اجتماعی

بیماری کرونا توانمندی حوزه سلامت را محک زد

مخبران/ چهارمحال و باکتیاری معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت: دانشگاه ها موتور محرکه هستند و نباید با مسائل سیاسی سرعتشان را کم کرد.

یونس پناهی در مراسم استقبال از رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در 18 دی ماه با بیان اینکه نسل اول دانشگاه ها تنها تابعی از راه اندازی دانشگاه های علوم پزشکی بود، اظهار داشت: نتیجه آن هم اکنون مشهود است. هیئت علمی یا تخصص های مختلف در رشته ما سلامت هستیم و به مرور زمان دانشگاه ها علاوه بر دانشجو وارد نسل دوم پژوهشی شده اند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: نتیجه فعالیت دانشگاه‌های نسل دوم در حوزه پژوهشی، ما را در تولید دانش در حوزه مرجعیت علمی رتبه اول قرار داده است.

درست است که امروزه نمی توانیم نیازهای خود را در حوزه بهداشت و درمان با دانشگاه های نسل دوم برآورده کنیم. به همین دلیل دانشگاه ها وارد نسل سوم کشورهای توسعه یافته شده اند، باید نیاز محور، نوبتی باشد، دانش محصول فناوری و نخبگان است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: انتشار مقاله نباید با هدف دانشجویان باشد چرا که این مقاله در نهایت در دانشگاه های نسل سوم تولید می شود. دستورالعمل ها باید به محصولاتی از ایده ها، بخشنامه ها و دانش محصولات بهداشتی تبدیل شوند.

وی گفت: دانشگاه ها فقط شهریه کم هزینه ارائه می دهند و به همین دلیل فارغ التحصیلان حوزه بهداشت و درمان مهاجرت می کنند چون نمی توانند جذب بازار کار شوند، شرایط فعلی کشور این است که باید متحد باشیم و از تکراری شدن پرهیز کنیم.

پناهی افزود: دانشگاه ها موتور محرکه ای هستند که نباید با مشکلات سیاسی کند شوند، کرونا آزمونی برای توانمندی حوزه سلامت است. اما به حداقل ممکن رسیده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در زمینه تولید واکسن و واکسن داخلی رشد خوبی داریم و بسترهای مختلفی برای واکسن کرونا در ایران در حال تولید است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا