عمومی

بررسی حلقه‌های مفقوده در توسعه صادرات غیرنفتی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری آنلاین ، گروه استان ها – محمدحسین عابدی: استان سمنان در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی دارای مزیت های بسیاری از جمله خودروسازی، قطعه سازی، مواد شوینده، پلیمرهای شیمیایی، کولر آبی، ترانسفورماتور، مواد معدنی و کابل برق و غیره است. از صادرات کشور.

اگرچه موانع تولید همچنان پابرجاست، اما دولت سیزدهم اقدام به رفع یا کاهش برخی از آنها کرده و نتیجه آن بازگشت به تولید بسیاری از واحدهای ثابت در استان سمنان و تثبیت اشتغال بیش از 1700 نفر بوده است. مقامات استانی

عدم حضور مشاوران مالی حرفه ای

یکی از اصلی ترین موضوعاتی که کارشناسان در استان سمنان به آن اشاره می کنند، نبود مشاور مالی برای جذب سرمایه گذار در بخش های تولیدی به ویژه با روش های صادراتی است. خالی ماندن هیأت مشاوران در استان سمنان گاه به از دست رفتن فرصت های سرمایه گذاری منجر شده است.

هیئتی که بسته های سرمایه گذاری و تولید را برای هر نوع سرمایه گذاری ارائه می کند و مزیت های اقتصادی و تولیدی استان سمنان و انواع سوالات، مزایا، زیرساخت های گاز، آب و برق را در بسته های سرمایه گذاری پیشنهادی به درستی تشخیص می دهد. معایب و خطرات سرمایه گذاری در کنار مشوق ها ذکر شود تا سرمایه گذار با خیالی آسوده آمادگی خود را برای سرمایه گذاری اعلام کند.

جدای از اینها دومین مشکل استان سمنان مربوط به آب است مقوله ای که منجر به سرمایه گذاری مبتنی بر توسعه صادرات شده است. به همین منظور مسئولان استانی اقدامات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را در نظر گرفته اند که شامل تامین موقت آب، پساب صنعتی و در نهایت انتقال آب بین مناطق می شود.

بررسی حلقه های مفقوده در توسعه صادرات غیرنفتی

ارتقای صادرات استان سمنان محقق شد

مدیرکل گمرک استان سمنان در گفتگو با خبرنگار آنلاین، گمرک سمنان در هشت ماهه امسال 192 هزار تن کالا صادر کرده است که در هشت ماهه امسال 23 درصد رشد داشته است. برای مدت مشابه سال گذشته.

علی سعدالدین تعداد کشورهای میزبان کالاهای استان سمنان را از 29 کشور به 32 کشور افزایش داد و گفت: پاکستان، ترکمنستان، امارات، عراق، روسیه، پاکستان، کویت و… کالاهای تولید شده در استان سمنان توسط کشورهای میزبان وارد می شود

وی گفت: ظروف پلاستیکی، روغن تصفیه شده، اسید از عمده محصولات صادراتی استان سمنان در هشت ماهه امسال بوده است. اسید هیدروکلریکوی افزود: هیدروکربن سبک، کاشی و سرامیک، ورق آلومینیوم و …: در هشت ماهه امسال صادرات کالا از استان سمنان از نظر وزنی سه درصد کاهش داشته که نشان می دهد کالاهای استان است. حرکت به سمت بهبود کیفیت.

افزایش درآمد صادراتی استان سمنان

مدیرکل گمرکات استان سمنان با بیان اینکه هر تن کالای صادراتی از استان 388 دلار بوده است، اظهار کرد: با وجود نوسانات ارزی که در کشور شاهد آن هستیم، نسبت به اولی 23 درصد رشد این شاخص را داشته ایم. برای هشت ماه سال گذشته نشان می دهد که ارزش کالاهای صادراتی استان افزایش یافته است.

سعدالدین با بیان اینکه صادرات کالای استان سمنان در هشت ماهه امسال 90 میلیارد تومان برای گمرکات استان درآمد داشته است، گفت: درآمد گمرک استان سمنان نسبت به امسال 330 درصد افزایش داشته است. پارسال شخص قابل توجهی بود.

وی با بیان اینکه یک هزار و 900 واحد صنعتی و تولیدی در استان سمنان فعال است که پتانسیل خوبی برای استان در زمینه توسعه صادرات غیرنفتی ایجاد کرده است، افزود: حمایت از توسعه صادرات یکی از سیاست های صادراتی دولت سیزدهم در سال 96 است. استان

حمایت از محصولات صادرات محور

استاندار سمنان در دولت سیزدهم گفت: یکی از اقداماتی که در استان سمنان برای توسعه تولیدات صنعتی و تقویت بخش صادرات انجام شده، کمک به رفع گلوگاه های تولید و کمک به رفع رکود از تولید است. ما در این شاخص رتبه سوم کشور را کسب کردیم.

سید محمدرضا هاشمی با بیان اینکه در ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم در مجموع 189 واحد صنعتی ثابت در کل استان سمنان شناسایی شد، تاکید کرد: احیای بیش از 30 درصدی در این مدت موجب ثبات چشمگیر اشتغال شده است. در استان.

وی با بیان اینکه برخی از واحدهای راکد دارای مشکلات نقدینگی بودند که با تغییر تسهیلات و سرمایه گذار برطرف شد، ادامه داد: برخی دیگر درگیر مسائل حقوقی بودند که منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی شد و همچنین مشکلات فنی و نگهداری، فروش در بازار، فرسودگی ماشین آلات و… از جمله این موارد بود. از دیگر دلایل رکود واحدهای صنعتی بوده و با تلاش های صورت گرفته برخی از این واحدها به تولید بازگشتند.

بررسی حلقه های مفقوده در توسعه صادرات غیرنفتی

13 سرمایه گذاری خارجی به استان سمنان در راه است

استاندار سمنان از درخواست حضور 13 سرمایه گذار خارجی در استان برای تقویت تولید به ویژه تولید صادرات محور خبر داد و گفت: این سرمایه گذاران فردی و خصوصی و یا در طرح های تولیدی جاری استان سمنان شریک هستند. و یا در قالب فعال سازی، طرح های پیشنهادی جذب استان می شود تا بتوانیم رونق بهتری به تولید و صادرات استان بدهیم.

هاشمی با بیان اینکه به دنبال همایش سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی استان سمنانی نیز هستیم، با بیان اینکه می توانیم از ظرفیت این افراد در زمینه ارتقای تولید بهره ببریم، گفت: در حال بررسی ایجاد پنجره واحد برای تسریع روند هستیم. تسهیل در استعلام و صدور مجوز در این خصوص در استان سمنان.

یکی از موضوعاتی که مسئولان استان سمنان را در خصوص محصولات صنعتی نگران کرده بود، صادرات برخی از کالاهای تولیدی استان سمنان از خارج از استان و همچنین در دست گرفتن چرخه اقتصادی شرکت های تولیدی و صنعتی و صادراتی بود. موضوع شکایات گاه و بیگاه مسئولان استان سمنان.

استاندار سمنان چندی پیش این موضوع را مطرح کرد و اعلام کرد: حساب بانکی 97 درصد واحدهای صنعتی غرب استان در تهران متمرکز است. واحدهای صادراتی نیز در استان وجود دارند که کالاهای خود را از تهران صادر می کنند. . صادرات کالا با مبدا استان سمنان نکته ای است که در ماه های اخیر بارها از سوی مسئولان استانی به ویژه استاندار سمنان به آن اشاره شده است.

مشکلات واحدهای صادراتی

با این حال کارشناسان اقتصادی رفع موانع تولید و اجرای مشوق های صادراتی را یکی از مشکلاتی دانستند که می تواند این مشکل را حل کند و گفت: تا زمانی که مشکلات صادرات به ویژه تسهیل صدور مجوزها را حل نکنیم، نمی توانیم از عرضه کنندگان خود انتظار تولید داشته باشیم. سیاست های صادراتی استان را دنبال کنید.

سید محمد تقوی زاده با بیان اینکه استان سمنان در کریدور اصلی راه آهن شرق به غرب کشور قرار دارد، اما واحدهای تولیدی صادراتی همچنان مشکل حمل و نقل دارند، گفت: نبود نمایندگی گمرک در شهرستان های استان سمنان و تمرکز همه چیز در مرکز یکی از مشکلاتی است که نمی تواند انتظارات صادرکنندگان استان را به طور کامل برآورده کند.

وی به مشکل بومی نشدن برخی واحدهای تولیدی و صادراتی در استان سمنان اشاره کرد و گفت: جذب بی رویه و بی برنامه سرمایه گذاران تولیدی و صنعتی به ویژه در غرب استان سمنان توسط عده ای ایجاد می شود. تعریق برای آن میهن آنها باید کالاهای خود را در گمرکات استان سمنان صادر کنند تا به عنوان توجیه و مشوق برای این افراد تلقی شود.

حلقه مفقوده صادرات “تجارت” است

کارشناسان بازرگانی در گفتگو با خبرنگار آنلاین، حرفه ای شدن تجارت و صادرات در استان سمنان را به رونق صادرات استان کمک می کند و اظهار داشتند: تولیدکننده خوب، صادرکننده خوبی نیست، اما صادرکننده نمونه لزوما صادرکننده خوبی هم نیست. خوب تلقی نمی شود، بنابراین این دو (تولیدکننده و صادرکننده) در استان با هم کار می کنند، باید، بدیهی نیست.

سیدمحمود حسینی گفت: شرکت های تجاری به صورت تخصصی مسائل مربوط به صادرات از جمله بازاریابی، نیازسنجی کشورهای منطقه، شکل گیری بازارهای هدف، بسته بندی و ذائقه مخاطب و… را مد نظر قرار می دهند اما ممکن است تولیدکنندگان در این امور تخصص نداشته باشند. وی با بیان اینکه از این موضوع اطلاعی نداشتم گفت: یکی از الزامات استان سمنان این بود که تولیدکنندگان را متقاعد کند که صادرات را به منابع حرفه ای و شرکت های تجاری بسپارند.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین نکته در رونق صادرات، بازار هدف است، تصریح کرد: شرکت های تجاری به صورت تخصصی نیازسنجی کرده و بازارهای خوبی برای محصولات صنعتی و کشاورزی استان سمنان پیدا می کنند، بنابراین باید از این شرکت های حرفه ای بیشتر استفاده شود.

در نهایت رفع موانع تولید و بازگرداندن واحدهای صادراتی استان سمنان به جایگاهی که از توان و پتانسیل برخوردار باشند و همچنین کمک گرفتن از شرکت های تجاری حرفه ای برای صادرات و بهره مندی از توان سرمایه گذاری. تیم های جذب از جمله مواردی است که مسئولان استان سمنان باید بیشتر به آن توجه کنند. حال در ادامه کار دولت سیزدهم باید دید شهرهای استان دارای گمرک خواهند بود و می توان از دو مرز هوایی فرودگاه بین المللی شاهرود و سمنان برای صادرات استفاده کرد یا این قابلیت ها باقی می ماند. بی توجهی؟

دکمه بازگشت به بالا