عمومی

بهترین عایق برای کانال های هوا کدام است؟ پشم شیشه یا عایق الاستومری؟

بهترین عایق برای کانال های هوا کدام است؟ پشم شیشه یا عایق الاستومری؟

عایق کانال های هوا با استفاده از متریال مختلفی انجام می گیرد. هر یک از این متریال سبب ایجاد قابلیت های جدید در ساختار این کانال های می شوند. استفاده از این متریال با اهداف به خصوصی انجام می گیرد. اما مهمترین هدف نصب مواد عایق بر روی کانال های هوا، جلوگیری از تبادل دمایی است. به این ترتیب حرارت از محیط خارج نشده و به آن وارد نخواهد شد. انواع دستگاه های خنک کننده و هیتر با استفاده از این کانال کشی ها عملکرد مربوطه را در فضا اجرا می کنند.

انواع مواد عایق برای کانال هوا

در ساختار هر یک از این کانال ها از مواد به خصوصی استفاده می شود که با توجه به محیط و منبع مورد نظر انتخاب خواهند شد. برخی از انواع دسته بندی های این مواد عایق به شرح زیر می باشند:

  1. روش عایق کاری پشم شیشه یکی از راهکارهایی است که در این کانال ها مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این روش برای منابع برودتی بسیار مناسب خواهد بود.
  2. فرایند عایق کاری با استفاده از پشم سنگ نیز بسیار متداول است که بیشتر برای منابع حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد.
  3. فرایند عایق کاری کانال هوا عایق با استفاده از الیاف الاستومری نیز انجام می گیرد که یکی از بهترین مواد عایق در دنیای امروز شناخته می شود.
  4. استفاده از فوم های اسفنجی در محیط که با استفاده از چسب مایع به کار می روند نیز در این زمینه مفید واقع می شود.

نکات انتخاب بهترین عایق برای کانال هوا

هر یک از این مواد عایق از نظر شکل ظاهری، نوع کاربرد و متریال به کار رفته در ساختار هر یک دسته بندی می شوند. مزایا و معایب مربوط به هر یک از این محصولات ملاک انتخاب هر یک از آن ها خواهد بود. بررسی این فاکتورهای مهم فرایند انتخاب شما را تسهیل می کند. شرایط آب و هوایی مربوط به محل مورد نظر شما نیز در انتخاب هر یک از این عایق ها موثر واقع می شود.

درجه اهمیت تهویه تاسیسات نیز از دیگر مواردی است که در انتخاب این مواد عایق مورد توجه قرار می گیرد. جنس هر یک از این کانال ها از فلز است و برای گردش هوا در کل محیط یک ساختمان در محل های مورد نظر نصب می شوند. عایق الاستومری کلیه ویژگی ها و نیازهای ساختمان شما را برآورده کرده و در این خصوص مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای انواع عایق الاستومری

عایق پشم شیشه و الاستومری از کاربردهای ویژه ای برخوردار است. عایق های الاستومری از رسانایی حرارتی بسیار بالایی برخوردار می باشند. رسانایی حرارتی بالای این مواد عایق نیز از ویژگی های مهم و کاربردی آن ها به شمار می رود. با استفاده از این متریال از هدر رفت انرژی نیز در حد قابل توجهی جلوگیری خواهد شد. مواد عایق کانال های هوا با هدف افزایش کارایی این کانال ها مورد استفاده قرار می گیرند. این متریال صنعتی بر روی انواع مدل های چهار گوش و گرد این کانال ها اعمال می شوند و هر یک از ویژگی ها و قابلیت های به خصوصی برخوردار هستند.

سطح صاف کانال های فلزی هوا با استفاده از مواد عایق الاستومری به سادگی پوشش داده می شود. نصب ساده مواد عایق الاستومری بر روی این کانال ها نیز از دیگر مزایای استفاده از آن ها به شمار می رود و سبب افزایش کاربردهای آن ها شده است.

انواع مدل های عایق الاستومری

کانال هوا عایق با استفاده از عایق های الاستومری رولی یا لوله ای عایق کاری شده و با بهترین کیفیت پوشش داده می شود. این مواد عایق با ضخامت های مشخصی در دسترس مشتریان قرار می گیرند. مدل های لوله ای این مواد عایق از کاربردهای به خصوصی برخوردار هستند. ضخامت آن ها کمی بیشتر از مدل های رولی است و به همین خاطر اغلب برای پوشش سطح کانال هوا به کار نمی روند. برای پوشش سطحی کانال ها اغلب از عایق های رولی استفاده می کنند.

نصب عایق های رولی بسیار ساده تر از مدل های لوله ای است. در اغلب مدل های این عایق ها از چسب استفاده شده است و پشت کار به صورت چسبی است. این مسئله اتصال آن ها را به سطوح مختلف ساده تر می کند. عایق کانال های هوا الاستومری به صورت پشت چسب دار در کوتاه ترین زمان ممکن بر سطوح انتخابی شما اعمال می شود.

مزایای عایق الاستومری

این دسته از متریال عایق با مزیت های بسیار زیادی در دسترس کاربران قرار می گیرند. بخی از این مزایا را در زیر مشاهده می کنید:

  1. غیر سمی بودن عایق های الاستومری یکی از مهمترین مزیت های آن ها است که مورد توجه قرار می گیرد.
  2. رنگ پذیری این مواد نیز بسیار بالا است و این مسئله دیزاین هر یک را بسیار ساده می سازد.
  3. این مواد هیچ عارضه ای برای محیط زیست نیز به دنبال ندارند و به عنوان مواد دوست دار محیط زیست معرفی می شوند.
  4. مقاومت این عایق ها در برابر خوردگی بسیار بالا است و به همین سبب از تخریب این متریال در برابر آسیب های محیطی به شدت پیشگیری می شود.
  5. مقاومت آن ها در برابر اشعه ماورا بنفش نیز بسیار بالا است و این مسئله ریسک آسیب رسیدن به کانال های هوا را به شدت کاهش می دهد.
  6. مقاومت این سازه ها در برابر انواع آلودگی ها و گرد و غبار نیز در سطح بسیار بالایی تعیین می شود.

استفاده از عایق پشم شیشه

برای کانال هوا عایق گاها از پشم شیشه نیز استفاده می شود. این مواد نیز مزایا و معایب خاص خود را دارند. این مواد از متریال معدنی به خصوصی تولید شده اند و نوعی عایق صوتی نیز محسوب می شوند. از این رو استفاده از آن ها در میان مشتریان متداول شده است. مقاومت این عایق در برابر رطوبت بسیار ناچیز است و همین مسئله نیز کاربردهای آن را با محدودیت های جدی رو به رو می سازد. همچنین سلامت نصابان و کاربران این مواد عایق در صورت تماس با آن ها به خطر می افتد و این مسئله مهم ترین ایراد استفاده از این اقلام به شمار می رود.

این مواد عایق برای بینایی، سیستم تنفس و گوارش مشکلات بسیاری ایجاد می کنند که استفاده از آن ها را در دنیای امروز کمی محدودتر می کند. هر یک از دسته بندی های پشم شیشه های عایق در ساختار کانال های هوا کاربری به خصوصی دارند و نحوه استفاده از آن ها متفاوت است. به طور کلی نصب مواد الاستومری برای عایق کاری این کانال ها بسیار ساده تر از متریال پشم شیشه بوده و عارضه ای برای سلامت بدن به دنبال نخواهد داشت.

جمع بندی

انواع عایق الاستومری به صورت گسترده در صنایع امروزی مورد استفاده قرار می گیرد. هر یک از دسته بندی های این مواد کاربردهای به خصوصی در عرصه ساختمان سازی و تاسیساتی دارند و به همین خاطر نیز مورد توجه قرار گرفته اند. قیمت و هزینه آن ها نیز بسیار مناسب است و در قبال مزیت ها و قابلیت های مهمی که به همراه می آورند، بسیار مقرون به صرفه هستند. هر یک از این مواد عایق از ویژگی های به خصوصی برخوردار هستند. در سال های اخیر برتری این محصولات نسبت به عایق های پشم شیشه ثابت شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کانال های پیش عایق به سایت بهینه ساز الموت مراجعه نمایید.

دکمه بازگشت به بالا