فرهنگ و هنر

حفظ موسیقی نواحی خطر بحران هویت را زایل می‌کند

محمود سالاری – معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد.

به گزارش مخبران به نقل از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی گفت:

“به نام خدا

ناله سرنا و تهدید دهل بیهوده بود

پس حکیمان گفتند که ما این نغمات را از چرخ ریسندگی گرفتیم

ندای تورهای گردشی به این معنی است که مردم آن را به تنبور و گلو می خوانند (مستانو مانیوی، کتاب 4).

تنوع و قدمت فرهنگ و هنر در کشور عزیزمان، ضمن بیان آرمان های ملت، همواره هویت و تاریخ دیرپای ملی همراه با آیین های اصیل را حفظ خواهد کرد که نشان از استحکام بنیان های فرهنگی و هنری این مرز و بوم دارد. چشم انداز

موسیقی نواحی ایران با کلام و آوازها و آواهای جان‌بخش خود، محل اجتماع موسیقی، اندیشه و ذوق اصیل و ریشه‌دار، آمیخته با زندگی اجتماعی و اندیشه و رفتار سرزمین است. مردم در لایه ها و سطوح مختلف آن می توانند اصالت، معرفت و معنویت را بشنوند. او گوش داد و از آهنگ های روح انگیز آن نهایت استفاده را برد.

از این منظر، موسیقی نواحی، این میراث ناملموس، به عنوان گنجینه ای توانا و سفیری رسا در طول زمان، همواره بیانگر وحدت، برادری و برابری اقوام ایرانی در عرصه ملی و بین المللی بوده و حفظ آن است. و توجه به سنت ها و آداب و رسوم ملی و محلی، خطر بحران که هویت را از بین می برد و حفظ آزادی فرهنگی کمک شایانی می کند.

این رویداد هویت بخش و وحدت بخش، با برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران، نشان دهنده بخش کوچکی از گستره وسیع موسیقی اقوام مختلف ایران اسلامی است که به دنبال حفظ و معرفی ابعاد و ظرفیت های گسترده این ژانر است. موسیقی برای مخاطبان امروزی، نغمات و ترانه هایی از نای و نفیری، با پنجه های جادویی و خاطره انگیز، حفظ شده و نسل به نسل و سینه به سینه، با عشق و سرسختی بزرگان، به گوش علاقه مندان و تماشاگران می رسد. هر سال در این گردهمایی

حفظ موسیقی خطر بحران هویت را از بین می برد

همچنین استان گلستان با توجه به ساختار جمعیتی و حضور اقوام مختلف در ویژگی‌های قومیتی و مذهبی ضمن بهره‌مندی از جغرافیا و اقلیم منحصربفرد، افق‌های روشن و افق‌های روشن، میزبان پانزدهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران خواهد بود. گامی به یاد ماندنی در جهتی مؤثر و متقاعد کننده و تحقق افق های پیش روی این درخت فرهنگ و سرچشمه هنر است.

اینجانب از زحمات تمامی هنرمندان، فعالان و تلاشگران حاضر در صحنه این کنسرت بزرگ قدردانی می کنم و تحقق اهداف عالیه جشنواره و رسیدن به تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را از خداوند متعال خواستارم.

محمود حقوق

معاونت امور هنری

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی ایران با حمایت کنسرت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری انجمن موسیقی ایران از سوم تا هفتم آبان ماه در شهرستان گرگان برگزار می شود. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا