عمومی

سالمندان تنها را دریابید – مخبران

وقتی پیرمردها و پیرزن‌ها تنها هستند، شرایط زندگی‌شان به کلی تغییر می‌کند، نسبت به دیگران حساس‌تر می‌شوند و احساس می‌کنند بچه‌ها آنها را فراموش کرده‌اند. حتی اگر هر روز به آنها سر بزند.

به گزارش مجله مخبران مربای مربا او نوشت: “بعد از مرگ شوهرش، او گوشه گیر شد. اطرافیانش متوجه این موضوع شدند. از آنجایی که او تنها بود، او احساس کرد که بچه های دیگر مانند آنها با او رفتار نمی کنند. توقعات از فرزندانش افزایش یافت و او فکر کرد که او چنین است. باری بر دوش بچه هایش بود گاهی تنهایی گریه می کرد اما سعی می کرد جلوی بچه ها قوی باشد نوه ها دیگر حوصله نداشتند هر وقت بازی می کردند انگار روی مغزش می چرخید زندگی مشترک مثل یک فیلم از جلوی چشمانش می گذشت. آرزو می کرد که برگردد و دستان پیرمرد را در دستش لمس کند، تازه یاد گرفته بود که چگونه از موبایلش تاکسی بگیرد، هر وقت فرصت می کرد راه بهشت ​​زهرا را می رفت تا به قبرش برسد. وقتی پیرمردها و پیرزن‌ها تنها می‌مانند، شرایط زندگی‌شان به کلی تغییر می‌کند، نسبت به دیگران حساس‌تر می‌شوند و بچه‌ها احساس می‌کنند فراموش شده‌اند. حتی اگر بازدید کنید

حبس در قفس انفرادی

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که مجرد بودن پس از یک عمر با شریک زندگی یک ضربه روحی بزرگ برای سالمندان است. این افراد پس از مرگ همسرشان دیگر انگیزه ای برای شادی ندارند، خود را در قفس تنهایی حبس می کنند و فرزندان، خانواده و اطرافیان باید شرایطی را برای آرامش این بزرگان فراهم کنند. آدم با زندگی

احساس نزدیکی به مرگ

محمد زمانی، کارشناس طب سنتی به جام جم توضیح می دهد که مرگ یک مشکل طبیعی است، اما وقتی مردی در سنین بالا همسرش را از دست می دهد، به مرگ نزدیک می شود و او را آزار می دهد. علیرغم اینکه بدن میانسالی در سنین بالا نیز دچار افت عملکرد می شود، اما این کاهش عملکرد و بروز بیماری ها باعث می شود فرد احساس نزدیکی به مرگ کند.

این پزشک با اشاره به اینکه فوت همسر استرس زیادی به سالمند وارد می کند و آسیب پذیری او را افزایش می دهد، در توضیح خود می گوید: یک سالمند به دلیل مشکلات جسمی و کهولت سن نمی تواند پس از مرگ برای خود سرگرمی ایجاد کند. همسرش و این باعث می شود که احساس کند از مرگ دور نیست.

سالمندان را تنها نگذارید

وی با بیان اینکه برخی از سالمندان شخصیت پایدارتری دارند و پس از فوت همسرشان می توانند تا حد زیادی خود را حفظ کنند، ادامه می دهد: اما همه سالمندان این گونه نیستند و شرایط روحی و جسمی آنها نیز توانایی این را ندارد. نقش‌هایشان را با تغییر شرایط “آنها را افراد قابل پیش‌بینی‌تری نسبت به قبل می‌سازد. و فرزندانشان انتظار دارند زمان بیشتری را با آنها بگذرانند.”

وی تاکید می کند که این افراد بیشتر افسرده هستند و این افسردگی آنها را دچار سوءتغذیه و آسیب پذیری در برابر بیماری ها می کند. داستان زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که وضعیت مالی پیرمردی که همسرش را از دست داده چندان خوب نیست و او مجبور است برای زنده ماندن یا تامین مخارج زندگی از فرزندانش کمک بخواهد.

بچه ها باید هوای تک والدین بیشتری داشته باشند

زمانی خاطرنشان می کند: در چنین مواقعی خانواده ها باید بیشتر از قبل هوای تک والد خود را داشته باشند. وی ادامه داد: افسردگی یکی از عوارض بزرگی است که تنهایی دوران سالمندی با خود به همراه دارد و این کودکان می توانند از بروز این عارضه روحی جلوگیری کنند و هر چه سالمند بیشتر با فرزندان و خانواده خود خلوت کند افسردگی او کمتر و بهتر است. خلق و خوی او این دیدارها به سالمندی که زندگی خود را با فرزندانش گذرانده و حالا به فرزندانش کمک می کند احساس تنهایی نکنید شاید برای کوچکترها اهمیت چندانی نداشته باشد اما حتی همین چند دقیقه تماس تلفنی یا ملاقات با والدین می تواند تأثیر شگرفی بر روح یک والدین مجرد بگذارد.

ارتباط خود را با دوستان خود قطع نکنید

این متخصص طب سالمندی تاکید می کند: سالمندان راه دیگری هم برای تقویت روحیه خود دارند و آن ارتباط با دوستانشان است، اصولا سالمندان تفکر مشترکی دارند و خاطرات یا دردهای مشترکی دارند که باب گفت وگو را بین آنها باز می کند. به این ترتیب یک سالمند احساس می کند که تنها نیست و احساس می کند افرادی هستند که درد را درک می کنند.این داستان حال آنها را بهتر می کند.این دیدارها و گفتگوها با دوستانشان برای سالمندان بار استرس را بر دوش آنها کم می کند. کودکان و پدر یا مادر مسن می توانند انتظار کمتری از آنها داشته باشند.

در برخورد با سالمندان باید یک مشکل را در نظر بگیرید، سالمند کودک نیست. گاهی اوقات برخی از ما فراموش می کنیم که این پدر یا مادر دارای شأن و منزلت خاصی است، باید مراقب رفتار خود باشیم تا این حیثیت را به خطر نیندازیم و به گونه ای رفتار نکنیم که آنها را آزرده خاطر کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا