فرهنگ و هنر

«تأمین مالی کارآفرینی» منتشر شد

کتاب «مالی کارآفرینی» توسط محسن مطیعی (عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی) منتشر شده است.

به گزارش مخبران، این کتاب توسط موسسه جهاد دانشگاهی تهران منتشر شده است.

در مقدمه کتاب «تامین مالی کارآفرینی» آمده است: «یکی از موانع اصلی شکل‌گیری کارآفرینی، کمبود اعتبار، منابع مالی و نیازهای مالی کافی، خدمات مشاوره، مسائل حقوقی قراردادهای مالی و غیره است که روش‌های مالی پاسخگوی این موضوع هستند. مشکل این است که برای مطالعه مالی کارآفرینی باید به مسائل مالی توجه کرد که در سطح خرد و کلان قابل بحث است.

در سطح خرد، تئوری های مالی بر تصمیمات شرکت ها، بنگاه ها یا کارآفرینان در خصوص تخصیص منابع، تشکیل سرمایه، نقدینگی، سود و زیان، پرداخت مالیات، نوع مشارکت، حقوق صاحبان سهام و… حاکم است و در سطح کلان، مسائل مالی سیاست های کلان را کنترل می کند. ترویج سیاست ها یا کارآفرینی و حمایت از کسب و کارهای جدید.

در فصل اول کتاب با عنوان «نقش دولت و فلسفه سیاست مالی» آمده است:

مداخله دولت در امور همواره موضوعی مهم و بحث برانگیز بوده است. در طبقه بندی جزئی این موضوع می توان گفت مداخله حداقلی دولت و مداخله حداکثری دولت مورد نظر است. از منظر لیبرال، دیدگاه حداقلی و از دیدگاه سوسیالیستی، نگاه حداکثری به حکومت وجود دارد. آدام معتقد به عدم دخالت در بازار است، او می گوید دست نامرئی بازار را بر این اساس متعادل می کند و بر اساس نیروهای عرضه و تقاضای این دست نامرئی عمل می کند. لازم به ذکر است که این باور ریشه در آموزه های اسمیت، پدر علم اقتصاد دارد. آنها متاثر از آموزه های دینی معتقدند که آفرینش یک نظم داوطلبانه است و بخشی از آن در صورت عدم تعادل به تعادل باز می گردد، در حالی که نیروهای بازار به پیچیدگی کمک می کنند، بنابراین نیازی به دخالت دولت در بازار نیست.

این مجموعه در 3 بخش و 20 فصل در مورد نقش دولت و فلسفه سیاست پولی، نظریه های مالی، تامین مالی کارآفرینی، روش های کلی تامین مالی کسب و کار، تامین مالی مبتنی بر بانک، تامین مالی سهام، سرمایه گذاری خارجی، انتقال فناوری و غیره تنظیم شده است. بورس اوراق بهادار، معاملات اسلامی با امور مالی، سرمایه گذاری خطرپذیر، امور مالی شخصی، جمع سپاری، بریکولاژ، فرشتگان معاملاتی، بوت استرپ، فناوری بازار، پارک های علم و فناوری، و مراکز رشد و شتاب سروکار دارد.

انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران کتاب «مالی کارآفرینی» را در 301 صفحه، نسخه کاغذی آن را به قیمت 80 هزار تومان و الکترونیکی را به قیمت 40 هزار تومان منتشر کرده است.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا