ورزشی

این بار نوتیس خطاب به خود یحیی است!

آفتاب‌‌نیوز :

اواخر هفته گذشته بود که اخباری در مورد عصبانیت شدید یحیی گل محمدی از شرایط حاکم بر پرسپولیس منتشر شد و غیبت او در تمرینات، شایعات در مورد احتمال استعفای این سرمربی پرافتخار و موفق را افزایش داد. در نهایت عصر چهارشنبه مشخص شد قصد گل محمدی مبنی بر جدایی جدی است و اقامت در ویلای غرب تهران و در ادامه یک سفر غیرمنتظره به دبی، تقریبا تردیدی در مورد جدایی این سرمربی از پرسپولیس در همان اوایل فصل باقی نگذاشت.

اما مرور واکنش هواداران تیم‌های رقیب و حتی پرسپولیس در شبکه‌های اجتماعی از همان ابتدا موید آن بود که کمتر کسی تصور می‌کند قرار است یحیی از پرسپولیس جدا شود و اغلب تصور می‌کردند او بعد از چند روز غیبت در تمرینات، دوباره در بازی بعدی این تیم روی نیمکت حضور پیدا خواهد کرد. به نظر این پیش بینی نیز چندان دور از حقیقت نبوده و احتمال رخ دادن این اتفاق روز به روز افزایش می‌یابد. 

البته یحیی عصر دیروز در تمرینات پرسپولیس حضور پیدا کرده و به زعم خودش برای رعایت وظیفه اخلاقی باز هم در ورزشگاه شهید کاظمی حاضر شد، اما مصاحبه او در مقابل خبرنگاران مطابق انتظار تند و صریح بود و گل محمدی ضمن تایید بر قرارداد نداشتن با باشگاه، گله‌های خود را مستقیما به گوش افکار عمومی رساند. یحیی به درستی اشاره کرد که پرسپولیس با این همه جام و افتخار در سال‌های اخیر باید در این مقطع درآمدی فراتر از تصور داشته باشد، اما خود او نیز به خوبی می‌داند اغلب راه‌های درآمدزایی در فوتبال ایران به دلایل مختلف منتفی است و کلید حل این ماجرا دست درویش و هیچ مدیر دیگری نیست، همچنین او از همان ابتدای حضور در پرسپولیس و حتی هنگام تمدید قرارداد نیز به این شرایط واقف بوده.

اگرچه تردیدی وجود ندارد که قرارداد گزاف فعلی حق یحیی گل محمدی و بازیکنان پرسپولیس بوده و آن‌ها با این همه موفقیت و افتخار لایق دریافت چنین ارقامی هستند، اما تسویه کل رقم فصل قبل و دریافت ۱۹ درصد از فصل جدید، با توجه به شرایط فعلی فوتبال ایران عدد کمی نیست و در حقیقت از گل محمدی و دیگران انتظار می‌رود تا حدی شرایط موجود بر باشگاه را درک کنند. بحث آپشن نیز که در سال‌های اخیر مطابق با مد روز فوتبال جهان وارد ایران هم شده، کمی در عمل متفاوت است و دست باشگاهی که عملا راهی برای درآمدزایی ندارد، از این حیث کوتاه خواهد بود.

نکته مهم: همه آن‌هایی (از بازیکن تا سرمربی و مدیر و همه) که در این فضا مشغول به کارند، نسبت به این شرایط هنگام حضور در این عرصه واقف بوده اند. اوضاع مالی باشگاه پرسپولیس نیز نسبت به بسیاری از مقاطع تاریخ این باشگاه و حتی تیم‌های رقیب نرمال و خوب است و حقیقتا اینقدر جای اعتراض حداقل در این مقطع نخواهد بود.

علنی کردن اختلافات با باشگاه و مدیریت در نهایت به سود این تیم نیست. برانکو در آخرین فصل حضور در پرسپولیس و در ماه‌های پایانی به شدت با ایرج عرب سر جدایی گادوین منشا و البته چند موضوع دیگر به مشکل خورده بود و حتی پیش از دربی ۱۰ فروردین ۹۸ (برتری با گل احمد نور)، اینقدر خشمگین بود که تصمیم خود مبنی بر جدایی قطعی را در جمع نزدیکانش علنی کرد، اما تا پایان فصل کلامی صحبت نکرده و در نهایت از پرسپولیس با سومین قهرمانی متوالی جدا شد.

پرسپولیس ورزشگاه تمرینی مناسبی دارد، از ترکیب بسیار خوبی برای تکرار موفقیت در لیگ و حتی درخشش در لیگ قهرمانان آسیا بهره می‌برد، از نظر مالی در شرایط بدی نیست و به جز تابستان سال ۱۴۰۰، به ندرت در سال‌های اخیر و بر خلاف بسیاری از رقبا، ستاره‌های بزرگ خود را از دست نداده است.

همین فصل قبل ریکاردو ساپینتو به اعتراف مدیران وقت استقلال تا زمان قابل توجهی دستمزد خود را نگرفته بود و تا پایان برای موفقیت تیمش مبارزه کرد. در سال‌های اخیر همین رویه در مورد برانکو یا کارلوس کی روش نیز وجود داشته و البته روی مقابل نیز استراماچونی بوده است. هواداران پرسپولیس اغلب تصور می‌کنند یحیی گل محمدی علیرغم کارنامه درخشان و تحسین برانگیز فنی، رفتار اجتماعی به یادماندنی و محبوبیتی فوق العاده در بین بسیاری از اقشار، گاهی اوقات خیلی زود از کوره در می‌رود و این روی یحیی گاهی یادآور خاطرات تلخ دو فصل پیش می‌شود.

در واقع تماشای آن سرمربی مصمم و بی حاشیه بهار ۱۴۰۲ برای هواداران پرسپولیس، چیزی از خاطرات سه گانه تاریخی و رقم زدن یکی از بهترین مقاطع تاریخ باشگاه نیست و در واقع این چهره از یحیی گل محمدی برای هواداران شیرین‌تر و دوست داشتنی‌تر بوده است.

طرفداران پرسپولیس به خوبی می‌دانند که یحیی در واقع برای حق بازیکنان، کادر فنی و در حقیقت هواداران مبارزه می‌کند، اما این رویه ابراز گله نیز چندان مورد اقبال عمومی قرار ندارد و گاهی وجهه فنی و اخلاقی بی نظیر و درخشان سرمربی پرسپولیس را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. گرچه به نظر می‌رسد بخش مهمی از دلخوری یحیی مالی نیست و او به بدقولی باشگاه و البته حساب کردن پرداختی جدید به قرارداد این فصل و البته بی اهمیتی به نوتیس و نارضایتی این سرمربی معترض است.

هنوز شش هفته هم از لیگ سپری نشده و با علم به برخی اشتباهات محرز داوری، پرسپولیس تحت هدایت یحیی گل محمدی یکی از جدی‌ترین شانس‌های کسب عنوان قهرمانی محسوب می‌شود. از نظر فنی شخصا معتقدم یحیی بدون شک بهترین سرمربی شاغل در لیگ برتر و یکی از درخشان ترین‌ها حتی در آسیاست. پرسپولیس در این فصل نیز با هدایت او قطعا می‌تواند تا آخرین روز برای کسب عنوان قهرمانی در تمامی تورنمنت‌های پیش رو مبارزه کرده و حتی باز هم به موفقیت دست پیدا کند. اما این قهر و آشتی‌های مکرر، کمی از حوصله خارج شده و شاید بهتر باشد سرمربی محبوب هواداران پرسپولیس، در برخی مواقع مسیر دیگری را برای وصول مطالبات خود امتحان کند.

تیم تحریریه مطالب ورزشی

با تمرکز بر ورزش‌های آبی و آب‌وهوایی، من به عنوان نویسنده‌ی ورزشی به ارائه‌ی مطالبی درباره‌ی تکنیک‌ها و آموزش‌های شنا، اسکوبا و ران‌دوزی می‌پردازم. هدفمندی خود را در بهبود مهارت‌های آبی و لذت بیشتر در ورزش‌های آبی قرار می‌دهم. همراه با من را بپذیرید و به دنیای ماجراجویی و هیجان در آب‌وهوایی نفس بکشید.
دکمه بازگشت به بالا