تعداد کتابخانه‌های عمومی کشور ۲ برابر شده است

کتاب | کتابخانه

مخبران/قزوین دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: نگاه دولت به کتابخانه‌های عمومی، نگاهی توسعه‌ای است و از ابتدای دولت فعلی تا کنون تعداد کتابخانه‌های عمومی دو برابر افزایش یافته است.

مهدی رمضانی در نشست انجمن کتابخانه‌های استان قزوین و افتتاح نخستین کتابخانه سیار سبز کشور که امروز (۲۷ اسفند ماه) در سالن جلسات شهید سلیمانی برگزار شد، اظهار کرد: لازم است نگاه سایر دستگاه‌ها به حوزه کتابخانه‌ها همراه با هم‌افزایی باشد، ما مرکز اطلاع‌رسانی و نشر اطلاعات هستیم و می‌توانیم در حوزه سواد عمومی، نظم اجتماعی، آداب و فعالیت‌های شهروندی کمک کنیم و در کنار فراجا، شهرداری، بهزیستی و همه دستگاه‌های خدمت‌رسان باشیم.

وی ادامه داد: ما جزو معدود دستگاه‌هایی هستیم که از بدو تأسیس خدمات جدیدی را برای خود تعریف کرده‌ایم.

رمضانی بیان کرد: اقداماتی که در استان قزوین درباره کتاب و کتابخانه‌های عمومی انجام شده، بسیار اقدامات خوب و مؤثری بوده که این موارد به‌طور قطع زمینه‌ساز ترویج کتابخوانی در جامعه است‌. 

او اظهار کرد: با تفاهم‌نامه‌ای که با کمیته امداد داریم، مراکز مشاوره کمیته امداد در کتابخانه‌های عمومی تشکیل می‌شود و پنج مرکز تشکیل شده است و تا ۷۰۰ مرکز افزایش خواهد یافت. 

رمضانی گفت: کتابخانه‌های سیار خدمت را نزد مردم می‌برند و گاه برخی کتابخانه‌های سیار در کشور اثرگذاری بیشتری از کتابخانه‌های دیگر دارند. 

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات، خدمات نوینی است که در کتابخانه‌های عمومی ارائه می‌شود، همچون کتاب فیزیکی که پیش‌رو است و بیش از ۸۰ درصد از سبد مصرفی مردم را کتاب‌های فیزیکی تشکیل می‌دهد، اما نباید از کتابخانه الکترونیکی غافل شویم. 

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بیان کرد: پانسیون‌های مطالعه در قزوین رونق ندارند و به این موضوع باید توجه شود، چراکه رونق این پانسیون‌ها سبب درآمدزایی، اشتغالزایی و اثرگذاری خواهد شد.

او اضافه کرد: بازطراحی کتابخانه امام خمینی (ره) را شروع کردیم. به اصرار من ستاد اداره کل از کتابخانه خارج شد، چراکه اولویت خدمت با مردم است، نه توسعه فضای اداری. امیدواریم بتوانیم با بازطراحی کتابخانه‌ها، خدمات بهتری را به مردم ارائه دهیم. 

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا