اجتماعی

رشته محیط‌بانی در هنرستان‌های فارس راه‌اندازی می‌شود

مخبران/پرس مدیرکل محیط زیست فارس از راه اندازی میدان پایلوت حفاظت از محیط زیست در هنرستان های کار و دانش استان خبر داد.

عطا پورشیرزاد روز سه شنبه 17 شهریور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از مهرماه امسال رشته حفاظت از محیط زیست در هنرستان کار و دانش استان فارس راه اندازی می شود.

وی گفت: راه اندازی این رشته برای اولین بار در کشور به صورت آزمایشی در استان های خوزستان و فارس اجرا می شود و امسال در فارس هنرستان شهید مطهری به صورت پایلوت 20 هنرجو در این رشته می پذیرد. منطقه 2 شیراز.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: این دوره ویژه دانش آموزان پسر است، گفت: نیروی انسانی برای آموزش این دانش آموزان از طریق سازمان آموزش و پرورش و محیط زیست تامین می شود.

پورشیرزاد ادامه داد: اعطای مدرک دیپلم به فارغ التحصیلان این رشته در حال حاضر تعهد شغلی ندارد اما تلاش می کنیم مشاغل حفاظت از محیط زیست را برای این کارآموزان در اولویت قرار دهیم.

وی بر ضرورت مهارت آموزی تاکید کرد و گفت: البته اگر ملاحظات زیست محیطی در جامعه رعایت نشود، توسعه پایدار نخواهیم داشت.

مدیرکل محیط زیست فارس با اشاره به تغییرات اقلیمی حاکم در سطح جهانی، منطقه ای و محلی افزود: یکی از دلایل اصلی این حادثه این است که اقدامات ما در زمین به آینده نگاه نمی کند و این حادثه همین حادثه است.

فوور شیرازاد به مشکل آب و وضعیت زیست محیطی شهر فوز اشاره کرد و گفت: بی توجهی به محیط زیست باعث معضل آب شده که دامنگیر کشاورزی شده است و اگر امروز تالاب ها خشک شوند زندگی ساکنان را تحت تاثیر قرار می دهد. آنها خود را در اطراف باتلاق ها و معیشت خود گم کردند.

وی با بیان اینکه مجموعه مدیریت استان در تلاش است برای حفظ محیط زیست و کاهش مشکلات آینده برنامه ریزی بلندمدتی داشته باشد، بیان کرد: امروز این انسجام و هماهنگی در استان وجود دارد اما رفع مشکلات زمان بر است. ، باید برنامه داشته باشیم و بلند مدت باشیم.

مدیرکل محیط زیست فارس با بیان اینکه احیای تالاب ها به صورت دقیق و فنی در دستور کار قرار گرفته است، گفت: عملکرد دستگاه ها محاسبه و ثابت شده است تا هر دستگاهی موظف است این وظایف را آن طور که هست انجام دهد.

تالاب ها از ارزش ویژه ای برخوردارند و احیای آن ها با برنامه زمانی کوتاه مدت دنبال می شود، پورشیرزاد گفت: این موضوع جدا از سایر برنامه ها و پروژه های زیست محیطی است که طرح ها به صورت برنامه ای ارائه می شود. ما پیشنهاد گفتگو با رئیس جمهور را به کمیسیون کشاورزی مجلس داده ایم.

مدیرکل محیط زیست فارس افزود: از جمله این طرح ها، ایجاد مرکز پایش بهداشت و سلامت محیط شهری برای شیراز بسیار ضروری است چرا که با افزایش جمعیت، ضرورت بیشتری پیدا می کند و راه اندازی سامانه پایش آلودگی هوا در شیراز هم محسوب می شود.

وی با اشاره به سایر طرح های پیشنهادی گفت: معرفی بوم پارک میانکتل که بتواند از ظرفیت های گردشگری اقتصادی و تحقیقاتی آن استفاده کند و همچنین احیای جمعیت آهو در پارک ملی بختگان از دیگر موارد قابل تامل است.

پورشیرزاد با بیان اینکه پروژه ها تنها روی کاغذ نیست، برنامه ریزی و اعتبار نیز مورد انتظار است و تاکید کرد: معتقدیم که بتوانیم حرکت جدیدی در سطح استان برای حفاظت از محیط زیست ایجاد کنیم.

مدیرکل محیط زیست فارس با راه اندازی کمپین حذف روزانه یک زباله از زمین گفت: این کمپین با توجه به سلامت محیط زیست مردم راه اندازی شده و باید در تمام استان ها اجرا شود.

قاسم نهاوندی معاون محیط زیست فارس با اشاره به انتقال صنایع آلاینده از شیراز در این جلسه گفت: 4 صنعت بزرگ برای واگذاری برنامه ریزی شده است. در حالی که اکنون کارخانه ریشمک به طور کامل واگذار شده است، کارخانه پشم و شیشه باید تا پایان امسال به منطقه ویژه منتقل شود.

وی با بیان اینکه به کارخانه سیمان دو تا سه سال مهلت داده شده تا مجبور به جابجایی شود، گفت: محیط زیست تمام تلاش خود را برای انجام وظیفه انجام داده و در نهایت سبزی نرگس است. کارخانه روغن سازی بوی نامطبوع می داد و واحد استخراج بذر تعطیل شد و در کارگروه ماده 14 نیز برنامه ریزی برای جابجایی این کارخانه انجام شد.

رودخانه پلانارهادر و آلودگی آن یکی دیگر از مشکلات است، جلسات متعددی برگزار و منابع آلودگی شناسایی شده است، نهاوندی گفت: علم پزشکی باید با برخی از این منابع مقابله کند و ما نیز درگیر محیط زیست هستیم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا