اجتماعی

در ماجرای پلنک قائمشهر چه کسی مقصر بود؟

حیوان بیچاره از یک طرف فرار کرد و مردم از هر طرف فریاد زدند. با این حال آنها گوشی موبایل خود را از دست نمی دهند و باید این لحظات را ثبت کنند! پس از ساعت ها تعقیب و گریز، چندین گلوله شلیک می شود و زندگی یوزپلنگ قمشهری پایانی غم انگیز می یابد.

هیچ کس برای برخورد با حیوانات ولگرد آموزش ندیده است. نه آتش سوزی، نه هلال احمر، نه مردم، نه محیط زیست. بالاخره چاره ای جز تیراندازی به پلیس نیست!

اما این داستان در یک روز به پایان نمی رسد. در آن سوی ایران عده ای با تراکتوری می خواستند خرسی را بگیرند که کمرش بشکند و حیوان بیچاره را از بین ببرد.

صحنه‌هایی از رویارویی انسان‌ها در سراسر جهان وجود دارد، زیرا فیلم‌هایی از انقراض حیوانات نادر در کشور ما ضبط می‌شود، رهگذرانی که منتظر مادر و فرزندان خود هستند تا از خیابان عبور کنند یا خرس ویدیویی دوستدار دیگری که از جلوی آنها در رودخانه می‌پرد و با خوشحالی تصویر آنها را می گیرد.

یک تفاوت مهم بین ما و آنها وجود دارد. آنها برای مقابله با چنین صحنه هایی آموزش دیده اند و ما نه. اما چه کسی مسئول آموزش مردم است؟ یک سازمان حفاظت از محیط زیست که سلاح بیهوشی ندارد؟

البته بی انصافی است که بگوییم در این زمینه فرهنگ سازی نشده است. نقش یوزپلنگ ایرانی در لباس درشت تیم ملی برهنه کار شگفت انگیزی است و با وجود داشتن چنین حیواناتی حفاظت از دنیا برای ما کمی سخت است. اما از نظر برنامه های آموزشی در این زمینه می توان به سریال پایتخت نیز اشاره کرد. وقتی فریبا پس از گفتگو با پلنگ مازندران بهبود پیدا می کند و تبدیل به ناجی جانور می شود، از خود ناتوان می شود.

بسیاری از کشورها، از جمله آلمان، شبکه های اختصاصی برای آموزش انسان و حیوان دارند و به فرزندان خود حیوان دوستی آموزش می دهند، اما ما هیچ برنامه ای در این زمینه نداریم، اما گاهی اوقات از پشت بام می افتیم و از حیوان به عنوان اسباب بازی استفاده می کنیم. برای فرزندانمان آب در دل او گذاشته ایم. حالا او می خواهد آن مرغ حیوانی یا خرگوش، سگ یا همستر باشد.

اگرچه اجداد ما با حیوانات مهربان بودند و خود را وقف آنها می کردند، اما وقتی صحبت از داستان “ورید ورود مرده است” به میان می آید، باورهای رایج در مورد شفاهی و ظلم سگ ها به منصه ظهور می رسد. نازک شدن موهای گربه به چشم می خورد. عکس های باقی مانده با پلنگ های شکار شده توسط ناصرالدین شاه در صدر همه رکوردهای حیوان دوستی ما قرار گرفت! اما کمتر کسی می‌داند که در مشهد مقدس یکی از جالب‌ترین و عجیب‌ترین خیریه‌های سال‌های دور، خیریه سگ‌هاست. این موسسات خیریه در واقع محل زندگی سگ ها هستند. مشهد مقدس مجاز به نگهداری از حریم حیوانات مرتبط با کاروان های زیارتی و امام رضا (ع) نیست. وارد حرم شوید. صاحبان این سگ ها به مؤسسات خیریه ای که برای این منظور ساخته شده بودند رفتند و سگ ها را برای تولید مثل و خوردن رها کردند.

«متاسفانه، حتی در کتاب های درسی، آموزش نحوه برخورد با حیوانات وجود ندارد. هیچ بحثی در مورد ارزش حیوانات در طبیعت وجود ندارد. به عنوان مثال پلنگ در طبیعت حیوانات بیمار یا پیر را می کشد و این امر از سرایت بیماری به سایر حیوانات جلوگیری می کند، بنابراین پلنگ نقش مهمی در طبیعت دارد.

هوشنگ ضیایی، کارشناس حیات وحش و مدرس دانشگاه در گفت و گو با مخبران، اظهار کرد: مردم به ویژه کودکان باید در این زمینه آموزش ببینند زیرا تا زمانی که حیوانات آسیبی به آنها نرسانند به انسان حمله نمی کنند.

«در سال‌های اخیر، شکار یوزپلنگ رو به کاهش بوده است، به‌ویژه از زمانی که پلنگ در شهرها و روستاها به دنبال غذا سرگردان بوده و به سگ‌ها علاقه‌مند شده است. او گفت. یکی از دوستان کردستانی با من تماس گرفت و گفت حیوان سگش را برده است. وقتی چک کردم اثری از پلنگ پیدا شد. در بسیاری از نقاط ایران، از جمله ویرجینیا، یوزپلنگ هایی در اطراف شهر یافت می شود که بسیاری از آنها برای شکار سگ می آیند. این امری طبیعی است و حتی در هند، یوزپلنگ ها آزادانه در شهرها پرسه می زنند و مردم را آزار نمی دهند. گاهی پلنگ ها مسافت های طولانی را طی می کنند تا به طعمه خود برسند. به عنوان مثال، دوربینی که اخیراً در جزیره Tier در پارک ملی دریاچه ارومیه نصب شده است، برای اولین بار تصاویر یوزپلنگ را ثبت و مخابره کرده است که اتفاقی نادر است زیرا زیستگاه پلنگ در دامنه کوه ساوندز ده ها کیلومتر دورتر است. از جزیره “جزیره باید مسافت های طولانی بین سکونتگاه ها، رسوبات، آب های عمیق و کم عمق را طی کند.”

او گفت: «مردم ما تقریباً با حیوانات بیگانه هستند. در بسیاری از کشورها باغ وحش های مختلفی در سطح محلی، استانی و ملی وجود دارد و کودکان در این محله ها با حیوانات آشنا می شوند و در بسیاری از کشورها باغ وحشی برای آشنایی کودکان و لمس حیوانات وجود دارد. حیوانات .. این رابطه عاطفی بین حیوانات و کودکان ایجاد می کند اما در کشور ما نه و کودکان داستان های عجیبی برای گفتن دارند. نمونه هایی از این دست در اشعاری مانند سعدی وجود دارد: «پلنگ تیز دندان رحم کرد/ گوسفندان ظالم بودند».

ضیایی می گوید: عموماً خانواده ها تصویر خوبی از حیوانات ندارند و در این شرایط همیشه ترس وجود دارد. رسانه های خارجی برنامه های آموزشی زیادی در مورد حیوانات انجام می دهند، اما در کشور ما تا چه اندازه این برنامه به ارزش های حیات وحش و نحوه برخورد با حیوانات می پردازد؟ در بسیاری از کشورها تورهای طبیعت گردی برای کودکان و نوجوانان برگزار شده است که در کشور ما آغاز شده اما به درستی اجرا نشده است. متأسفانه تعداد زیادی از دانشجویان محیط زیست شهر را ترک نمی کنند، اما پنجاه درصد کارشان در طبیعت است».

وی همچنین به پارک پردیسون اشاره می کند: پارک پردیسان بزرگترین پارک طبیعی خاورمیانه است و اقلیم های مختلف ایران از زیستگاه هیرکانی گرفته تا تالاب بندر انجلی و کویر ایران با گونه های جانوری ایجاد شده است، اما متاسفانه این گونه نیست. همینطور است و ما در حال حاضر در تلاش هستیم تا برای آنها زمین پیدا کنیم و تأثیر مثبتی بر روحیه کودکان و دانش آموزان دارد. محیط زیست کشورشان؟”

ضیایی معتقد است: اتفاقی که در قمشهر افتاد نمونه نادری است و امیدوارم دیگر شاهد چنین صحنه هایی نباشیم، اما نباید فراموش کرد که افراد زیادی توسط پلنگ ابتدایی آرام تحت تعقیب قرار گرفتند و نیروی انتظامی و آتش نشانی باید آموزش ببینند با چنین حوادثی جز در ماموران نیروی انتظامی برخورد کنید.» قصد ندارم اتفاقی که برایم افتاده است را دست کم بگیرم، اما اگر پلنگ سرگردان و خشمگین قمشهر به مردی آسیب برساند، مطمئناً رسانه ها و مردم عملکرد نیروی انتظامی در آنجا را زیر سوال خواهند برد. “

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا