عمومی

تندروها، تجاوز به اوکراین و مغلطه تبعیض نژادی

چقدر مایه تاسف است که امروز کسانی که برای حفاظت از مردم اوکراین چنین یقه‌هایی را می‌کوبند و تهاجم روسیه به اوکراین را محکوم می‌کنند، در مقابل تهاجم غرب به عراق، سوریه، فلسطین، یمن و افغانستان سکوت کرده و ویران شده‌اند. به بلاهایی که بر سر مردم آن کشورها آمده است نگاه نکنید.

مایه شرمساری است که مدافعان حقوق بشر چشمان خود را به روی جنایات سعودی ها در یمن بسته اند. اوکراینی ها موهای بور، چشمان آبی و سفید و موهای اروپایی دارند. بنابراین موز را نباید له کرد. اما افرادی که چشم آبی ندارند و پوستشان سیاه است و تازه وارد اروپا نشده اند، اگر به آنها ظلم شود مشکل بزرگی نیست.

این همان چیزی است که دولت برای منتقدان روسیه سرزنش می کند. به طور خلاصه، شما “احمق در برابر تهاجم غرب” هستید. اوکراینی ها سفیدپوست و اروپایی هستند، حقوق بشر شما متورم شده و از آنها دفاع کرده اید.

این ادبیات توهم بیش نیست، اولاً ماهیت درگیری ها در کشورهای خاورمیانه که خواهیم دید با اوکراین بسیار متفاوت است. اما فرض کنید مبارزان و انقلابیون چنین می گویند و آنچه امروز در اوکراین می بینیم همان است که در عراق، سوریه یا یمن می بینیم.
نکته دیگری را به این بیانیه رزمنده اضافه کنیم: وقتی آمریکایی ها به کشورهای مسلمان حمله می کنند، من و امثال من که امروز روسیه را مورد انتقاد قرار می دهیم، سکوت می کنیم.
با وجود این دو فرض که هر دو درست نیست، آیا روسیه حق دارد به اوکراین حمله کند زیرا آمریکایی ها به عراق یا یمن حمله کردند؟ یعنی قانون جنگل حاکم است و هر کشور قدرتمندی حق دارد در عرصه بین المللی اقدام کند؟

دکمه بازگشت به بالا