عمومی

دلیل علاقه‌ بیشتر ما به یک فصل خاص چیست؟

آیا فصل خاصی از سال را بیشتر از فصل های دیگر دوست دارید؟ برخی از افراد عاشق روزهای طولانی و گرم تابستان هستند و برخی دیگر از روزهای خنک پاییز لذت می برند. چه چیزی ما را به یک فصل خاص علاقه مند می کند؟ آیا روانشناسی می تواند به این سوال پاسخ دهد؟

به گزارش مخبران، فارادی نوشت: “اگرچه تحقیقات کمی در مورد ترجیحات فصلی انجام شده است، اما محققان دریافته اند که تغییرات دما و نور در فصول مختلف بر خلق و خو و رفتار ما تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، تصور رایج این است که متولدین بهار و تابستان بیشترین خلق و خوی مثبت را دارند. و بر خلاف متولدین ماه های زمستان که خلق و خوی ضعیفی دارند، تغییرات خلق و خوی سریعی را تجربه می کنند. ممکن است این یک ایده قدیمی به نظر برسد، اما روانشناسان مدت هاست تأثیر قدرتمندی را که فصل ها بر خلق و خوی دارند، تشخیص داده اند. ماه های کم زمستان گاهی اوقات باعث می شود افراد دچار اختلال عاطفی فصلی، نوعی افسردگی می شوند.

تحقیقات نشان داده است که شروع بهار بسته به مدت زمانی که در خارج از منزل سپری می شود می تواند به طور موقت تفکر مثبت را افزایش دهد.

نتایج شگفت‌انگیز مطالعه‌ای که در انگلستان انجام شد، رابطه بین اختلالات روانپزشکی و ماه تولد را نشان می‌دهد. با این حال، هر توضیح علمی در مورد ترجیح شخصی ما برای هر فصل خاص باید تفاوت های جغرافیایی را نیز در نظر بگیرد. جایی که ما زندگی می کنیم و آب و هوای منحصر به فرد آن منطقه نقش عمده ای در ترجیحات فصلی ما دارد. در ایالات متحده، برخی از ایالت های غربی معمولاً ماه های سرد پاییزی دارند که به سرعت به هوای برفی تبدیل می شود. از سوی دیگر، بسیاری از ایالت های شرقی هوای معتدل پاییزی را تجربه می کنند، نمایشی باشکوه از رنگ های تابستانی که به رنگ های پاییزی تبدیل می شوند.

چه رابطه ای بین آب و هوا و خلق و خوی وجود دارد؟

هوای سرد می تواند بر خلق و خوی ما تأثیر بگذارد، اما محققان دریافته اند که کاهش دما نیز بر رفتار تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، دمای اتاق می تواند بر قضاوت افراد در مورد مظنونین جنایی تأثیر بگذارد. در مطالعه‌ای در سال 2014، افراد در اتاق‌های گرم، مجرمان متهم را کوتاه‌مزاج و تندخو می‌دانستند و افراد در اتاق‌های سرد، مجرمان را بی‌احساس و بی‌انگیزه می‌دانستند. محققان دریافتند که دما تأثیر ظریف اما عمیقی بر قضاوت ما در مورد دیگران دارد.

یک مطالعه در سال 2008 نشان داد که وقتی مردم یک نوشیدنی گرم در دست دارند، قضاوت آنها در مورد دیگران گرمتر و شخصی تر است. در دست گرفتن یک نوشیدنی سرد باعث می شود افراد از نظر روابط بین فردی دیگران را سرد قضاوت کنند.

چرا نور بر خلق و خو تأثیر می گذارد؟

جای تعجب نیست که نور تأثیر قابل توجهی بر خلق و خوی ما دارد. روزهای روشن و آفتابی ما را شاد و پرانرژی می کند و برعکس روزهای تاریک و ابری ما را افسرده و بی انگیزه می کند. نور همچنین در ترجیحات فصلی ما نقش دارد. ریتم شبانه روزی بدن ما یا چرخه بیداری و خواب 24 ساعته ما تحت تأثیر نور خورشید است. کاهش میزان نور خورشید منجر به ترشح هورمون‌هایی می‌شود که دوره‌های بی‌حالی و بی‌حالی را آغاز می‌کنند.

کمبود نور خورشید در ماه های پاییز و زمستان با اختلال عاطفی فصلی مرتبط است. کسانی که علائم این اختلال را تجربه می‌کنند ممکن است در روزهای تاریک و کوتاه‌تر سال افسرده‌تر شوند و خستگی، افزایش اشتها و از دست دادن علاقه به فعالیت‌های مورد علاقه را تجربه کنند. افراد مبتلا به اختلال عاطفی فصلی، ماه های آفتابی بهار و تابستان را ترجیح می دهند، بنابراین قرار گرفتن بیشتر در معرض نور خورشید می تواند برای آنها مفید باشد.

بهار

در برخی از نقاط جهان، بهار مصادف با زمانی است که روزهای تاریک و کوتاه زمستان جای خود را به روزهای روشن و گرمتر می دهد. اگر فصل مورد علاقه شما بهار است، ممکن است مشتاق تجربیات جدید باشید و بهار فرصتی برای تجدید قوا پس از یک زمستان سرد و طولانی است.

تابستان

در بسیاری از نقاط جهان، تابستان به معنای طولانی ترین، گرم ترین و درخشان ترین روزهای سال است. اگر تابستان فصل مورد علاقه شماست، احتمالاً دوست دارید بیرون بروید و یک سبک زندگی فعال داشته باشید. ماه های گرم تابستان زمانی برای سفر و لذت بردن از فضای باز است. شما احتمالاً فردی اجتماعی و برونگرا هستید و دیگران شما را فردی سرزنده، دوست داشتنی و پاسخگو توصیف می کنند.

پاییز

در برخی از نقاط جهان، بهار را فصل تجدید می دانند، اما پاییز بهترین زمان برای شروع است. رنگ های نارنجی با طراوت و هوای خنک پاییزی برای میل همیشگی به تغییر عالی هستند. در تعطیلات، بسیاری از مردم به سال گذشته فکر می کنند و برای آینده برنامه ریزی می کنند.

زمستان

اگر ماه های سرد زمستان را به دیگر ماه های سال ترجیح می دهید، شخصیت شما درون گرا است. پوشیدن لباس گرم و حلقه زدن روی مبل با نوشیدنی گرم، تعریف یک بعد از ظهر ایده آل است.

نتیجه

تغییرات فصلی در نور و دما بر نحوه تفکر، احساس و رفتار ما تأثیر می گذارد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشیم که ترجیحات شخصی ما می تواند تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله تجربیات خودمان باشد. اگر در تابستان های کودکی خود از فضای باز لذت می بردید و خاطرات خوبی از آن روزها دارید، به احتمال زیاد در بزرگسالی عاشق فصل تابستان خواهید شد. اولویت‌های ما، از جمله زمان‌های خاصی از سال، پیچیده هستند و تحت تأثیر طیف وسیعی از عوامل هستند.»

منبع: Verywellmind

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا