عمومی

با سندرم «انفجار سر» آشنا شوید

IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام تلاش برای به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که دیگران نمی توانند بشنوند.

به گزارش مجله مخبران مربای مربا نوشت: “وقتی کسی نام “سندرم انفجار سر” را می شنود، فکر می کند که این یک مشکل بسیار دردناک است، اما سندرم انفجار سر یا EHS کاملاً بدون درد است؛ می تواند بسیار آزاردهنده باشد. IHS یک اختلال خواب است که در آن فرد صداهای بلند تولید می کند. افرادی که این وضعیت را تجربه می کنند گزارش می دهند که صدای رعد و برق، شلیک گلوله، تصادف یا سایر صداهای بلند و آزاردهنده را می شنوند.

برخی از افراد چراغ های چشمک زن را می بینند یا دچار اسپاسم عضلانی می شوند. از دیگر علائم این مشکل می توان به تعریق شبانه، ضربان قلب سریع و مشکل در تنفس بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب اشاره کرد. مدت زمان شنیدن صداها معمولاً بسیار کوتاه است و الگوی مشخصی وجود دارد. سندرم انفجار سر نوعی پاراسومنیا است. دو نمونه دیگر از پاراسومنیا شرایط آشناتری مانند صحبت کردن در خواب یا راه رفتن در خواب هستند. EHS می تواند خواب فرد را مختل کند و باعث اضطراب شود. محققان مدت‌ها بر این باور بودند که سندروم انفجار سر بیشتر در افراد مسن، به‌ویژه زنان بالای 50 سال رخ می‌دهد، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که EHS شایع‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

علل سندرم انفجار سر

مانند بسیاری از پاراسومنیاها، علت IHS نامشخص است. با این حال، عوامل زیر می توانند از عوامل بروز آن باشند:

استرس و اضطراب

فعال شدن بیش از حد سلول های عصبی به دلیل عدم تعادل کلسیم

تشنج قبل از میگرن

آسیب یا سایر مشکلات گوش داخلی

یک خطای پردازش در مغز در طول انتقال خواب-بیداری

میکروسایزرها در نورون های حسی مغز در لوب تمپورال

مصرف داروهای ضد افسردگی و اضطراب

سندرم انفجار سر چگونه درمان می شود؟

روانشناس یا روانپزشکی که در زمینه اختلالات خواب تخصص دارد، معمولاً این مشکل را از طریق روان درمانی و دارو درمان می کند. اگر پزشک بتواند عواملی را که باعث ناراحتی می شوند شناسایی کند، می توانید با اصلاح عادات خود از این محرک ها جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر علائم معمولاً هنگام خستگی ظاهر می شوند، مطمئن شوید که هفت تا نه ساعت می خوابید. اگر استرس EHS شما را تحریک می کند، مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا یک دوش آرامش بخش قبل از خواب بگیرید. به طور کلی، سندرم انفجار سر یک بیماری آزاردهنده اما نسبتا بی ضرر است. با درمان مناسب و خودآزمایی می توانید مشکل را به طور کامل برطرف کنید.

منبع: ba-bamail.com”

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا