده می شود. اگر شما هم در خانه فنر برقی دارید میتوانید گرفتگی توالت را باز کنید. برای استفاده از دستگاه باید ابتدا فنر را به داخل لوله ببرید و سپس دستگاه را روشن نمایید تا هر چه داخل آن باعث مسدود شدن شده را از بین ببرد.

برای رفع گرفتگی توالت چه کار کنیم؟

در اینجا 10 روش آسان و فوری برای باز کردن چاه توالت آموزش داده شده است. اگر این 10 روش نتیجه ای برای شما نداشت و یا مایل بودید یک متخصص کار را برای شما انجام دهد، کافی است با شماره پشتیبانی شرکت تماس بگیرید تا لوله بازکن یا چاه کن حرفه ای و مجرب برای شما اعزام شود.

دکمه بازگشت به بالا