عمومی

حریم و عرصه‌های میراثی شوش نیاز به بازنگری دارد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

جواد واحدی در گفتگو با خبرنگار آنلاین گفت: به دعوت نماینده مردم شوش و کرخه در مجلس برای بررسی و رفع مشکلات میراث فرهنگی و گردشگری شوش به شوش سفر کردم.

وی بیان کرد: در بازدیدهای مختلف بررسی های ویژه ای در حوزه های مختلف میراث فرهنگی انجام شد. مسائلی در خصوص حریم و فضا در شهرستان شوش وجود دارد که باعث ایجاد مشکلات و نارضایتی مردم این شهر شده که نیازمند کار کارشناسی بیشتر است که با تاملی در حوزه میراث فرهنگی می توان این مشکل را حل کرد.

معاون میراث فرهنگی ادامه داد: برای رسیدگی به این موضوعات در شوش نگر اتفاق نظر وجود دارد اما با توجه به رویکرد رئیس جمهور و وزیر میراث فرهنگی نسبت به اصلاح حریم ها، نیاز به کار کارشناسی و بررسی های بیشتر است. و حوزه های میراث فرهنگی، این مشکلات می تواند، باید حل شود.

وی تصریح کرد: میراث فرهنگی و گردشگری نباید برای مردم و سرمایه گذاران مشکل و معضل ایجاد کند. برخی سوء تفاهمات در گذشته باعث شده مردم و سرمایه گذاران در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری با مشکل مواجه شوند.

معاون پارلمانی، حقوقی و امور استان های وزیر میراث فرهنگی گفت: شیوه مدیریت «جرغمی» وزیر میراث فرهنگی با دوره های گذشته بسیار متفاوت است و این روزها این تفاوت مدیریتی در وزارت میراث فرهنگی به چشم می خورد. و گردشگری

اماکن میراثی شوش باید بازسازی شوند

اظهارات واحدی: در حوزه میراث فرهنگی باید مشکلات مردم شوش نگار حل شود که قطعا با رویکرد متفاوت وزیر میراث فرهنگی این مشکلات حل خواهد شد.

وی افزود: در خوزستان و شهرستان شوش باید با اصلاح مرزها و مناطق میراثی به این منطقه توجه بیشتری شود. البته با توجه به اینکه نیاز به ایجاد اشتغال مولد در زیرساخت های گردشگری، میراث فرهنگی و سایر بخش ها وجود دارد، نیاز به اصلاح مرزها و حوزه های میراثی نیز وجود دارد.

معاون میراث فرهنگی گفت: دستورات لازم در خصوص بهسازی مرزها و عرصه ها طبق روال قانونی به مسئولان استانی و شهرستانی داده شده و اقدامات اساسی و خوبی انجام شده است. امید است در آینده نزدیک شاهد ایجاد اشتغال مولد در بخش میراث فرهنگی و گردشگری شوش نگر باشیم.

وی به قدمت بالای شهر باستانی شوش اشاره کرد و افزود: شهر شوش در حوزه میراث فرهنگی بسیار غنی است، این شهر باستانی نیازمند توجه بیشتر است.

اماکن میراثی شوش باید بازسازی شوند

واحدی گفت: در بازدید از آثار تاریخی شهرستان شوش، چغازنبیل “زیگورات”، قلعه شوش، حرم حضرت دانیال نبی(ع)آ) داشتم، فرهنگ والای و دوران والای تاریخی مردم این مرز و بوم نشان می دهد که این غنای فرهنگی – میراثی که هویت ملی این منطقه و منطقه است – قابل معرفی به جهانیان است.

وی گفت: وزارت میراث فرهنگی کشور آمادگی هر گونه همکاری برای معرفی این شهر باستانی به مردم کشور و جهان را دارد.

دکمه بازگشت به بالا