اجتماعی

تاکید شهردار تهران بر ۷ نکته اساسی برای بازآفرینی “باغ‌راه حضرت فاطمه زهرا (س)”

شهردار تهران 7 بر مبانی طرح بازآفرینی «بوستان حضرت فاطمه زهرا(س)» از جمله توجه به هویت محیطی، سرگرمی و سرگرمی معماری ایرانی اسلامی و تامین رفاه و آسایش مردم تاکید کرد. حوزه.

به گزارش مخبران، مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، علیرضا زاکانی شهردار تهران، معاون شهرسازی و معماری حضرت فاطمه زهرا(س) به منظور بررسی طرح تفریحی این پارک دیدار کردند. اساتید و مشاوران دانشگاه فنی و عمران طرح را تهیه کردند و ضمن ارائه پروژه به مشاوران، اعضای حاضر در جلسه به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص طرح و نحوه پیشبرد آن پرداختند.

در ابتدای جلسه دکتر پورظفر، یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، با تقدیر از این مسابقه برای دستیابی به طراحی، بر لزوم استفاده از مضامین و خرده فرهنگ های اسلامی در کنار ارجاع به فرهنگ لغت غنی ایرانی تاکید کرد. طراحی، او بر مناسب ترین و خاص ترین مکان های رفت و آمد و اوقات فراغت تاکید کرد.

وی گفت: این پروژه باید با جدیت بیشتری به مشکلات و مشکلات مردم رسیدگی کند و به نفع ساکنان محلی باشد، شرایط متفاوت گروه‌های خاص به‌ویژه کودکان و سالمندان را در نظر بگیرد و با افزایش هزینه‌های زمین، مهاجرت گروه‌های کم درآمد را تشویق کند. .

امکان استقرار فعالیت های دانش بنیان و ارائه خدمات به گروه های شغلی و توجه به رویه ها، حمایت از اقشار کم درآمد و همچنین موانع زیست محیطی از جمله کم آبی از دیگر موضوعاتی است که وی برشمرد.

دانش پور، یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت و رئیس هیئت داوران مسابقه، بر اهمیت گردشگری و برندسازی شهری در پیشبرد پروژه تاکید کرد، اما تاکید کرد که این پروژه متعلق به همسایگان است. .

نقره کار از اعضای هیات علمی دانشگاه علم و صنعت نیز بر یکپارچگی این طرح تاکید کرد و مزایای زندگی در مناطق اطراف را مقدم بر مطالبات کارفرمایان دانست.
در ادامه این جلسه، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و شهردار تهران پس از شنیدن نظرات اعضای شورا در خصوص این پروژه، اصولی را برای پیشبرد بهتر پروژه پیشنهاد کردند.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پایان موضوعات و مفاهیم مطرح شده در این جلسه را خوب و قابل توجه دانست و بر لزوم استفاده از کفپوش و پوشش گیاهی مناسب و طراحی آلاچیق در این پروژه تاکید کرد. از دیگر موضوعاتی است که بر لزوم بهبود روند این پروژه پیشاپیش امامزاده حسن (ع) تاکید دارد.

شهردار تهران در پایان این نشست ضمن تقدیر و جمع بندی از زحمات و رهنمودهای اساتید و شرکت کنندگان در جلسه تصمیم گرفت ویژگی هایی را برای پیشبرد پروژه در نظر بگیرد.

او الهام بخش پروژه ملی و پروژه شناسایی تهران، استاندارد و هویت معماری ایرانی-اسلامی و الگوی همیشگی پس از انقلاب اسلامی، ایجاد علایق مولد و تحول آفرین برای مناطق 17 و 18 و عرصه ای برای تفریح، رفاه و آسایش است. سلامت – تامین زیرساخت ها و پایداری زیست محیطی و تضمین رشد منطقه ای به عنوان ویژگی های مطلوب این پروژه.

این پروژه برای بازسازی پروژه جاده باغ حضرت فاطمه زهرا (س) انتخاب شد و پس از دریافت یک فراخوان بین المللی در اردیبهشت 1388 کار بر روی سایت های بالا و مجاور تونل راه آهن تهران-تبریز را آغاز کرد.

از زمان ساخت راه‌آهن تهران-تبریز در سال 1323 با افتتاح ایستگاه راه‌آهن تهران، این مسیر یکی از اصلی‌ترین مسیرهای ارتباطی پایتخت ایران به مقاصد دیگر محسوب می‌شود. به تدریج محله های شهری حول این خط شکل گرفت که سه دهه بعد مسیر در وسط محله های مسکونی در منطقه 17 تهران قرار گرفت و با گسترش شهر تهران در جنوب غربی به ویژه منطقه 18 عنوان را به خود اختصاص داد. تقسیم خط

مهاجرت دائمی مردم از سایر مناطق شهری و روستایی به تهران و جابجایی این جمعیت ها در حومه تهران از جمله مناطق 17 و 18 و عدم ساماندهی اطراف راه آهن و همچنین کیفیت پایین محیطی و اجتماعی. چالش ها و مسائل. در سال 2007، خط به زیرسطح منتقل شد و عرصه فوقانی پاکسازی شد. عملیات کاهش تا سال 1392 ادامه داشت و تونل در خرداد 1392 به بهره برداری رسید.

در مناطق 17 و 18 با انتقال راه آهن به سطح 9 کیلومتری، طرح بازآفرینی شهری فضای شهری جادار و منحصربه‌فردی به وسعت حدود 50 هکتار را فراهم کرد که سلامت روان را بهبود بخشید. تصویر شهروندان در جنوب شهر با رفع نیازهای بیشتر محله هایی با چیدمان فرسوده، نقش اساسی در توسعه آنها ایفا می کند. مشکلی که مدیریت شهری سابق را بر آن داشت تا طراحی خود را از طریق رقابت ادامه دهد، اهمیت برنامه ریزی و پذیرش ایده های منتخب داده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهر، بازسازی گسترده پارک حضرت فاطمه زهرا(س) با ایجاد رویکردی مجتمع و یکپارچه قابل توجه و قابل تشخیص و در عین حال کاهش شکاف شمال و جنوب، در خدمت منافع ساکنان مناطق و محلات همجوار است. از تهران.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا