اجتماعی

دولت برنامه ویژه‌ای برای زنان روستایی و عشایری و بازماندگان از تحصیل دارد

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:

خزعلی گفت: در کشور ما بیش از 90 درصد باسواد هستند اما در روستاها و عشایر این سهم کمتر است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، انسیه خزعلی روز شنبه در همایش روز جهانی زن روستایی و ششمین همایش نقش زنان روستایی و عشایری در توسعه پایدار که در تالار توسعه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، افزود. سال گذشته در همین زمان صندوق کارآفرینی امید Wm وعده داد که ازدواج یک زوج روستایی در دهه 60 این موضوع را اکنون به واقعیت تبدیل خواهد کرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: بر اساس آمار تجرد دختران روستایی بیشتر از زنان شهری است و نیاز است حمایت های لازم برای ازدواج و تحکیم خانواده در روستا صورت گیرد. تحریم می شود و تا پایان سال تسهیلات برای کسانی که این شرایط را دارند محقق می شود.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار سال 1394 حدود 10 میلیون زن در روستاها زندگی می کنند که میانگین سن ازدواج آنها 23 سال است که به دلیل تجرد گسترده نیاز به حمایت جدی فرهنگی و اقتصادی است.

خزعلی افزود: 65 درصد زنان روستایی هم اکنون شوهر دارند که بخشی از آن به دلیل فوت و طلاق همسرانشان بوده و 26 درصد نیز مجرد ابدی هستند.

با تاکید بر اینکه اولویت با مسائل زنان مانند سوادآموزی، تحصیل، سلامت و زندگی خانوادگی زنان است، تصریح کرد: بیش از 90 درصد باسواد در کشور داریم اما این سهم در روستاها و عشایر کمتر است، این یک برنامه ویژه است. برای زنان روستایی و عشایر و بازماندگان تحصیل داریم و اعتبارات ویژه ای برای این اداره در نظر گرفته ایم. کسانی که از اجرای طرح جدید جان سالم به در برده اند از آموزش و پرورش حذف می شوند.

وی در خصوص حضور زنان در روستاها گفت: حضور زنان در روستاها علاوه بر جلوگیری از مهاجرت، باعث پایداری و عملکرد روستاها و ارتقای امنیت غذایی می شود، امیدواریم با حمایت های لازم بتوانیم این پایداری را تضمین کنیم.

خزعلی در معاونت امور مالی خرد روستایی گفت: زیر مجموعه زنان برای حمایت از زنان کارآفرین در 19 استان تسهیلاتی ارائه کرده است و برای اسکان زوج های 60 ساله اقدام خواهیم کرد. بانوان در سال های اخیر کارهای بزرگی در زمینه کشاورزی و کشت گیاهان دارویی انجام داده اند و امیدواریم با حمایت های لازم ادامه یابد.

وی درباره بیمه زنان روستایی گفت: بیمه زنان روستایی در طرح جوانان اکثریت جامعه انجام می شود.

خزائلی افزود: در برنامه هفتم توانمندسازی و کارآفرینی زنان و توسعه اعتبارات و تسهیلات لازم برای صادرات و بازاریابی انجام می شود.

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری در خصوص سلامت زنان روستایی و عشایری گفت: اکنون کمبود پزشک متخصص و اورژانس در این مناطق وجود دارد و باید این مشکل برطرف شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا