عمومی

جنگی که درنگرفت – مخبران

در همان روز در سال 1983، رونالد ریگان، رئیس جمهور ایالات متحده، در یکی از معروف ترین سخنرانی های خود در جنگ سرد، دولت شوروی را «امپراتوری شیطانی» نامید.

به گزارش مخبران، این روزنامه ایمان او می‌نویسد: «بحث‌های زیادی در مورد اینکه دولت شوروی واقعاً چه بود وجود دارد، اما سخنان ریگان – به هیچ وجه نماینده خوبی – تنش‌های بین دو ابرقدرت را تشدید کرد و پول بیشتری به دست آورد. هر دو طرف در تولید تسلیحات هدر دادند. و افزایش تدارکات نظامی در اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده؛ و برای جنگی که هرگز شروع نمی شود.

آندروپوف، رئیس KGB گفت: «خطرناک ترین تهدید نظامی ایالات متحده است. دور جدید رقابت تسلیحاتی که ایالات متحده بر ما تحمیل کرد، از نظر کیفی (با دوره قبلی) متفاوت است. در گذشته آمریکایی‌ها ترجیح می‌دادند تأکید کنند که وقتی از سلاح‌های هسته‌ای صحبت می‌کردند، قصد داشتند تا حد امکان از این سلاح‌ها تولید کنند، اما اکنون این واقعیت را کتمان نمی‌کنند که قصد شروع جنگ را داشتند. نظریه جنگ هسته ای محدود و منطقی ریشه در اینجا دارد. این اظهارات ناشی از احتمال بقا و پیروزی در درگیری هسته ای طولانی مدت است.»

مقامات شوروی واقعاً از حمله نظامی آمریکا و یک جنگ بزرگ می ترسیدند و خود را برای مقابله با آن آماده می کردند. به گفته ژنرال ولادیمیر اسلیپچنکو، تصمیم گیرنده نظامی شوروی، “ما از سخنرانی ریگان به عنوان دلیلی برای شروع جدی ترین آمادگی برای جنگ استفاده کردیم.” ما استراتژی های رهبری بزرگی انجام داده ایم. به این ترتیب، برای اولین بار، ما واقعاً می‌توانیم بسیج نیروهای خود را آزمایش کنیم.»

جالب اینجاست که آمریکایی‌هایی که این ترس را ایجاد کردند، در حالی که اتحاد جماهیر شوروی را برای جنگ آماده می‌کردند – و داگلاس مک‌یاچن (تحلیلگر شوروی سیا)، “بزرگ‌ترین استراتژی نظامی در تاریخ شوروی” را مشاهده کردند. – و توانایی آنها را برای درگیری با نیروهای شوروی آزمایش کردند.

ویکتور شبستین در کتاب خود به نام انقلاب های 1989 می نویسد: “در طی این مانور بزرگ، ناوگان اقیانوس آرام ایالات متحده شکاف های احتمالی در سیستم نظارت دریایی شوروی و سیستم هشدار دفاعی آن را ارزیابی کرد.” آمریکایی ها حملات شبیه سازی شده به زیردریایی های هسته ای شوروی را با استفاده از موشک های هسته ای نصب شده بر عرشه کشتی هایشان تمرین کردند. شوروی با مجموعه ای از مانورهای خود پاسخ داد و برای اولین بار بسیج عمومی را با استفاده از نیروهای هسته ای رهبری انجام داد. آمریکایی ها تعداد هواپیماهای جاسوسی و گشت های شناسایی را افزایش دادند. به خصوص در اطراف مرزهای شرقی اتحاد جماهیر شوروی».

اما در نهایت جنگی در کار نبود و می دانستیم که این اتفاق نخواهد افتاد. اما این “جنگ” که اتفاق نیفتاد میلیاردها دلار هزینه داشت و بسیاری از مردم را در سراسر جهان نگران و ترساند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا