بین الملل

ساخت «بیرقدارـ4 شبح»؛ پهپاد پرمدعای کاملا غیربومی ترکیه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین مخبران، رسانه های ترکیه مدعی ساخت نمونه جدیدی از پهپاد رادارگریز «برگدار» شدند که به اعتقاد تحلیلگران نظامی، برخلاف ادعای سازنده، این پهپاد کاملا بومی نیست و در جنگ بین اوکراین و اوکراین روسیه، تعداد قابل توجهی از آنها توسط پدافند روسیه سرنگون شد.

روزنامه «ینی شفق» مدعی شده است که شرکت «بیکر» سازنده این نوع پهپاد، نوع جدیدی از پهپاد رادارگریز به نام «TB-4 Ghost» را خواهد ساخت که برای رادار نامرئی خواهد بود. گفته می شود که بدنه Byrgader-4 باریک است و سطح مقطع راداری کمی دارد که آن را ضد رادار می کند.

این مقاله ادعا می کند که پرچم ارواح در اوکراین تولید شده است. چندی پیش “واسیل بودنر” سفیر ترکیه در اوکراین گفت که شرکت ترکی Bekar در حال حاضر در حال ساخت کارخانه در اوکراین است. (برای جزئیات بیشتر)

بیرگدار یک پهپاد جنگی در ارتفاع متوسط ​​است که برای جمع آوری اطلاعات، انجام مراقبت و شناسایی و انجام حملات هوایی طراحی شده است. این پهپاد قادر است 27 ساعت به طور مداوم عملیاتی بماند و برد موثر 150 کیلومتری دارد. بسته به ماموریت، این پهپاد می تواند تا چهار بمب یا موشک هدایت شونده را حمل کند.

در این میان پهپادهای «مهم» که ترکیه به اوکراین فرستاده، در این جنگ چندان موفق نبوده است، بنابراین جبهه اوکراین مسلخ آنهاست. در همین رابطه سایت «ایرلایو» با استناد به خلبانان اوکراینی نوشت که استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین محدوده پدافند هوایی روسیه در مناطق عملیاتی کاهش یافته است.

برخلاف ادعای ترکیه، رسانه ها پیشتر گزارش داده بودند که برخی از قطعات این پهپاد پیشرفته ساخت آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی است.

در حالی که غول دفاعی ترکیه بیکر ادعا می کند پهپادهای رزمی محبوب خود را به طور کامل از ترکیه تامین می کند، بخش هایی از پهپادهای سرنگون شده در درگیری های متعدد نشان می دهد که قطعات پهپاد توسط سازندگان آمریکایی، کانادایی و اروپایی ساخته شده است.

با افشای این افشاگری ها، قانونگذاران آمریکایی از دولت بایدن خواسته اند تا بررسی کند که چگونه قطعات و فناوری آمریکا یکی از محبوب ترین نمونه های پهپادهای ساخت ترکیه در بازارهای جهانی را تشکیل می دهد.

پهپادهای اهدایی غرب و ترکیه در جبهه اوکراین با روسیه موفقیت چندانی نداشتند، همزمان نمایشگاه هوایی در ترکیه برگزار شد، چند نمونه از پهپاد با موتور اوکراینی در این نمایشگاه ارائه شد.

این پهپادها با موتورهای اوکراینی در نمایشگاه «تکنوفست» در شهر «سامسون» ترکیه ارائه شد. به گفته والری زالوگنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، هواپیماهای بدون سرنشین تجهیزات نظامی روسیه را در مناطق عملیاتی منهدم کردند. (برای جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م
این مقاله را به صفحه اول پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا