فرهنگ و هنر

برنده جایزه «گنکور» اعلام شد

بریژیت ژیرو سیزدهمین نویسنده زن برنده جایزه ادبی گنکور شد.

به گزارش مخبران و به نقل از گاردین، قدیمی ترین و مهم ترین جایزه ادبی فرانسه به نام “گنکور” روز پنجشنبه برای سیزدهمین بار در 120 سال گذشته به یک نویسنده زن اعطا شد.

بریژیت ژیرو 56 ساله، نویسنده رمان و داستان کوتاه، برنده جایزه ادبی «کانگور» امسال برای «زندگی سریع» اعلام شد.

«سریع زندگی کن» یک داستان کوتاه اتوبیوگرافیک است که در آن ژیرو زنجیره حوادثی را که منجر به مرگ همسرش کلود در یک تصادف موتورسیکلت در سال 1999 شد، بازگو می کند.

«جولیانو دا امپولی» با نوشتن رمان «جادوگر کرملین»، پس از «ژیرو» بیشترین شانس را برای کسب این جایزه داشت. حدود 100000 نسخه از کتاب “جادوگر کرملین” از زمان انتشار 6 ماه پیش تاکنون به فروش رسیده است.

کلوئه کورمن برای «تقریباً خواهر» و «مکنزی اورسل» برای «مختصری درباره انسان» نیز از جمله نامزدهای نهایی «جنکور 2022» هستند.

جایزه «گنکور» قدیمی ترین و معتبرترین جایزه ادبی فرانسه است که برنده آن در نوامبر هر سال توسط هیئتی متشکل از 10 داور اعلام می شود.

جایزه نقدی «گنکور» تنها 10 یورو است، اما بردن آن شهرت برنده و فروش قابل توجه کتاب او را تضمین می کند. اکثر برندگان این جایزه ترجیح می دهند به جای نقد کردن، چکی را که برای این جایزه دریافت می کنند، قاب کنند.

سال گذشته، محمد آمبوگار سار، نویسنده سنگالی، برای نوشتن «رازترین راز انسان» به عنوان برنده جایزه گنکور انتخاب شد و اولین نویسنده از «آفریقای سیاه» بود که برنده جایزه گنکور شد. و معتبرترین جایزه ادبی فرانسه را دریافت کرد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا