اجتماعی

بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور/ کاهش دما تا ۱۲ درجه

سازمان هواشناسی به کشاورزان و باغداران توصیه کرده است نسبت به بارش برف و باران در مناطق مختلف کشور هشدار داده و دمای هوا را زیر 12 درجه سانتیگراد نگه دارند.

به گزارش مخبران، با اعلام هشدار به سازمان هواشناسی کشور نارنجی بارش برف، باران همراه با وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و رعد و برق در مناطق گرمسیری سه شنبه (9 آذر) در غرب کردستان و جنوب غرب آذربایجان، چهارشنبه (1 آذر) در آذربایجان غربی، وضعیت آب و هوا را در شرق پیش بینی کرد. آذربایجان، اردبیل و کردستان، پنجشنبه (۲ دی).

در این شرایط آبگرفتگی معابر عمومی، افزایش سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزنده بودن جاده‌ها، دید کم و بارش برف در جاده‌های کوهستانی، جاده‌های کوهستانی و بارش برف، تأخیر یا لغو غیرمنتظره نیست، بنابراین سازمان هواشناسی در حال تجهیز راه‌ها و شهرداری‌ها است. تجهیزات زمستانی برای برف روبی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هر گونه فعالیت کوهنوردی، توقف در رودخانه ها و کانال ها، اجتناب از ترافیک، باز کردن شهرت و پل ها، تخلیه قبایل عشایری، جمع آوری احشام از رودخانه ها و کانال ها و آمادگی برای هوای قوی.

به گزارش مخبران، سازمان هواشناسی کشور هشدار داد رنگ زرد هوای روز سه شنبه (28 آذر) با بارش برف، باران، گاهی وزش باد شدید موقت، در برخی مناطق مناطق گرمسیری با دمای پایین و رعد و برق در کهگیلویه و بویراحمد در آذربایجان شرقی پیش بینی می شود. آذربایجان شمالی، چهارمحال و بختیاری، بوشهر، شمال فارس، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد و چهارشنبه (اول آذرماه) در گیلان، مازندران، خراسان شمالی و خراسان جنوبی.

پنجشنبه (۲ دی) آذربایجان شرقی، جنوب غربی، شرق کردستان، کرمانشاه، زنزن، قزین، خارطوم، تهران و البرز پیش بینی می شود.

در این شرایط لغزندگی جاده ها، دید کم، ریزش بهمن برف، آبگرفتگی احتمالی مسیرها، احتمال صاعقه و تاخیر پرواز پیش بینی می شود. تجهیز وسایل نقلیه به مناطق سردسیر و تجهیزات زمستانی و احتیاط در عبور از رودخانه ها و نهرها.

به گزارش مخبران، سازمان هواشناسی کشور هشدار کشاورزی داده است زردرینگ تا اوایل روز جمعه (23 دی) نفوذ توده های هوای سرد با کاهش قابل توجه دما بین 10 تا 12 درجه سانتیگراد و احتمال آسیب به محصولات و تجهیزات کشاورزی قابل پیش بینی است. جمعه (3 دی) آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گیلان، شنبه (14 دی) مازندران، گلستان، خراسان شمالی، کردستان، زنزن، قزوین، البرز، تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، آذربایجان شرقی نه چندان دور.

این شرایط آب و هوایی یکشنبه (5 دی)، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران، گلستان، سمنان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، همدان، مرکزی، کوم، زنجان، قزوین، البرز، تهران، اصفهان، اصفهان است. و پیش بینی روز دوشنبه (5 دی) در استان های فارس، بوشهر، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان.

در این شرایط آب و هوایی، سازمان هواشناسی بیشتر احتمال دارد به محصولات و تجهیزات کشاورزی آسیب برساند باغات و باغات استفاده از کودهای پتاس (سولوپتاس) و ترکیبات بور و روی (مانند میوه خوری) و کودهای آمینو اسیدی به صورت غیرمستقیم بر روی سایبان درختان، برای تقویت درختان، خنثی سازی محیط، افزایش رطوبت در باغ ها و باغ ها، از نهال تا نهال، شاه توت. پلی اتیلن و نایلون) آبیاری از طریق آبیاری را توصیه می کند.

از دیگر توصیه ها می توان به قطع درختان، مالچ پاشی در مزارع، تسریع در انتقال محصولات به انبارهایی مانند ذرت در سیستان و بلوچستان و مرکبات در گیلان، مازندران و کرمان اشاره کرد. بهره برداری از کود گچی در باغات.

به سالن ها پرورش قارچ، گلخانه و ذخیره سازی توصیه می شود رطوبت انبار را عاری از آسیب بیماری های قارچی ناشی از کاهش تهویه و دما، کنترل دما و تامین سوخت در سالن ها، کنترل دما و رطوبت نگه دارید.

از توصیه های ارائه شده به مالک سالن های مرغداری و دامداری با کاهش دما، کنترل دما و سوخت رسانی به سالن ها، تولید غذای پرانرژی دام به دلیل کاهش دما، جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها و نظارت بر پرندگان فوق حاد قابل تهویه می باشد. به دلیل کاهش دما و سردی هوا، تب در جوجه ها، نور در برابر تب برفکی و تلقیح دام های سنگین مشاهده شده است.

سازمان هواشناسی کشور برکه های ماهی از کوددهی استخرهای ماهی گرمابی خودداری کنید و با کاهش پوشش ابر و دما و شکستن سطح استخر در مناطق سردسیر برای تامین هوای ماهی و دوری از این شرایط و غذا، نیمی از میزان طبیعی را کاهش دهید. عشایر و زنبورداران عایق کاری و محافظت از کندوها در برابر کاهش دما و کنترل کنه و کنه در کندوها به ویژه در مناطق سردسیر توصیه می شود.

توصیه آژانس هواشناسی برای کارفرمایان ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی زهکشی آب و نگهداری لوله ها، اتصالات و تجهیزات آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و حفاظت از تجهیزات کشاورزی متناسب با کاهش دما.

در این اخطار آمده است: از روز جمعه (3 دی) بارش برف در اکثر استان ها آغاز می شود که احتمال خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی وجود دارد.

جمعه 23 دی ماه، آذربایجان غربی، البرز، کرمانشاه، خراسان شمالی، سمنان و یکشنبه (26 دی) خسارت احتمالی به محصولات و ادوات کشاورزی در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی را پیش بینی می کنند. .

در این شرایط اقلیمی، سازمان هواشناسی ساختار و پوشش گلخانه ها را به ویژه در مناطق ساحلی که دام در ارتفاعات مرتفع نمی شوند، تقویت می کند، برف را از شاخه های درختان پاک می کند و سوخت کافی برای جلوگیری از شکستن شاخه ها تامین می کند. سالن های پرورش و گلخانه ها به دلیل شرایط برفی دام و طیور فراوان را توصیه می کنند.

به گزارش مخبران هشدار نارنجی آژانس هواشناسی هشدار می دهد که رویدادهای آب و هوایی می توانند اثرات منفی داشته باشند و باعث آسیب احتمالی شوند. هشدار نارنجی برای آماده سازی ابزارهای مسئول برای مقابله با یک پدیده مضر صادر می شود. هشدار زرد به این معنی است که پدیده جوی می تواند سفر و فعالیت های روزانه را مختل کند. این هشدار برای افزایش آگاهی عمومی صادر شده است زیرا آنها برای مقابله با رویدادهای آب و هوایی که کمی شدیدتر از حد معمول هستند آماده می شوند. از سوی دیگر مسئولان نیز متوجه این هشدارها هستند و در صورت لزوم وارد عمل می شوند.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا