عمومی

حسین علایی: راهبرد نظامی روسیه شکست خورده است/ افول سیاسی پوتین در صورت ادامه جنگ

دکتر فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه حسین علایی درباره ادامه جنگ روسیه علیه اوکراین و پیامدهای آینده هر دو کشور می گوید: اگر پوتین نتواند در مدت کوتاهی در اوکراین به آتش بس دست یابد، اساس کل اوکراین می تواند علیه ارتش اشغالی باشد. . آمریکا و اروپا تصمیم گرفته اند با مقاومت مردم اوکراین طعم تلخ شکست را به پوتین بدهند تا او دیگر نخواهد وارد جنگ با کشور دیگری شود. روسیه باید آماده پذیرش ضربات و تلفات جدید در صحنه درگیری اوکراین باشد و اگر پوتین به پایان جنگ فکر نکند، افول سیاسی او تسریع خواهد شد.
وی گفت: به طور معمول هیچ برنده واقعی در جنگ وجود ندارد، اما در جنگ اوکراین در وهله اول، آمریکا، ناتو و چین سود زیادی خواهند برد. با استفاده از فرصت جنگ، ایالات متحده تاکنون توانسته خود را با کشورهای اروپایی همسو کند و آنها را علیه روسیه بسیج کند. از سوی دیگر، ائتلاف ناتو که در بحران فلسفه وجودی قرار داشت، اکنون توجیه خوبی برای بقای خود یافته و به دنبال تقویت و گسترش آن است. دکتر. متن گفت و گو با علایی را می خوانید:

– با توجه به برتری نظامی روسیه بر اوکراین، اما دو هفته بعد روسیه نتوانست کیف را فتح کند؟ نظر شما در این باره چیست؟

به نظر می رسد استراتژی نظامی روسیه در دستیابی به اهداف سیاسی جنگ شکست خورده است. از آغاز جنگ با اوکراین، هدف سیاسی پوتین احتمالاً تسلیم دولت در برابر خواسته های روسیه، بیگانه کردن ایالات متحده و ناتو و ایجاد اتحاد با روسیه در حوزه امنیت ملی بود. پوتین پیش بینی کرد که ارتش روسیه به داخل خاک اوکراین حرکت می کند و باعث شورش ارتش اوکراین علیه رئیس جمهور و روی کار آمدن دولت دست نشانده مسکو می شود. بنابراین نیازی به تصرف پایتخت نیست و روسیه می تواند از طریق یک دولت دست نشانده به اهداف خود دست یابد.
اما ارتش اوکراین وفاداری خود را به کشور و مردم حفظ کرد و اکثر مردم اوکراین حتی روس های آن کشور از حمله به کشورشان حمایت نکردند.
از سوی دیگر، آمریکا و اروپا بلافاصله با اعمال تحریم های گسترده علیه پوتین، وعده کمک های گسترده به دولت اوکراین و ارسال سیل 100 تانک و 100 سلاح سبک هوایی به اوکراین وارد عمل شدند. بنابراین پیشروی ارتش روسیه تنها با پذیرش تلفات و تلفات برای هر دو طرف جنگ امکان پذیر بود.
چنین وضعیتی روسیه را در مورد فتح کیف سردرگم کرد. بنابراین شاید پوتین احساس می کند که باید استراتژی نظامی خود را برای رسیدن به اهداف خود تغییر دهد تا با تشدید جنگ، ارتش روسیه را فرسایش ندهد.

به نظر می رسد روس ها هنوز اهداف نظامی روسیه در جنگ با اوکراین را نپذیرفته اند، چرا؟ آیا روس ها در جنگ اشتباه محاسباتی کردند؟

پوتین در تصمیم خود برای حمله به اوکراین چندین اشتباه محاسباتی بزرگ انجام داد. اولاً آنها فکر می کردند که ایالات متحده و اروپا تهاجم نظامی به اوکراین را تحمل خواهند کرد، مانند حمله به جزایر کریمه و اعلام استقلال دو استان اوکراین و حمله به اوستیای جنوبی و آبخازیا در گرجستان. به آن جدی پاسخ دهید.
دوم، پوتین امیدوار بود که روس‌ها در اوکراین از اقدام نظامی روسیه استقبال کنند. سوم، آنها احساس کردند که مردم اوکراین در برابر تهاجم به کشورشان مقاومت نخواهند کرد. چهارم، او فکر می کرد که ایالات متحده و ناتو فورا آماده مذاکره با پوتین در مورد توافقات سیاسی هستند.
از سوی دیگر پوتین تهاجم به اوکراین را عملیاتی ساده می دانست که با پیشروی ارتش روسیه به راحتی و در مدت کوتاهی به اهداف خود می رسید. اما این اتفاق نیفتاد و آمریکایی ها و ناتو کارزار نظامی روسیه در اوکراین را به فرصتی طلایی برای تقویت ناتو و تلاش بیشتر برای تضعیف روسیه و منزوی ساختن روسیه در سراسر جهان تبدیل کردند. ایالات متحده اکنون منتظر شکست روسیه در اوکراین است و به حذف این دشمن دیرینه از عرصه بین المللی ادامه می دهد و جمهوری های شوروی سابق را بیشتر به خود و اروپا وابسته می کند.

آیا فکر می کنید روس ها در نهایت قادر خواهند بود اوکراین را به صورت نظامی اشغال کنند؟ آیا کمک نظامی اروپا می تواند اوکراین را به یک درگیری تمام عیار با روس ها تبدیل کند؟

اوکراین کشور بزرگی است و تسلط نظامی بر کل جغرافیای آن کشور کار بسیار دشواری است. ارتش روسیه نشان داده است که ضعیف تر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد. پوتین نتوانست استراتژی درستی برای دستیابی به اهداف خود در برابر ناتو اتخاذ کند. به نظر می رسد از این پس روسیه به تلاش های خود برای تصرف برخی از بنادر مهم اوکراین در کیف و دریای سیاه ادامه خواهد داد. روسیه به دنبال کنترل تمامی پایگاه ها و پادگان های نظامی اوکراین است و نیروهای خود را تسلیم می کند. اما به نظر می رسد که روسیه به تدریج در نزاع درگیری اوکراین غرق می شود. اگر پوتین نتواند در مدت کوتاهی در اوکراین به آتش بس دست یابد، احتمال وقوع یک رشته درگیری علیه کل اشغال اوکراین وجود دارد. آمریکا و اروپا تصمیم گرفته اند با مقاومت مردم اوکراین طعم تلخ شکست را به پوتین بدهند تا او دیگر نخواهد وارد جنگ با کشور دیگری شود. روسیه باید آماده پذیرش ضربات و تلفات جدید در صحنه درگیری اوکراین باشد و اگر پوتین به پایان جنگ فکر نکند، افول سیاسی او تسریع خواهد شد.

– آقای پوتین اخیرا برای نیروهای هسته ای کشورش اعلام آمادگی کرده است. هدف پوتین از این کار چیست؟ آیا روسیه در صورت ادامه جنگ از سلاح هسته ای علیه اوکراین استفاده خواهد کرد؟

تهدید اتمی پوتین به این معنی است که او برای ادامه کارزار نظامی خود در اوکراین جدی است. در واقع روسیه می خواهد در صورت مداخله اوکراین در جنگ، هزینه جنگ را برای آمریکا و ناتو افزایش دهد. در حالی که استفاده از تسلیحات هسته ای امری دور است، از سوی دیگر، چنین تهدیدی به این معناست که اگر پوتین مستاصل جنگ در اوکراین است، می تواند هر کاری که ایالات متحده از سلاح هسته ای در ژاپن استفاده می کند، انجام دهد.

– در درازمدت جنگ کدام حزب پیروز می شود و پیامدهای آن چیست؟

روسیه و اوکراین هر دو در جنگ کنونی شکست خورده اند. در حالی که روسیه ممکن است بتواند اوکراین را فتح و کنترل کند، اقتصاد روسیه تحت فشار شدید تحریم های غرب قرار دارد و رشد اقتصاد روسیه کند می شود. از طرفی زیرساخت های اوکراین با ادامه جنگ از بین می رود و مردم آن کشور مادام العمر با مشکلات جدی مواجه خواهند شد. تا به امروز بیش از یک و نیم میلیون اوکراینی به کشورهای همسایه نقل مکان کرده یا مهاجرت کرده اند و این تعداد هر روز در حال افزایش است.

از سوی دیگر تلفاتی برای طرفین متخاصم وارد می شود و علاوه بر نظامیان، جان غیرنظامیان نیز در خطر است. کشاورزی در اوکراین، منبع امنیت غذایی جهانی نیز در خطر است. در حال حاضر، جنگ در اوکراین ترس همسایگان روسیه و افزایش رقابت تسلیحاتی را افزایش داده است. کشورهای اروپایی به ویژه آلمان در حال تقویت ارتش خود هستند و نگران امنیت روانی مردم منطقه هستند.

برنده و بازنده جنگ در اوکراین و کدام کشورها هستند؟

غالباً هیچ برنده واقعی در جنگ وجود ندارد، اما در مرحله اول، ایالات متحده، ناتو و چین در جنگ اوکراین سود زیادی خواهند برد. با استفاده از فرصت جنگ، ایالات متحده تاکنون توانسته خود را با کشورهای اروپایی همسو کند و آنها را علیه روسیه بسیج کند. از سوی دیگر، ائتلاف ناتو که در بحران فلسفه وجودی قرار داشت، اکنون توجیه خوبی برای بقای خود یافته و به دنبال تقویت و گسترش آن است.
البته اسرائیل نیز سعی می کند از جنگ در اوکراین نهایت استفاده را ببرد. در این سیاست، نخست وزیر اسرائیل مسکو به دنبال این است که به عنوان یک واسطه بین روسیه و ایالات متحده عمل کند و حمایت پوتین از جنایات اسرائیل را تضمین کند. چین، اولین تهدید برای ایالات متحده، در کوتاه مدت از ترجیح ایالات متحده دور شده و فرصت های بیشتری برای توسعه اقتصادی پیدا کرده است. از سوی دیگر چین به دنبال سوء استفاده از تحریم ها علیه روسیه است و می خواهد نیاز روسیه به چین را افزایش دهد.
بنابراین، بازندگان جنگ، مردم اوکراین که بیشترین آسیب را دیدند، و رئیس جمهور آن کشور که نتوانست سیاست های بهانه ای را که پوتین برای شروع جنگ اتخاذ کرده بود، اتخاذ کند و سپس روسیه و پوتین. یک چهره جنگ طلب را می گیرند. در واقع هیچ کشوری نمی تواند در جنگ پیروز شود زیرا تلاش های صلح و امنیت جهانی در خطر است.

دکمه بازگشت به بالا