عمومی

ایستگاه آخر ماهواره سنجش از دور خیام

خیام یک ماهواره اندازه گیری است که برای نظارت بر سطح زمین برای کاربردهای مختلف از جمله نقشه برداری و نظارت بر ساخت و ساز، آماده سازی زمین، برنامه ریزی شهری، کشاورزی، مدیریت منابع آب، مدیریت بحران و نظارت بر محیط زیست طراحی شده است. مدار زمین گام بزرگی در توسعه برنامه فضایی ایران است.

قرارداد ساخت و پرتاب این ماهواره با دقت بالا سرانجام در پایان سال 2019 و پایان دولت یازدهم پس از توافق برجام و مذاکره با سه کشور صاحب فناوری به امضای سازمان و وزارت فضایی ایران رسید. ارتباط و فناوری اطلاعات با شرکت های روسی – شرایط فنی خوبی داشت – امضا و تبادل و ساخت این ماهواره 4 سال به طول انجامید. در اوایل دهه 1400 تکمیل شد.

با این برون سپاری و راه اندازی مرکز کنترل ماهواره خیام و مراکز مرتبط در داخل کشور، سازمان فضایی ایران و وزارت دفاع برنامه بومی توسعه ماهواره های غیرنظامی را در قالب 6 ماهواره و دو کلاس تولیدی آغاز کرده اند. کلاس های ماهواره بر سیمرغ و ذی الجناح و همچنین برنامه پدافند صلح آمیز سپاه پاسداران در قالب ماهواره های کلاس نور پیگیری شد و این دو برنامه نیز پیشرفت چشمگیری داشته است.

اکنون که این پروژه مهم به آخرین ایستگاه خود رسیده است، تزریق آن به مدار با موفقیت کامل به پایان می رسد و امیدوارم جایگاه ایران در فناوری فضایی بیش از پیش تثبیت شود. معتقدم با شروع دریافت داده های ماهواره ای فوق شاهد توسعه کاربرد فناوری فضایی در زمینه های مختلف و در نتیجه تاثیر محسوس فناوری فضایی را در زندگی هموطنان عزیز خواهیم دید.
در خاتمه لازم می دانم از زحمات تمامی عزیزانی که از آغاز تا کنون در پروژه فوق مشارکت داشته اند صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.

* رئیس سابق سازمان فضایی ایران

دکمه بازگشت به بالا