عمومی

دنیا تحت تاثیر دست‌فرمان یک ایرانی!

در 48 ساعت گذشته اخبار ورزشی جهان تحت تاثیر مرحله نهایی مسابقات فرمول یک در پیست یاس مارینا ابوظبی قرار گرفته است. پس از جنجال در مسابقه جده و شکست ناشیانه لوئیس همیلتون مقابل ورشتاپن، مشخص است که مسابقه نهایی برای تعیین قهرمان سال جنجالی و حداقلی خواهد بود.

به گزارش مخبران، مجله «جام جم» در ادامه نوشت: یکشنبه شب میلیون ها نفر در سراسر جهان برای تعیین قهرمان مسابقه نهایی مسابقات فرمول یک را به صورت زنده تماشا کردند. همیلتون که سال گذشته علیرغم فشار قهرمان شده بود، با 7 برد به مایکل شوماخر رسید، امسال هشتمین قهرمانی را به دست آورد و می خواست رکوردی همیشگی به جا بگذارد.

اتفاقی که در پیست یاس مارینا افتاد، اما اکنون همه دنیا از توطئه صحبت می کنند. این روزها وقتی صحبت از یک چیز می شود همه به شوخی می گویند: «پای ایرانی همیشه وسط است». حالا چرا؟

اتفاقات عجیب

در پنجاه و سومین دور مسابقه ابوظبی در سریع ترین پیچ ها، نیکلاس لطیفی و میک شوماکار شانه به شانه عقب افتادند. میک برتری نهایی را بدست آورد اما به دیوار کنار مسیر لطیفی از ویلیامز برخورد کرد. تصادف او در بدترین حالت خود بود. محدود، تنگ
نقطه آهنگ.

در زمان تصادف لوئیس نیز بحث و جدل وجود داشت

او ۱۱ ثانیه از ورشتاپن جلوتر بود و می توانست به راحتی برنده شود. با تصادفی که رخ داد، خودروی امنیتی وارد پیست شد، به این معنی که اختلاف امتیازات از بین رفت، زیرا سواران مجبور بودند فقط در جای خود و پشت خودرو حرکت کنند. به اندازه کافی عجیب، 4 مرحله طول کشید تا مسیر پاک شود و یک دور قبل از پایان مسابقه در دور 57، ماشین امنیتی برای بازگرداندن مسابقه بیرون آمد.

واکنش های درونی؛ این یک توطئه بود

بسیاری از مردم به این وضعیت می گویند و سوالات زیادی می پرسند. چرا ماشین امنیتی دور 58 روی زمین نماند؟ اگر اینطور باشد همیلتون قهرمان خواهد شد. چرا نیکلاس لطیفی بی دلیل شکست و در بدترین مکان به دیوار پیست برخورد کرد؟ تیم آمریکا در این رویداد تصادف کرد و چرا تیم آمریکا با شکست آلمانی ها برنده شد؟ شروین یگانه، معروف به میشائیل شوماخر ایران که قهرمانی هایش در ریس حساب نمی شود، گفت: فکر می کنم این یک تاکتیک برای شکست دادن همیلتون است. هیچ کس فرمول یک را در پشت صحنه نمی شناسد. این مسابقات کاملا سیاسی است. تیم ها سالانه 175 میلیون دلار برای رقابت هزینه می کنند. جایی که هزینه ها خیلی زیاد است، هر اتفاقی ممکن است بیفتد. “من فکر می کنم همه چیز در حال حاضر سر جای خود است.”

مهمترین سوالی که همه می پرسند این است؛ چرا ورشتاپن در این سردرگمی لاستیک های ماشین خود را به لاستیک های نرم تغییر داد؟ آیا او پیش بینی می کند دویدن نهایی او در پیست با همیلتون یک یا دو دور باشد؟ لویی که فکر می کرد قهرمانی تمام شده است مثل ورشتاپن تایرهای مرسدس را عوض نکرد. مهدی زابری موتورسوار شماره یک ایران که سال ها مسابقات فرمول یک را دنبال می کند به جام جم گفت: اگر همیلتون در دور آخر از ورستاپن سبقت گرفت، شک نکنید که راننده هلندی با ماشینش جلوی او تصادف کرده است. با دیدن هم تیمی اش که از قهرمان سبقت گرفت، تصادف کرد و باعث شد هر دوی آنها دست از کار بکشند و ضربه عجیبی به تیمش وارد شود.» من معتقدم داوری باعث شکست همیلتون شد. سال گذشته او نمی خواست شوماخر به رکورد خود برسد. من مطمئن هستم که آنها نمی‌خواستند همیلتون قهرمان شود و تنها راهی که دستگاه امنیتی می‌توانست آن را نشان دهد و آن را برای مدت طولانی به پایان برساند.»

لطیفی کیست؟

پس از مسابقه، مرسدس بنز از ردبول و ورشتاپن شکایت کرد. او معتقد است که این تیم و همچنین همیلتون شانسی برای قهرمانی نخواهند داشت. بیشتر رسانه های جهان به این رویدادها پرداخته و از نقش مهم ایرانی کانادایی در تعیین عملکرد رهبر نوشتند. نیکلاس لطیفی در کبک کانادا به دنیا آمد. او فرزند مایکل لطیفی افسانه ای، یکی از سهامداران اصلی کارخانه مک لارن است. این ایران جوان اکنون سوژه ای جذاب برای رسانه های جهان است.

همیلتون: به مکس و تیمش تبریک می گویم

لوئیس همیلتون، مرد انگلیسی مرسدس، پس از شکست دراماتیک در آخرین مسابقه مقابل مکس ورشتاپن، پس از اینکه در مسابقات فرمول یک این فصل نایب قهرمان شد، اشاره کرد که به فصل بعدی فرمول یک بازنخواهد گشت. در مصاحبه بعد از بازی، لوئیس همیلتون از آینده خود عصبانی بود. همیلتون بعد از بازی گفت که این یک تبریک بزرگ به مکس و تیمش بود. فکر می کنم امسال کار شگفت انگیزی انجام دادیم. تیم من در تمام سال بسیار سخت کار کرد، سخت ترین دوره ما بود. ما تمام تلاش خود را کرده ایم و هرگز تسلیم نشده ایم و این مهمترین چیز است. در دو ماه گذشته، احساس بهتری نسبت به ماشین داشتم. ما هنوز در بحبوحه اپیدمی کرونا هستیم و می‌خواهم همه در امنیت باشند و کریسمس را با خانواده‌هایشان بگذرانند. خواهیم دید که سال آینده چه اتفاقی می افتد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا