عمومی

درگذشت وزیری که سیبل حمله به دولت بازرگان بود

وزیر کشاورزی در دولت موقت یا اولین وزیر کشاورزی پس از انقلاب. درگذشت علی محمد ایزدی بهانه ای است برای ذکر برخی از آنها. بیشتر مربوط به تاریخ معاصر است.

به گزارش مخبران، در یادداشتی عصر ایران در مقاله ای به قلم مهرداد خدیر آمده است: «دکتر ایزدی متولد 1306 بود و با وجود اینکه 94 سال عمر کرد، پیش از سایر اعضای دولت موقت عرصه رسانه و فضای عمومی را ترک کرد و نام و نشانی نداشت؛ تا جایی که فکر می کرد مرده است؛ خبر مرگ او تا 24 آذر اعلام شد.

انتخاب علی محمد ایزدی به عنوان وزیر موقت کشاورزی به عنوان یکی از نشانه‌هایی از نگاه انقلابی دولت بازار و نخست‌وزیر دولت موقت به طوفان و مطالبات انقلاب عنوان شد. از مردم.

درست است که برخی وزرای دیگر از خارج آمده اند، اما آنها را فعال سیاسی یا تبعیدی یا دکتر نامیده اند. مثل اینکه چمران از لبنان آمد یا ابتدا با امام یزدی به نوفلوشاتو رفت یا بعدها به آن ملحق شد. با این حال، علی محمد ایزدی در آمریکا زندگی می کرد و قرار خود را از تهران دریافت کرد. یدالله با سحابی تماس گرفت و از او برای همکاری با دولت در سطح وزارتخانه دعوت کرد.

مهندس بازرگان سابقه مدیریت سیاسی و اجرایی، اداری و دانشگاهی فراوانی داشت و هیچ ارادت و علاقه ای به مسائل چپ نداشت، او به دنبال شخصیت تخصصی تر، علمی و در عین حال ملی برای وزارت بود. یزدی که دارای مدرک لیسانس کشاورزی، فوق لیسانس کشاورزی از دپارتمان کشاورزی و دکترای اقتصاد از دانشگاه اورگان آمریکا است، از خانواده سرشناس شیراز و صاحبخانه بود و بهترین انتخاب محسوب می شد. قابل قبول برای جامعه دانشگاهی و آشنا به ساختار حاکمیتی وزارتخانه و کشاورزی. اما از قضا صفرا زیاد شد و کانون هجمه ها و انتقاداتی شد که او قوت خود می دانست.

پس از بازگشت ایزدی به ایران در اوایل دهه 50، قراردادی چهار ساله با دانشگاه پهلوی شیراز برای تدریس اقتصاد کشاورزی بست، اما به دلیل سخنرانی در حیاط دانشگاه از سوی ساواک رد شد. حذف شده از متن به فشار و بدون تماس با گروه های مسلح. از محیط علمی دور نمانید. به همین دلیل به ریاست پژوهشکده کشاورزی وابسته به دانشگاه شیراز منصوب شد.
ایزدی از این فرصت برای تحقیق و نگارش فراتر از پژوهش های علمی اقتصاد کشاورزی استفاده کرد و پرسید: «چرا ما عقب هستیم»، «رستگاری» و «چه کنیم؟ او سه کتاب نوشت.

اگرچه مخالفت با خوداتکایی در همه محصولات به وزیر ساخت و ساز کشاورزی، عیسی کلانتا نسبت داده می شود، اما حفظ آب مهمتر از تولید خربزه است. اکنون، پس از گذشت 40 سال، افراد زیادی در حال خواندن هویدا، ایزدی و The هستند. کلانتر؛ همین دیروز رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان ملی اقلیم گفت: کشاورزی ایران در دهه های گذشته توسعه یافته است اما به قیمت از بین رفتن منابع زیرزمینی.

البته همه آنها تکنسین نبودند، اما سابقه کوتاهی در حبس داشتند و نمونه کامل آنها به حساب می آمدند. با این حال، از آنجایی که او از جنس‌های مختلف بود، در سال 1958 به عنوان حامیان سرمایه‌داران و اربابان فئودال برای برکناری و معرفی دولت موقت از زمانی که بنان الملک در کابینه پسر شیرازی بود، به یکی از اهداف تعیین‌کننده گروه‌های چپ مارکسیست تبدیل شد. .

او بالاترین تخصص را در اقتصاد کشاورزی دارد و تجربه او در تحقیق، تالیف و کشاورزی این مسئولیت را بر دوش کشیده است و هیچکس زحمتش را نداده است. در نگاه منتقدان، او دست نشانده ای بود که نمی توانست خواسته های انقلابی دهقانان و شعار «زمین برای دهقانان» را برآورده کند. روحیه انقلاب ایران بیشتر شهری بود و گرچه دهقانان با انقلاب علایق مذهبی خود را در دل می‌گذاشتند و در سال‌های بعد در جنگ بیشتر شهید شدند، طبقه متوسط ​​شهری موتور 57 قیام کردند.

در همان روز اول تشکیل دولت موقت، از دکتر ایزدی خواسته شد که از وزرای مجاور بپرسد: که نمیدانست بزرگان این سبیل، یعنی داریوش فروهر چه کسانی هستند؟ معروف ترین فعال سیاسی و وزیر کار شد. حالا قاعدتاً باید به آنها نزدیک می شد، چون خودش متعلق به عرصه ملی بود یا متعلق به آن بود.

وزیری که هدف حملات دولت بازرگانی قرار گرفت درگذشت

البته از نگاه امروز انتخاب علی محمد ایزدی برای وزارت جهاد کشاورزی به منزله ادای احترام به وزارت علمی و تخصصی مهندس بازرگان است و می توان از کارنامه او در همان دوره 9 ماهه دفاع کرد. انقلاب، اما در آن زمان یک سخنرانی ضد چپ و ضد سرمایه داری وجود داشت. برادرم که در سال 58 دانشجوی رشته ریاضی در دانشگاه شیراز بود، می‌گوید بعد از انقلاب دروس انگلیسی تدریس می‌شد و یکی از اقوام در آمریکا از پیدا کردن کتاب‌های درسی و شباهت کامل آنها متعجب شد. درس ها.

با این حال، ایزدی ها مورد حمله دولت بازرگان قرار گرفتند. دکتر. هفته نامه «امت» که متعلق به جنبش مسلمانان است که با هدایت و توجه فکری حبیب الله پیمان به مبارزه می پردازد، همه شماره های این اعلامیه را در صفحه اول می نویسد: لیبرال، جاده هموار به سوی امپریالیسم. هفته نامه «مردم» محور حزب TUP به لیبرال ها و دولت موقت و صادق قطب زاده در رادیو و تلویزیون حمله کرد. به همین دلیل زمانی که علی محمد ایزدی از سوی شیراز برای انتخابات دوره اول مجلس شورای ملی جمهوری اسلامی نامزد شد، بعداً به مجلس شورای اسلامی تغییر نام داد، سخنرانی وی مورد حمله قرار گرفت و شیشه های ماشینش شکسته شد. بنابراین در شجره نامه گروه‌های فشار که در دهه‌های بعد به سخنرانی‌های گروه‌ها و نشریات و افراد حمله کردند و اولین موردی بود که در مارس 1979 رخ داد، اهمیت ویژه‌ای دارد. یک سال پس از بازگشت دولت موقت به ایران برای وزارت کشاورزی.

با استعفای دولت موقت البته دکتر ایزدی از وزارت کشاورزی خارج شد و اداره دولت در غیاب شورای انقلاب برای ایفای نقش مجلس و به عنوان قوه مجریه به دست شورای انقلاب افتاد.

برای اینکه نشان دهند سیاست ها تغییر کرده و تحت تاثیر بحث پسابرجام و ضدسرمایه داری قرار گرفته اند، گزینه وزارت کشاورزی را 180 درجه با ایزدی متفاوت دانسته اند. عباس شیبانی از کشاورزی چیزی نمی داند. اگر در سالهای طولانی حبس بذر یا گل نکاشته بود. انتخاب پزشکان برای وزارت کشاورزی و جایگزینی کارشناسانی مانند ایزدی شاهکاری است که هیچکس نمی فهمد.

دکتر. شیبانی از مجلس خبرگان قانون اساسی فارغ التحصیل شده بود اما مورد توجه قرار گرفت. رضا اصفهانی به دلیل بی اطلاعی از کشاورزی نبود که به عنوان معاون وزیر منصوب شد. او که یک اقتصاددان متعهد به معنای دقیق کلمه، فداکاری و توبه بود، بلوار کشاورز را به عنوان دفتر وزارت کشاورزی تغییر نام داد و در دفتر خود در کاخ کشاورزی در بلوار الیزابت روی فرشی نشست و کشاورز را رهبری کرد. او گفت که برای یک ساختمان شیشه ای باز، در آن زمان برای ایرانیان مانند یک آسمان خراش در نیویورک بود.

در حالی که وزیر اول کشاورزی به دور از تصور کارگری و سوسیالیستی ساکت بود، معاون دوم وزیر به دور از مالکان و زمین داران بود. البته هیأت انقلاب هم به این جو کمک کرد و دکتر. حضور بهشتی و مهندس سحابی و بنی صادر به دلیل نیاز به پایگاه مردمی به عنوان شورای نگهبان این مصوبه را به تصویب رساندند. آن را رد کرد. : جیم بند، دال بند، رهایی از فئودالیسم.

روزی کشاورزان با بیل در پروژه های رضا اصفهانی در بلوار تظاهرات کردند. اتفاقی بی سابقه که هرگز تکرار نشد. تحت فشار قرار گرفتند و رضا اصفهانی مجبور به استعفا شد. او عزمی راسخ برای کار خود داشت و وقتی حمایت آیت الله منتظری، مشکینی و ولایت فقیه بهشتی را مورد توجه قرار داد، هجوم سفارت و انتشار اعلامیه مرگ بر آمریکا را کافی دانستند.

ایزدی نتوانست از شیراز وارد مجلس شود اما رضا اصفهانی از ورامین به مجلس اول رفت. اما به جای پیگیری دغدغه های قبلی خود، به مقابله با حزب جمهوری اسلامی پرداخت و نماینده ای کاملا مستقل و قاطع شد و سپس سرخورده و منزوی شد.

مشکل اقتصاد ایران این است که به هیچ اقتصاددانی منتهی نمی شود. علی محمد ایزدی فرزند یک عالم آمریکایی و بنان الملک یا رضا اصفهانی است که دروس حوزوی را در سطح اجتهاد خوانده و کاری به دنیا ندارد. یزیدی نتوانست به مجلس اول برود یا رضا اصفهانی رفت اما در همان مجلس انتخاب شد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا