عمومی

در روستای دوقلوها چه خبر است؟

چند سال پیش گزارشی درباره روستای «شهرآباد» از توابع شهرستان ابرکوه یزد منتشر شد و نام «روستای دوقلوها» بر سر زبان ها افتاد. بر اساس این گزارش، از 240 جمعیت شاه آباد، 40 نفر آنها دوقلو هستند که 16 درصد کل جمعیت روستایی را تشکیل می دهند، اما در دنیا از هر 42 تولد یک نفر دوقلو است که حدود 3 درصد است. البته این آمار در سال های اخیر که استفاده از درمان هایی مانند اچ آی وی و دوقلوها در دنیا افزایش یافته است، مطرح است.

به گزارش مخبران، «خراسان» در ادامه نوشته است: در شاه آباد چه خبر است؟ چه چیزی باعث افزایش فرزندان دوقلو می شود؟ آیا آوازه روستا به فرزندان دوقلو بر ساکنان آن تأثیر گذاشته است؟ در گفت و گو با شهرنشینان و متخصصان ژنتیک سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

صدیقه صادق زاده مادر مهدیه و ابوالفضل یک دوقلو 14 ساله است. بچه ها در خانه نیستند و من نمی توانم با آنها صحبت کنم. مهدی به خانه مادربزرگش رفت تا از او مراقبت کند و ابوالفضل به قول مادرش کنار چاه رفت و به دنبال گوسفندان رفت. بچه های ابرکوه مثل همه روستاهای دیگر از سنین پایین کار می کنند. وقتی تعداد دوقلوهای روستا را می شنوم از خانم صادق زاده می پرسم: «یادمه در ابرکوه دوقلو زیاد داشتیم، اما هیچکس دلیلش را نمی دانست، چند نفر از تهران برای تحقیق آمدند، اما در نهایت این کار را کردند. نفهمید چرا دوقلو به دنیا می آوردیم شاید ارثی باشد.» مادربزرگم دوقلو به دنیا آورد. «خانم صادق زاده ادامه می دهد: الان دوقلوها پراکنده شده اند. به ابرگو رفت [ابرکوه]، شیراز و سایر شهرها. در روزهای اول تعداد زیادی از مردم برای گرفتن عکس می آمدند. عکس های بچه ها در روزنامه چاپ شد اما هیچ اتفاقی نیفتاد. یعنی وضعیت روستا تغییر نکرده است.» زندگی در جایی که چهره ها مدام تکرار می شوند چگونه است؟ خانم “این برای ما عادی است.” صادق زاده می گوید. ما دوقلوها را اشتباه نمی‌گیریم، زیرا همه همدیگر را می‌شناسیم.»

ابوالفضل زارع 35 ساله حسابدار است، چند سالی است که در شیراز زندگی می کند و پنج شش ماه دیگر به روستا برگشته است. ابوالفضل پسر دوقلوی روستای خود می گوید: «داستان روستای ما یک تکه منتشر شده است. تحقیقات و تحقیقات انجام شد، اما هیچ گزارشی از کارآزمایی بالینی یا مطالعات جدی وجود نداشت. همین خبر درآمد چندانی برای روستا نداشت اما می توانست بهانه ای برای جذب گردشگر باشد اما زیرساخت های گردشگری شهرآباد ضعیف بود. علاوه بر این، به دلایل اقتصادی، در طول دوره 30 تا 40 ساله، حدود 70 درصد از جمعیت روستا که عمدتاً کشاورز بودند، برای یافتن کار و اشتغال به شهرهای بزرگتر و عمدتاً شیراز کوچ کردند. من هم 10 سال در شیراز زندگی کردم. اکنون با توجه به سن پدر و مادرم به روستا برگشته ام و معتقدم شهرآباد ظرفیت گردشگری بالایی دارد. آثار تاریخی قدیمی، آسیاب آبی، یخچال خشتی و دژ از جاذبه های گردشگری روستای ما هستند اما نه بودجه ای برای احیای این آثار صرف شده و نه تبلیغاتی برای جذب گردشگر انجام شده است. ما حتی جایی در روستا نداریم، البته ساکنان اینجا علاقه مند به سرمایه گذاری در گردشگری هستند اما فاقد امکانات اولیه هستند.

حسین زارع 26 ساله، ساکن ابرقوه و دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین الملل دانشگاه تهران است. حسین اگرچه در شاه آباد زندگی نمی کند، اما از مشکلات زادگاه پدری اش آگاه است که مرتب به روستا می رود: شهرآباد به دوقلوهایش معروف است، اما بی آبی بدنام است. چاه های کشاورزی به دلیل کاهش بارندگی و کاهش آب های زیرزمینی خشک شده اند و در نتیجه هر سال برداشت کمتر و کمتری حاصل می شود. کشاورزی منبع اصلی درآمد مردم است، کمبود آب دامنگیر آنها شده و بیشتر آنها زیر خط فقر هستند. همه کسانی که توانایی داشتند به شهر مهاجرت کردند. امکانات بهداشتی و آموزشی شاه آباد بسیار ضعیف است. تنها یک مدرسه ابتدایی در روستا وجود دارد و مردم برای دریافت خدمات پزشکی باید به بیمارستان ابرکروک مراجعه کنند. از حسین خواهش می کنم که برخی از ویژگی های شاهبرآباد را توضیح دهد: «می دانید که استان یزد به عزاداری های سری خاص معروف است، پرتکرارترین عزاداری های شیردهی و حماسی، دو قسم است.

«سیدرضا موسوی» 30 ساله است، به کشاورزی و دامپروری مشغول است، در فضای مجازی قطعات طنز انجام می دهد و دستی در خوانندگی دارد. رضا از زندگی در روستا خوشحال است، زیرا: «اگر کسی راه امنی برای زندگی داشته باشد، روستا جای امنی برای زندگی است.» «از 40 قلوهایی که در شهرآباد داریم، شاید 20 قلو در روستا باقی بمانند. روستا را ترک کردند، اما از زمانی که بنیاد مسکن زمین به آنها قرض داده است، بسیاری از مهاجران بازگشته اند، همچنین آثار تاریخی ارزشمندی داریم که آسیبی ندیده اند، از جمله قلعه ای که بیش از دو قرن قدمت دارد. بخشی از آن افتاد. مدتی را صرف بازسازی قلعه کردم، اما این تنها قلعه نبود و هیچ تکیه‌گاهی پیدا نکردم. یک بار برای جلب توجه و جذب گردشگر اقدام به راه اندازی جشنواره دوقلو در شهر کردم اما هیچ ارگانی حاضر به کمک و حمایت از آن نشد. جاذبه های گردشگری زیادی در روستای ما وجود دارد. از جمله باغ «آقازاده» که ملک ارباب بی نظیری با قدمت 400 سال است. عمارت آقازاده در ابرکوه – همان بنای بیش از 2000 تومان – شاهکار معماری بادگیر دو طبقه آن به حساب می‌آید که با بادگیرهایش در منطقه یزد نیز شناخته می‌شود. گنبد سنگی و سردابه نیز جزو میراث ماست که می تواند توجه را به جمعیت دوقلو جلب کند.

«نرگس» و «نجمه زارع» دوقلوهای همسان 17 ساله‌ای هستند که در هنرستان ابرکروک خیاطی می‌خوانند. نرگس درباره زندگی این دوقلو در شهابرآباد برایم توضیح می دهد: من و خواهرم خیلی خوب همدیگر را درک می کنیم، وقتی مشکلی پیش می آید به هم کمک می کنیم و علت غم همدیگر را می فهمیم، بدون حوصله خواهرم را پیش خودم می فرستم. مکان البته در مدرسه احتمال شیطنت وجود ندارد چون معلمان ما را خوب می شناسند فکر می کردم مردم دائماً به هم نگاه می کنند و می پرسند “شما کی هستید؟” اما اینطور نیست. نرگس توضیح می دهد که هیچ کس فکر نمی کند دوقلو داشته باشد. برخی از بیرون می گویند خویشاوندی سبب ازدواج است، اما در روستا مانند پدر و مادر ما خویشاوندی وجود ندارد. پرستاران می گویند زنان در شاه آباد نه شغل دارند و نه منبع درآمدی دارند. او و خواهرش اما می خواهند روزی در روستایشان یک کارگاه خیاطی راه اندازی کنند و در روستایشان یک زن کارگر شوند: «در حال حاضر تمام تلاشم را می کنم تا خیاط بهتری شوم.

تعداد دوقلوها در یک منطقه محدود به شاه آباد نیست. نرخ تولد دوقلوها در روستای کودینا در هند شش برابر میانگین جهانی است. بنین دارای بالاترین میانگین ملی دوقلوها در آفریقای مرکزی است، 27.9 در هر هزار تولد زنده، و ایگبو اورا نیجریه پایتخت دوقلوی جهان است. بهاره نجد، متخصص ژنتیک، دلایل دوقلو شدن در یک منطقه را بیان می کند.

لطفا قبل از پرداختن به موضوع شهرآباد توضیح دهید که دوقلوها چگونه اتفاق می افتد؟

می دانیم که تخمدان های یک زن معمولاً هر ماه یک تخمک تولید می کنند. پس از آزاد شدن تخمک، اگر اسپرم به آن برسد، با هم متحد شده و سلول تخمک تشکیل می شود. حال اگر تخمک پس از لقاح به دو قسمت تقسیم شود، دوقلوهای همسان خواهیم داشت و اگر در حین لقاح به جای یک تخمک، دو تخمک رها کنیم و هر کدام با اسپرم مخلوط شود، دو سلول تخمک تشکیل می شود و دوقلوها متنوع می شوند. آن را بگیرید؛ این یک بیماری دوقلوی ناهمگن ژنتیکی است که از مادر به کودک منتقل می شود. البته ممکن است پدری آن را به دخترش منتقل کند، اما ژن های او روی تخمک گذاری همسرش تاثیری ندارد، بنابراین شانس خوبی برای دوقلو شدن ندارد. همینطور تعدد زوجات می تواند اتفاق بیفتد اما بسیار کم است.

چه چیزی باعث دوقلو شدن آنها می شود؟

تولد دوقلو و چند قلو یک تصادف ژنتیکی است. زنی که دارای ژن دوقلو است آن را به فرزندش منتقل می کند، اما این بدان معنا نیست که فرزندش برای به دنیا آوردن دوقلو باید خویشاوندی داشته باشد. با این حال او یک ژن دوقلو دارد، اما اگر بخواهیم موضوع را دقیق و علمی بررسی کنیم، باید ویژگی گروه مورد نظر را ترسیم و بررسی کنیم، اما در کل سن، قد و اضافه وزن مادر نقش مهمی در این امر دارد. باعث این پدیده می شود.

میزان تولد دوقلوها در یک منطقه چگونه افزایش می یابد؟

از آنجایی که روستا یک جامعه کوچک است، اعضا ازدواج های خویشاوندی را ترک نمی کنند، ژن دوقلو در منطقه آنها تکرار می شود تا زمانی که هیچ ناهنجاری وجود نداشته باشد و میزان بالای دوقلوها در مقایسه با جامعه متوسط ​​مشکلی ندارد.

آیا ژنتیک نیز در افزایش آمار دوقلوهای جهانی در سال‌های اخیر نقش داشته است؟

در زندگی معاصر، عوامل محیطی مانند تغذیه، جزر و مد مضر، آلودگی هوا بر کیفیت اسپرم مردان و باروری پایین تأثیر می گذارد. به همین دلیل استفاده از تکنیک های تولید مثلی انجمنی مانند «آیواف» و «آیووا» افزایش یافته است. این روش ها به دلیل تأثیر آنها بر تقسیم سلولی جنین ممکن است منجر به دوقلوهای تک تخمکی یا همسان شوند. با این حال، هیچ پزشکی روش های کمک باروری را برای دوقلوها برای فردی که مشکل باروری ندارد توصیه نمی کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا