اجتماعی

تهران برهم انباشتگی مشکلات دارد اما بن‌بست ندارد/ اتصال ایستگاه‌های خط ۶ مترو تا دو ماه آینده

بر اساس یک گزارش روشن، علیرضا زاکانی در همایش افول آمریکا که در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: ما در مورد کشوری صحبت می کنیم که به آن ابرقدرت می گویند، اما این که آیا امروز هم می توان عنوان ابرقدرت را اطلاق کرد، نمی خواهیم حدس بزنیم. ، و ما می خواهیم استدلال خود را بر این مبنا قرار دهیم.

وی گفت: 22 آبان گذشت و مردم از سراسر کشور راهپیمایی بی نظیری را از تهران به سایر نقاط کشور به نمایش گذاشتند که جا دارد از مقام معظم رهبری ملت رشید و دانش آموزانی که این منظومه حماسی را خلق کردند تشکر کنم. من سعی می کنم بر اساس گذشته منطقی استدلال کنم که آمریکا در حال فروپاشی است و امروز به در و دیوار می کوبد و به سراغ ما آمده است و باید بفهمیم در چه مقطع تاریخی ایستاده ایم.

زاکانی بیان کرد: بسیاری از متفکران دنیا معتقدند که آمریکا در حال افول است و دیگر بر نظام جهانی سلطه ندارد، از مشکلات اجتماعی و اقتصادی رنج می برد و 2800 میلیارد دلار کسری بودجه دارد. با قدرت نرم آنها، اعلامیه های آنها دیگر عشقی در جهان ایجاد نمی کند. من به شش دلیل معتقدم که آمریکا به سرعت در حال افول و تبدیل شدن از یک قدرت جهانی به یک قدرت منطقه ای است و نمی تواند در منطقه خود روی پای خود بایستد.

زاکانی در ادامه گفت: آمریکا مانند سرطان در همه دنیا پخش شده تا بتواند امرار معاش کند و از نظر علم و فناوری در راس باشد، حکومت کند و قدرت نظامی خود را به میدان نیاز برساند، اما اینطور نیست. . بعدی آن عظمت و برتری را دارد. این اتفاق با شروع انقلاب اسلامی افتاد. تلاش او در سال 57 برای جلوگیری از پیروزی انقلاب و 43 سال تلاش برای مقابله با انقلاب نیز ناکام ماند، با جنگ تحمیلی و جنگ اقتصادی ما را به درد آورد، اما ناکام ماند.

زاکانی یادآور شد: در سال 1370 بوش پدر دکترین نظم نوین جهانی را اعلام کرد و سه ماه بعد شوروی فروپاشید. همه نفس ها در سینه قفل شده بود که شوروی دیگر نمی توانست در برابر آمریکا ایستادگی کند.بوش در سال 1380 پس از حادثه برج های دوقلو مسئله خاورمیانه بزرگ را مطرح کرد و به افغانستان و عراق حمله کرد و پیشنهاد داد. طرحی برای تقسیم عربستان سعودی، اما باز هم شکست خوردند، کاری بکنید

وی ادامه داد: در سال 1985 آمریکا با رژیم صهیونیستی به لبنان حمله کرد و رایس مشکل خاورمیانه جدیدی را مطرح کرد و قصد خود را با این عنوان اعلام کرد که لبنان، سوریه، عراق و ایران باید آمریکایی شوند اما باز هم شکست خورد. سال 2009 در سوریه بود تا تمام منطقه را به آتش بکشد، صحنه ای داشت و اعلام کرد که داعش را درست کردند، اما با داعش کاری از دستشان برنمی آمد.

شهردار تهران همانطور که می بینید گفته است که آمریکا در 43 سال گذشته نتوانسته است هژمونی و هژمونی خود را به اطراف خود تحمیل کند. وی گفت: در سند 2022 آمریکا که چند روز پیش منتشر شد، اعلام شد که طرفدار سه کشور هستیم. اول، رقیب ما، چین، دوم، روسیه، تهدید ما، و سوم، ایران که نظریه جایگزینی از سیستم جدید ارائه می دهد و جایگزین ما است.

زاکانی با بیان اینکه اراده چه کسانی در عراق، افغانستان، سوریه، لبنان و یمن حاکم است، تصریح کرد: در لبنان حزب الله نماینده ایدئولوژی انقلاب اسلامی و اسرائیل نماینده ایدئولوژی هژمونی جهانی است، اما چه کسی توانست اراده خود را تحمیل کند؟

وی ادامه داد: اولین نکته این است که آمریکا در بحث اراده و حاکمیت شکست خورده است. نکته دوم این است که شاید کسی که این توانایی برتر را ندارد بتواند منطق سالم و افکار بلندی داشته باشد که توجه جهانیان را به خود جلب کند. تمام ویژگی‌هایی که باعث شد آمریکا ده‌ها سال رهبری جهان را برعهده بگیرد، امروز در درون خودش از بین رفته است و هیچ‌کس در دنیا به آن توجهی نمی‌کند و بعید است که آن را ادامه دهد و افسون کند.

دلیل سوم شهردار تهران ادامه داد: کشوری می تواند به قله ای در جهان ببالد و همه چشم ها را به آن خیره کند، پس همه می گویند الگوی ماست – کارل پوپر زمانی آمریکا را بهشت ​​معرفی کرد و نمونه نظریه اش این است. کرد – اما امروز این کشور پر از تناقض است. نمی تواند الگوبرداری کند و انباشت نفرت ایجاد کرده است و در عمل نمی تواند الگوبرداری کند.

وی یکی دیگر از دلایل سقوط آمریکا را اینگونه بیان کرد: کشوری را می توان به عنوان ناجی معرفی کرد و از کسانی که به آن وابسته هستند اطمینان حاصل کرد، اما هیچ تجربه ای نشان نمی دهد که نمی توان به آمریکا وابسته بود. در سال 2004 آمریکا تضمین داد که امنیت لیبی با ماست، اما وضعیت لیبی امروز چگونه است؟ از سوی دیگر، زمانی که سوریه بیشتر خاک خود را از دست داد، به ایران وابسته شد و وضعیت امروز سوریه را می بینید. لبنان و عراق متکی به انقلاب اسلامی هستند و می گویند ما تا آخر در کنار شما خواهیم بود و این موضوع باعث ایجاد بی ثباتی در بین افراد وابسته به آمریکا می شود.

زاکانی افزود: آمریکا احتمالا پیوند و وابستگی موثری ایجاد می کند، مثلا دلار از سال 1948 در دنیا نقش آفرینی کرد و حیات اقتصادی دنیا را کنترل کرد و آمریکا از این موضوع منتفع شد، اما امروز این مشکل نیز به وجود آمده است. ناپدید شد. امروزه این وابستگی مؤثر وجود ندارد.

شهردار تهران در توضیح نکته ششم گفت: آمریکا توانست خود را تحمیل کند و به قدرت قاهره تبدیل شود و ثبات پیدا کند اما امروز تحمیل خود را از دست داده است. امروز در عرض سه سال فقط 40 درصد مردم آمریکا به ارتش آمریکا اعتماد دارند و 60 درصد آنها به این نتیجه می رسند که به آن اعتماد ندارند. بر اساس نظرسنجی اخیر یک سازمان آمریکایی، تنها 25 درصد از آمریکایی ها به دولت و کشور خود اعتماد دارند.

او گفت که ایالات متحده در مسیری رو به مرگ است و نمی تواند از متحدان خود محافظت کند و هیچ کس آن را باور نمی کند: برای ما مهم است که بدانیم در کجای تاریخ هستیم. امروز به این نتیجه رسیدند که ایران کانون اصلی رویارویی با موفقیت و سلطه آنها در جهان است، زیرا در منطقه و جهان دارای ایده و حامی است. آمریکا می داند که ایران در نقطه ای است که تمام نقشه های جهان را به هم می زند.

آمریکا به دنبال نابودی ایران است

زاکانی یادآور شد: آمریکا به دنبال نیستی ایران است و به دنبال نابودی ایران است. پس اولین نکته این است که ایران برای نفی این اندیشه بدیل، انقراض آن را هدف گرفته است. آنها به شدت با ایران مخالفند و به دنبال تفرقه قومیتی و تجزیه ایران هستند، اما اقوام ما گلهای رنگارنگی هستند که باغ ما را کامل می کنند و این نقطه قوت ماست. آمریکا بین شیعه و سنی تقسیم شده است، اما ما با همه مذاهب در کنار هم زندگی می کنیم.

بیشتر مشکلات ناشی از بی کفایتی است

شهردار تهران با بیان اینکه اگر آمریکا نتواند ایران را تجزیه کند، تلاش می کند ایران را عقب مانده و نتواند پیشرفت کند، گفت: اگر نمی توانند این کار را انجام دهند، حداقل اجازه نمی دهند مردم طعم آن را بچشند. خدمات و آزار و اذیت و آزار مالی. بنابراین اگر برنامه ای برای رفع تحریم و گشایش اقتصاد وجود دارد، اجازه نمی دهند. البته بیشتر مشکلات ناشی از بی کفایتی است و محدودیت ها سهم حداقلی در آن دارند و اصلاح این ناکارآمدی ها و مشکلاتی که به ارث برده ایم زمان بر است.

وی گفت: این نقشه و میل دشمن است که ایران را درگیر جنگ داخلی کند. این طرح سردرگمی های او از اهمیت بالایی برخوردار بود و اگر می توانست آن را انجام دهد بسیار عالی و مؤثر بود، که قطعاً نمی توانست. در سال 1367 اعتراضات ماهیت سیاسی داشت و در سال های 1375 و 1377 ماهیت معیشتی داشت و در سال 1401 به یک اعتراض اجتماعی تبدیل شد که باید پشت سر آن ارتباطات معیشتی، اقتصادی و سیاسی پیدا کرد. این اعتراض برای اینکه مردم را در مقابل هم قرار دهند، موفق نشدند و موفق نشدند. امروز دستان ما قوی و آینده کشور امیدوارکننده است.

جقانی با بیان اینکه انباشته شدن مشکلات در شهر تهران وجود دارد اما پایانی برای آن دیده نمی شود، خاطرنشان کرد: در این یک سال و دو ماه و شش روز که میراث را پذیرفتیم، سعی کردیم بر خوبی هایی که پیش از این اتفاق افتاده است، بسازیم. آی تی. کارهای خوب خلق کنید و از کارهای بد آنها درس بگیرید.

برای تامین بودجه یک سانتی متر تراکم نفروختیم و قدم اشتباهی برنداشتیم.

شهردار تهران افزود: در ابتدای کار شهرداری را از فشار مالی خارج کردیم و نتیجه شش ماهه سال گذشته این است که ۹۹ درصد بودجه نقدی و غیرنقدی خود را محقق کردیم و امسال 30 تا 40 درصد بیشتر از بودجه در نظر گرفته شده برای تامین بودجه یک سانت تراکم می فروشیم نکردم و اشتباه نکردم چون جواهرات و جواهرات در شهر وجود دارد و شما می توانید طراحی کنید بازی برد-برد و این مشکل می تواند به کل کشور کشیده شود و ما در دریایی از امکانات خوابیده ایم. .

1200 حساب را به یک حساب تبدیل کردیم و منابع خود را مدیریت کردیم و یادآور شدیم: امروز همه پروژه های بزرگ تهران پس از گذشت چندین سال فعال هستند و از مرداد تا 21 بهمن هر شنبه یک پروژه مقیاس شهر باز می کنیم، شروع یا پایان می یابد و ما از 12 فوریه تا پایان سال همه روزه باز هستند. چند روز پیش 40 هزار میلیارد تومان قرارداد ساختیم.

زاکانی خاطرنشان کرد: ما نیاز به جهاد داریم و شما می توانید این پرچم را به خوبی بردارید. وی گفت: جهاد تبیین، جهاد خدمت بی منت، جهاد پیشرفت و ایجاد احترام و دلسوزی و وحدت نیازمندیم. تمرکز دشمن باید بر ایجاد تفرقه بین ما باشد و تمرکز ما بر وحدت و یگانگی باشد.

باید بپذیریم که در جنگ رسانه ای دست بالا را نداریم

در ادامه این ویژه برنامه شهردار تهران به سوالات برخی دانشجویان پاسخ داد و درباره لزوم اطلاع رسانی اقدامات گفت: در جنگ رسانه ای دست بالا را نداریم و در شهرداری باید بپذیریم. تا ژوئن حرفی برای گفتن نبود و ما فقط کار کردیم. سپس اعلام کردیم که درباره دستاوردهای خود صحبت خواهیم کرد. بنابراین ما هر هفته شنبه مشکلاتی را مطرح و بیان می کنیم و معتقدیم واقعاً می توان کار کرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره نقش شهرداری در تامین مسکن گفت: برای تامین مسکن اعلام کرده ایم سالانه 180 هزار واحد مسکونی می سازیم و با سهم شهرداری خانه های استیجاری و مسکن می فروشیم. بر حسب متر در منطقه 4، مناطق 18 و 19 و چند منطقه دیگر پیگیر شهرک سازی هستیم و در آینده منطقه 18 و 19 مانند امروز نخواهد بود و شهرک های جدیدی در آن ساخته می شود که باعث افتخار مردم است. البته این اثر تا یک سال و نیم دیگر ادامه خواهد داشت، مشخص شده که خروجی مسکن خواهد داد.

6 ایستگاه خط مترو تا دو ماه دیگر متصل می شود

بر اساس اعلام سایت شهری، در بحث مترو اولویت تکمیل 7 خط فعال است و در تلاش هستیم ایستگاه های خط 6 را به هم متصل کنیم و تا دو ماه دیگر وصل می شوند. از آنها نیاز به تعمیر اساسی دارند، البته تعمیرات اساسی 700 واگن در دستور کار است.

شهردار تهران افزود: تامین 630 واگن برای واردات از چین در حال اجراست و تا یک سال و نیم دیگر وارد و به بهره برداری می رسد. تلاش می کنیم 420 واگن را از داخل تامین کنیم. البته تکمیل مترو تهران نیازمند وام 300 هزار میلیارد تومانی است.

وی در خصوص آماده سازی ایستگاه های تقاطع بین خطوط 2 و 3 نیز گفت: در این راستا پیگیر همه خطوطی هستیم که بتوان وصل کرد زیرا این اتصال باعث ایجاد مطلوبیت می شود و از اولویت های جدی ما است.

دکمه بازگشت به بالا