اجتماعی

روایت روز؛ از تذکر کرونایی به وزیر راه تا جزئیات توزیع کالابرگ الکترونیک

شاخص کیفیت هوای پایتخت و شهرهای صنعتی امروز قرمز شده است، اما مردم علاوه بر نگرانی از مشکلات تنفسی در شهر، مراقب ویروس کرونای جدید باشند و از ماسک محکم‌تر استفاده کنند.

به گزارش مخبران، کرونا دوباره ضربه زد. سه سویه جدید کرونا به نام‌های BQ1، XBB و BA2 در بیماران اخیر مشاهده شده است و این بدان معناست که اوج جدید کرونا در کشور رسما آغاز شده است.

وزارت بهداشت تمامی بیمارستان ها و کادر درمانی را در حالت آماده باش قرار داده است زیرا این پیک جدید طی 4 تا 6 هفته آینده به اوج خود خواهد رسید.

ویژگی های دو زیرگونه BQ1 و XBB

دکتر حسین فرشیدی – معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر لزوم نظارت بر مرزها و شناسایی بیماران مشکوک با علائم سویه های جدید کرونا به ویژه سویه XBB تاکید کرد. سویه های جدید از شکل سنتی تب و سرفه به تضاد با هضم غذا، خستگی و سردرد تغییر کرده اند.

به گفته اپیدمیولوژیست ها، گلودرد، سوزش گلو و آبریزش بینی از علائم اصلی دو زیرشاخه کووید-۱۹ BQ1 و XBB است و در برخی موارد بیماران ممکن است سرفه، ذات الریه، تب و لرز را تجربه کنند.

با این وجود، اگرچه میزان عفونی و بیماری در بین این زیرسویه‌ها بالا است، اما کشندگی آنها کم است و از این رو استفاده از ماسک و پیروی از پروتکل‌های ضد ویروس کرونا بسیار مهم است.

اطلاعیه وزیر راه در مورد الزام استفاده از ماسک در هواپیما

وزیر بهداشت درباره اهمیت استفاده از ماسک به ویژه در جلسات و محیط‌های بسته به وزیر راه درباره لزوم استفاده از ماسک در هواپیما هشدار داد.

دکتر بهرام عین اللهی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نزدیک به سه ماه است که تعداد فوتی های ناشی از کرونا در کشور کمتر از 10 نفر و برخی روزها حتی صفر است، گفت: دیروز به وزیر راه گفتم هواپیماها نرسیدند. دادن ماسک برای مدتی باید این موضوع را اجباری کند. زیرا ویروس در هواپیما در حال گردش است و هوا بیرون نمی رود و در داخل کابین گردش می کند. به همین دلیل استفاده از ماسک ضروری است.

برخی از حقایق در مورد بیماری دست، پا و دهان

امسال نیز تعداد مبتلایان به بیماری دست، پا و دهان افزایش یافته است. این بیماری بیشتر از طریق ترشحات تنفسی و گوارشی منتقل می شود و در کودکانی که به مهدکودک می روند بیشتر دیده می شود. از طرفی تماس مستقیم با ضایعات پوستی بیماران می تواند دیگران را نیز آلوده کند.

دکتر محمود خدابنده، کارشناس عفونی اطفال درباره علت افزایش تعداد مبتلایان به بیماری های دست، پا و دهان در سال جاری به مخبران گفت: دلیل دقیقی را نمی توان بیان کرد، اما پس از شیوع کرونا، این مشکل را داریم. این وضعیت را دیده است. ویروس‌های متعددی می‌توانند باعث این بیماری شوند و گفته می‌شود که سایر ویروس‌ها ظاهر بیماری دست، پا و دهان را تقلید می‌کنند و این بیماری را در کودکان شایع‌تر می‌کنند.

به گفته وی، با توجه به اینکه شیوع این بیماری از طریق قطرات تنفسی و ترشحات گوارشی است، خانواده باید به کودکان آموزش دهند که در مهدکودک و در صورتی که خانواده متوجه ابتلای فرزندشان شد، از وسایل شخصی خود استفاده کنند. بیماری کودک را به مهدکودک و مدرسه فرستادند.

توزیع بروشورهای الکترونیکی در چهار شهر به صورت عملی

توزیع الکترونیکی جزوات در چهار شهر به صورت آزمایشی اجرا شده است. این طرح در استان هرمزگان به عنوان اولین استان اجرا شد و به گفته صولت مرتضوی وزیر کار و رفاه اجتماعی، استفاده از این گزینه 100 درصد اختیاری است و یارانه بگیران می توانند یارانه خود را قبل از مهلت مقرر با مبلغ درج شده در خود پرداخت کنند. کارت پول ، 11 مورد تعیین شده را انتخاب و خریداری کنید.

معدل دوازدهم; 12

معدل کل دانش آموزان پایه دوازدهم در سال تحصیلی گذشته 12.03 بوده است.

محسن زارعی، رئیس مرکز سنجش و تضمین کیفیت نظام آموزش، کنکور را یکی از دلایل پایین بودن معدل دانش آموزان برشمرد و گفت: تا زمانی که کنکور مشکل را حل نکند، نمی توان جدی گفت، کاهش یا دلیل این رشد. ” تا کنون دانش آموزان و مدارس روی امتحانات نهایی تمرکز نکرده اند اما از امسال که سهم سوابق تحصیلی بالا و قطعی است می توان این نتایج را به شکل واقعی تری تحلیل کرد چرا که دانش آموزان تمرکز بیشتری روی امتحانات نهایی خواهند داشت. به دلیل تولید سوابق تحصیلی

آسمان تهران هنوز غبارآلود است

با وجود عدم حضور آموزش و پرورش و تعطیلی مهدکودک‌ها امروز، این امر باعث کاهش ترافیک در شهر می‌شود، کیفیت هوای تهران بهبود نیافته و آسمان تهران همچنان غبارآلود است.

در همین راستا، سازمان هواشناسی با اشاره به تداوم پایداری و رکود جوی نسبت به افزایش غلظت آلاینده ها در تهران و کرج به سطوح «بسیار ناسالم» و لزوم پرهیز از ترددهای غیرضروری هشدار داد. پرهیز از فعالیت های بدنی و ورزشی به صورت گروهی و هوای آزاد.

امروز ۲۶ ایستگاه پایش کیفیت هوای تهران در وضعیت «قرمز» قرار دارند.

در عین حال سازمان هواشناسی از ورود سامانه بارشی از چهارشنبه خبر داده و باید امیدوار بود تهرانی ها از روز چهارشنبه کمی راحت نفس بکشند.

به گفته صادق ضیائیان، سامانه بارشی از اواخر روز چهارشنبه و پنجشنبه (24 و 25 دی) به دامنه وسیعی می رسد و استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری را شامل می شود. کهگیلویه و بویراحمد، فارس و بوشهر شامل برخی استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، گیلان و قزوین، استان های همدان و تهران و استان های کرمان، یزد و اصفهان نیز شاهد بارش باران خواهد بود.

نامه عضو شورای شهر به فرمانده نیروی زمینی ارتش در خصوص وضعیت بحرانی آلودگی هوای تهران

با توجه به اینکه تهرانی‌ها امسال تنها دو روز است که هوای پاک تنفس کرده‌اند، اعضای شورای شهر تهران در نامه‌ای به سران سه مرجع درباره وضعیت «بحرانی» آلودگی هوای تهران نامه نوشتند.

علی اصغر قائمی عضو شورای شهر تهران در بیانیه ای پیش از دستور خود در جلسه امروز شورای شهر تهران با اعلام خبر فوق، روزهای ناسالم به بیش از 130 روز رسیده است و طبق اعلام مسئولان، سالانه 26 هزار نفر جان خود را از دست می دهند. کشور به دلیل مشکلات ناشی از آلودگی هوا.

در این نامه به عدم توجه 26 نهاد مسئول به کیفیت هوای پایتخت اشاره شده و به گفته قائمی، توسعه زیرساخت های حمل و نقل عمومی با تزریق 1000 واگن مترو و 4000 اتوبوس به تهران به تسهیل دسترسی به خودروها کمک می کند. و موتور برق یکی از درخواست های اعضای شورای شهر تهران.

چرا تاکسی های اینترنتی در فرودگاه امام خمینی ممنوع است؟

چندی پیش خبری مبنی بر ممنوعیت تاکسی های اینترنتی به فرودگاه امام خمینی (ره) منتشر شد. به گفته رئیس شورای شهر تهران منعی برای این کار وجود ندارد.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در حاشیه جلسه امروز شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به ممنوعیت ورود تاکسی های اینترنتی به فرودگاه امام خمینی (ره) گفت: این خودروها پس از اخذ مجوز می توانند خارج از شهر تردد کنند. . اداره کل راهنمایی و رانندگی کشور اعلام کرد رانندگان اسنپ رانندگان درون شهری هستند و برای تردد درون و برون شهری خود خط کشی و تست های لازم را انجام نداده اند. بنابراین آنها و ماشینشان آمادگی سفر خارج از شهر را ندارند و ممکن است این صلاحیت را نداشته باشند. از این رو، این موضوع هم توسط مسائل امنیتی و هم ایمنی مطرح می شود.

  • پنج خبر پربازدید امروز سرویس اجتماعی مخبران:


آغاز پیک جدید کرونا در کشور با 3 سویه / تغییر علائم ویروس


احتمال وقوع سیلاب در چهار استان به دلیل ورود سامانه بارشی/ افزایش کیفیت هوای تهران


جزئیات شیوع «بیماری دست، پا و دهان» / کودکان میزبان اصلی این ویروس هستند


توضیح چمران درباره ممنوعیت تاکسی های اینترنتی به فرودگاه امام


همه چیز درباره 2 زیرسویه جدید کرونا / افزایش چشمگیر تعداد بیماران در روزهای آینده

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا