حوادث

تنش آبی در کهگیلویه و بویراحمد/ خالی شدن روستا‌ها از سکنه

آفتاب‌‌نیوز :

سید علی احمدزاده در دیدار معاون جهاد آبرسانی وزارت نیرو با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد برخوردار از ۱۰ درصد آب کشور است، گفت: در تمام نقاط استان رودخانه و چشمه زار وجود دارد، اما مردم در اغلب مناطق و روستا‌ها با تنش آبی مواجه هستند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه برخی از روستا‌ها به دلیل تنش آبی خالی از سکنه شدند، پیشنهاد کرد: جلسه‌ای در تهران پیرامون وضعیت آب شرب استان کهگیلویه و بویراحمد گرفته و افراد صاحب نظر و صاحب اختیار ملی دعوت شوند از استان هم در این جلسه حاضر می‌شویم تا یکبار برای همیشه مشکل تنش آبی استان حل شود.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات خوبی به بخش آب استان اختصاص داده شد، گفت: در سفر رئیس جمهور به استان ۱۳ هزار میلیارد تومان برای زیرساخت‌های استان اعتبار اختصاص داده شد که بیشتر این مبلغ در حوزه آب است.

استاندار به فرسودگی شبکه آب در استان اشاره کرد و گفت: در شهر یاسوج ۵۷ درصد هدر روی آب وجود دارد که از محل سفر اول دولت به استان مبلغی برای رفع مشکل آب یاسوج اختصاص داده شده است.

احمدزاده با بیان اینکه شهر یاسوج نیازمند ۲ مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی است، گفت: چاه‌ها تامین کننده آب شهر یاسوج نیستند و باید از سد تنگ سرخ آب پایدار در اختیار مردم مرکز استان قرار گیرد.خط انتقال آب از سد تنگ سرخ برای شهر یاسوج به طول ۳۵ کیلومتر است که ضرورت دارد این پروژه در اولویت وزارت نیرو قرار گیرد.

استاندار در خصوص تصفیه خانه اضطراری شهر یاسوج گفت: این پروژه تنها تصفیه خانه شهر یاسوج است و به دلیل مشکل موتور‌های پمپاژ، هنوز به بهره برداری نرسیده است و لازم می‌دانیم که تیم مهندسی وزارت نیرو برای حل مشکل این پروژه ورود کند. گچساران یک شهر راهبردی کشور است، اما با تنش آبی مواجه بوده و در مواقعی مردم تا بیش از هفت روز آب نداشتند، می‌طلبد که مشکل این شهر نفت خیز به صورت ریشه‌ای و اساسی حل شود.

وی با اشاره به پروژه آبرسانی به شهر لیکک گفت: برای آبرسانی به لیکک از شهر ارجان خوزستان به طور مفصل با رئیس جمهور صحبت کردیم مشکل این طرح در هفت کیلومتر خط انتقال آب به لیکک است که میراث فرهنگی شهر ارجان همکاری لازم را ندارد.

احمدزاده عنوان کرد: رئیس جمهور هم در سخنرانی در جمع مردم لیکک و هم در نشست خبری فرودگاه یاسوج اعلام کرد که اولویت با آب شرب مردم است و برای رفع مشکل آبرسانی به لیکک دستورات لازم را ارائه کردند. آقای اسماعیلی رئیس دفتر رئیس جمهور طی نامه‌ای خواستار رفع مشکل آب شهر لیکک است که وزارت نیرو پیگیر این دستور رئیس جمهور جهت اجرایی شدن باشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در خصوص اخذ ماده ۲۳ پروژه‌های حوزه آب گفت: برای اخذ ماده ۲۳ پروژه‌ها به استان اختیار داده شده است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در برخی از مواقع معارضات مانع انجام پروژه‌های حوزه آبرسانی است، گفت: فرمانداران و بخشداران برای رفع معارضات ورود می‌کنند تا کسانی که مانع انجام پروژه‌ها می‌شوند به مراکز قضایی معرفی شوند.

معاون جهاد آبرسانی وزارت نیرو هم با اشاره به نهایی شدن سند آبرسانی به مناطق محروم گفت: پیشرفت پروژه‌های آبرسانی به مناطق محروم در کهگیلویه و بویراحمد حدود ۸۰ درصد است.

خان احمدی عنوان کرد: وزارت نیرو برای آبرسانی به مناطق محروم با عزم جدی پای کار آمده است. درخواست‌ها و مواد مطرح شده قطعا پیگیری خواهد شد.

امید صالحی مدیرعامل آبفای کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: از مجموع ۱۸۹ روستایی که در تعهد بسیج و وزارت نیرو بود به ۹۸ روستا آبرسانی شده است.

تیم خبری حوادث

نویسنده حوادث با توانایی شناسایی ترندها و انتقال اخبار به زبان ساده هستم. تلاش می‌کنم تا خوانندگان را به روز با ترندهای روز دنیای اخبار نگه دارم.
دکمه بازگشت به بالا