عمومی

دیدار با مرد پرکار کتاب دیجیتال

او هفده سال را با انگیزه و دانش فراوان به جمع آوری نسخه های خطی و تصاویر آثار قدیمی گذراند. او گنج بزرگی داشت و استفاده از آنها چقدر آسان بود. سیستم او شگفت انگیز بود. مبلغی که در لپ تاپش دیدم.

در تمام این سال ها هیچ فردی با این کیفیت و کار و تخصص در این زمینه ندیده بودم. از آنجایی که تصاویری از نسخه های ایرانی داشت، آنها را به بهترین شکل سازماندهی کرد. او جزئیات کوچکی از آنها استخراج کرده بود و آنها را فهرست کرده بود.
او بیشتر نمایه های ایرانی را به طور کامل در یک برنامه تایپ کرده بود و دقیق ترین اطلاعات را از آنها استخراج کرده بود. خانه کتاب هم مثل سایت آقا بزرگ حاضر نیست اتفاقی که برایش افتاده توضیح بدهد.
مربوط به دسترسی به اطلاعات است. چه حسی داشتم که ندیده ام. او از اینکه کتابخانه ها اجازه دسترسی به تصاویر را نمی دهند ابراز تاسف می کند و حق با اوست. این کتابخانه ها در ایران کم نیستند. اتفاقا آنها هم بزرگ هستند. رشتیا، آستان کودس و مرعشی. اگر این نسخه‌ها را پنهان کنند، گمان می‌کنند گنج را حفظ کرده‌اند، اما علم گنجی است که وقتی مردم آن را دارند، آثارش ظاهر می‌شود. ملی و چه و چه … حاضر نیستند حرفی را بشنوند. آستان کود، در این مورد صحبت نکنیم. و جاهای دیگر و جاهای دیگر.

با مرد پرکار کتاب دیجیتال آشنا شوید

دکمه بازگشت به بالا