فرهنگ و هنر

سایت تاریخی آوه می‌تواند به پایگاه پژوهش‌های باستانشناسی کشور تبدیل شود

مخبران/ مرکز رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساوه گفت: منطقه گردشگری آوه قابلیت تبدیل شدن به یکی از مراکز اصلی تحقیقات باستان شناسی در مرکز کشور را دارد.

رضا ایاز در گفت وگو با مخبران، درباره وضعیت اخیر شهر تاریخی آوه اظهار کرد: محوطه گردشگری آوه حدود 75 هکتار است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و دارای 6 ماده است.

وی با اشاره به وجود کاروانسرای تاریخی خیابان در محل، گفت: حدود 70 درصد از این کاروانسرا مرمت و بازسازی شده است و با توجه به محدودیت اعتبارات، مرمت آن به صورت مرحله ای انجام می شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه محوطه تاریخی منطقه گردشگری آوه قابلیت تبدیل شدن به یکی از مراکز اصلی تحقیقات باستان شناسی در مرکز کشور را دارد خاطرنشان کرد: این محوطه تاریخی یکی از شهرهای بزرگ کشور است. هكتارهاي دوره اسلامي و شيعي اين شهر تاريخي شامل كاروانسراها، آب انبارها، بازارها و لايه هاي اصلي تاريخي از ابتدا تا كنون در زير زمين مدفون است.

ایاز با اشاره به کاوش های سال 1385 از محوطه تاریخی آوه گفت: شناخت دقیق و شناخت تاریخ این منطقه گردشگری نیازمند کارهای تحقیقاتی و باستان شناسی است که به دلیل کمبود بودجه متوقف شده است. حفاری در مکان تاریخی هیبت نگرانی هایی را در مورد تخریب یا تخریب آنها ایجاد می کند، در حالی که آثار باستانی را حفظ می کند.

وی گفت: محوطه تاریخی آوه در دوره مغول به دلایلی که هنوز مشخص نشده رها شد و سال ها بعد و به دلیل آب و هوا فرو ریخت و مدفون شد.

وی با اشاره به قدمت پنج هزار ساله آوه، افزود: کاروانسرای شاه عباس و قلعه تاریخی کیخسرو هفت هزار سال قدمت دارند و از ارزشمندترین آثار آوه هستند.

قدمت تپه‌های باستانی شهر آوه به عصر ابریشم می‌رسد که محلی‌ها آن را «قلعه خاک» می‌نامند و بر اساس افسانه‌های محلی، خاورجمین توسط یک زن اداره می‌شده است و این روایت‌ها نشان از قدمت تمدن و فرهنگ کهن دارد. دارای مساحت

منطقه آوه در 1400 سال پیش یکی از مناطق شیعه نشین کشور بوده و محوطه تاریخی این منطقه گواهی بر خاستگاه و پیشینه تاریخی آن است.

منطقه نمونه گردشگری آوه دارای قابلیت های متعددی است، این شهر در حاشیه آزادراه سوه سلفچگان در جنوب شرقی ساوهی قرار دارد و به عنوان منطقه نمونه گردشگری انتخاب شده است.

جاده شهر تاریخی آوه ساوه به کوم در 25 کیلومتری جنوب ساوه است. نام Awakeh در منابع یونانی به صورت Abakhine یا Abakine ذکر شده است و نام Awakena که در قرن سوم قبل از میلاد و در دوره سلوکی همراه با ساواکنا، ساوا به کار می رفته است، به نظر می رسد به توقفگاه های جاده هامدون اشاره دارد. خلاق باش.

شهر مدرن آوه در جنوب محوطه باستانی قرار دارد و دارای معبد پنج تنی و آثار قدیمی گورستان مانند در ضلع جنوبی شهر است که هیچ اثری از معماری امروزی آنها دیده نمی شود.

در جنوب شهر کنونی محوطه ای باستانی به وسعت حدود 220 هکتار وجود دارد که نشانه ها و آثاری از سکونتگاه ها و سکونتگاه های پیش از تاریخ و آثار دوران تاریخی به ویژه دوره ساسانی از جمله سفال ها و دیگر اشیاء موجود در آن محوطه به چشم می خورد.

از آنجایی که آوه در دوران اسلامی کمتر از 50 کیلومتر با شهر کوم فاصله داشت، هجری قمری در قرن اول محل سکونت چندین قبایل مسلمان عرب بود و اولین و اصلی‌ترین سکونتگاه شیعیان در ایران و منطقه بود و به دنبال آن اسلام به سرعت تبدیل به شهرک شد. دومین شهرک شیعیان در ایران

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا