علمی و پزشکی

دو میلیون بیمار صعب‌العلاج در سامانه بیمه سلامت نشان‌دار شدند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در حال حاضر دو میلیون بیمار صعب‌العلاج نشان‌دار شده و تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند.

به گزارش مخبران، دکتر محمد مهدی ناصحی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۵ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت هستند، گفت: ۹۵ درصد از هزینه‌های بستری افراد تحت پوشش بیمه روستایی توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شود.

وی در خصوص اهم خدمات سازمان متبوع خود به افراد فاقد بیمه افزود: پنج دهک اول جامعه که بیشتر از اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه هستند، دارای بیمه همگانی بوده و به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند. ضمن اینکه افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی نیز از خدمات رایگان بیمه سلامت بهره‌مند هستند.

ناصحی ادامه داد: در حال حاضر دو میلیون بیمار صعب‌العلاج در سامانه‌های بیمه سلامت نشان‌دار شده و تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند. البته افراد بیشتری هم تحت پوشش صندوق بیمه صعب‌العلاج قرار دارند که هنوز نشان‌دار نشده‌اند. اعتبار صندوق حمایت از بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج در حال حاضر ۷ هزار میلیارد تومان است که برای سال‌های آینده باید افزایش پیدا کند.

وی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در کشور نیز اظهار داشت: اجرای نسخه نویسی الکترونیکی به بیش از ۹۸ درصد در کشور رسیده و هدف نهایی الکترونیکی شدن اقدامات و خدمات است. خوشبختانه وزارت بهداشت پیگیر راه‌اندازی کامل پرونده الکترونیک سلامت بوده و امیدواریم این مهم هرچه سریع‌تر به مرحله نهایی رسد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران بیان کرد: سازمان بیمه سلامت خدمات توانبخشی را نیز تحت پوشش قرار داده و تعرفه بیماران اوتیسم حتی در بخش خصوصی نیز پرداخت می‌شود.

ناصحی با تاکید بر نقش ویژه بیمه سلامت در خدمات‌دهی به زوجین نابارور در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت نیز گفت: سالیانه دو هزار میلیارد تومان برای درمان ناباروری در کشور توسط بیمه سلامت پرداخت شده و ما امیدواریم حمایت‌های بیمه بتواند بخشی از هزینه‌های ناباروری را کاهش دهد.

بنابر اعلام سازمان بیمه سلامت ایران، وی افزود: امسال ۱۷ خدمت دندان‌پزشکی تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته است و برای مادران باردار این خدمات در مراکز دولتی به صورت رایگان انجام می‌شود.

ناصحی درباره ثبت شیرخشک در سامانه‌های بیمه سلامت نیز بیان کرد: از سوی وزارت بهداشت و بیمه سلامت به صورت مشترک شیر خشک در سامانه تی تک به ثبت می‌رسد و بر اساس سهمیه به افراد تعلق می‌گیرد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا