تکذیب یک ادعا؛ رهاسازی آب سدهای برقابی طبق برنامه انجام می‌شود

طبق اعلام مسوولان، خروجی آب سدهای برقابی طبق برنامه انجام می‌شود و با وجود این که میزان آورد سال آبی جاری حدود ۴ میلیارد مترمکعب از سال گذشته کمتر بوده اما با برنامه‌ریزی دقیق و رهاسازی‌های برنامه‌ریزی شده حجم آب سدها همانند سال گذشته است.

به گزارش مخبران، اخیرا فردی با انتشار مطلبی در فضای مجازی مدعی شده که “در حال حاضر با ‌ خروج بی‌ضابطه آب سدها⁩ به‌طرز عجیبی روزانه ۱۲۳ هزار و ۹۷۷ مگاوات ساعت انرژی برق تولید می‌شود و به‌ سرعت تراز سدها پایین می‌آید و طی تقریباً ۲۰ روز بعد سد شهید عباسپور و مسجد سلیمان از مدار خارج و تولید گتوند هم تقریباً صفر خواهد بود. این یعنی کابینه جدید دولت با کسری ۸ هزار مگاوات انرژی برقابی کار خود را آغاز خواهد کرد”.

همه ساله از ابتدای سال آبی (مهرماه) برنامه مدیریت منابع و مصارف سدهای کشور از جمله سدهای حوضه کارون تدوین و ابلاغ می‌شود. در نتیجه مطابق برنامه، میزان خروجی سدها تنظیم می‌شود و بر اساس میزان بارش و آوردهایی که در نیمه اول سال رخ می‌دهد، ممکن است برنامه‌ریزی‌ها تغییر کند.

 در این باره فراز رابعی – رئیس حوزه آبریز کارون بزرگ – درباره برنامه‌ریزی مدیریت مخازن سدها بیان کرد: سال جاری در انتهای فروردین و ابتدای اردیبهشت‌ماه برنامه مدیریت منابع حوزه کارون به‌منظور تأمین نیاز آبی تابستان بار دیگر به‌روزرسانی شد.

طبق اعلام رابعی امسال بر خلاف اینکه میزان آورد سال آبی سدهای زنجیره کارون حدود ۴ میلیارد مترمکعب از سال گذشته کمتر بود، اما با برنامه‌ریزی دقیق و رهاسازی‌های مطابق برنامه، در حال حاضر ذخایر و حجم آب این سدها  مطابق سال گذشته است.

بر این اساس طبق برنامه‌ریزی صورت‌گرفته میزان آب موجود در مخازن برای انتهای شهریورماه به‌گونه‌ای است که ضمن رفع نیاز تابستان، برای فصل پاییز نیز در پایین‌دست حوضه آبریز مشکلی وجود نداشته باشد.

زنجیره کارون به گفته رئیس حوزه آبریز کارون بزرگ، حدود ۷۵ درصد از نیروگاه‌های برقابی کشور را شامل می‌شود، این مخازن به‌صورت زنجیره‌وار آب رهاسازی شده را تبدیل به انرژی می‌کنند و در سد گتوند ذخیره می‌شود، در نتیجه بر اساس نیاز پایین‌دست در تابستان آبی رهاسازی صورت می‌گیرد.

بر این اساس و طبق اعلام وزارت نیرو، امسال از تمام سدهای حوزه کارون بر اساس برنامه تولید برق صورت‌گرفته است. میزان خروجی و ذخایرسدها در مجموعه زنجیره کارون مطابق سال گذشته و برنامه است و این امیدواری وجود دارد که برای ذخیره مخازن در انتهای شهریور مشکلی نداشته باشیم و بتوان تأمین آب را در پایین‌دست را به طور کامل انجام داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا