عمومی

سرگذشت مرگ تلخ «قویدل»، قهرمان پرورش اندام

رهبر بدنسازی

اسحاق قویدل یکی از معروف ترین بدنسازان ایران روز گذشته دارفانی را در هزاران کیلومتری زادگاهش در کانادا وداع گفت. چند هفته پیش، پزشکان گفتند که او به دلیل متاستاز سرطان به سلول های بدنش به پایان زندگی خود نزدیک شده است. سرانجام صبح دیروز چهارشنبه چهارم اسفند 1400 برای همیشه از زندگی خداحافظی نکرد.

به گزارش مخبران، این روزنامه امجم وی در ادامه نوشت: قویدل در سال های 86، 89، 91 و 93 مدال طلای سنگین وزن ایران را کسب کرد. او به صحنه جهانی افتخار نمی کرد. آیزاک بین سال‌های 2012 تا 2016 چهار مدال نقره و طلای جهانی کسب کرد. او در سال 2016 به رشد جسمانی خود رسید و توانست در کویت قهرمان شود تا جواز حضور در مستر المپیک را بگیرد. در سال 2018 در مسابقات قهرمانی حرفه ای تورنتو در کانادا فینالیست شد.
شرح حال کوتاه اسحاق قویدل ملقب به «کوه عضله» بود. روزهای آخر زندگی او دردناک بود. قویدل در بازگشت به ایران پس از مسابقات جهانی تورنتو متوجه سردرد و سرگیجه عجیبی شد. با وجود آزمایش های مکرر، پزشکان نتوانستند وضعیت آنها را تشخیص دهند. سفر او به کانادا و بستری شدنش در بیمارستانی مجهز وضعیت او را روشن کرد. دکتر توده سرطانی را از سر او خارج کرد، اما در همان زمان متوجه شد که سرطان پیشرفته دارد و به هر حال بیکار است. او در 4 سال گذشته با انرژی خود با سرطان مبارزه کرده است. نوح هرگز از مبارزه دست نکشید. گویدل در مصاحبه ای گفت: «من بیش از چند ماه زنده نیستم و پزشکان همگی با ناراحتی گفتند که باید شیمی درمانی را شروع کنم تا درد کمتری را تحمل کنم. با توکل به خدای متعال و اعتقاد به معجزه، مسیر دیگری را انتخاب کردم که از نظر فیزیکی مغایرت داشت و هدایت آب غیرممکن بود. تصمیم گرفتم شیمی درمانی نکنم، روی رژیم غذایی ام تمرکز کنم، نه برای اینکه مریض شوم، بلکه بهتر شوم و خیلی چیزهای دیگر. “من این راه را آغاز کرده ام، ورزش می کنم و معتقدم زندگی و مرگ در دست خداست و هیچ برگی از درخت نمی افتد مگر اینکه خدا بخواهد.”
وی در گفت‌وگوی دیگری از صمیم قلب تسلیت گفت: معتقدم هر چه باور داشته باشید، همان خواهد شد.
کوایدل و نامش پس از مرگشان در تاریخ این رشته باقی خواهند ماند زیرا تا آخرین لحظه از افشای داروهای هورمونی بدنسازی دست برنداشتند و سعی کردند مصرف این داروها توسط جوانان را متوقف کنند. برخی از نوشته های او در آخرین روزهای زندگی اش را مرور می کنیم.
با حفظ سلامتی بدون مصرف داروهای هورمون ساز بدن قربانی این زندگی نشوید.
استفاده مداوم از استروئیدهای آنابولیک می تواند باعث تغییرات جسمی و روانی بسیاری و همچنین سرطان های زیادی در مردان و زنان شود.
دکتر 2018 به من گفت که شما نمی توانید بیش از 6 ماه زندگی کنید. داشتم گریه میکردم. به دخترم نگاه کردم. ما رنج می بردیم. من و همسر و دخترم چند ماهی در تبعید بودیم. پدرم در این 6 ماه سه بار فلج شد و فوت کرد. به معجزه خداوند عمرم طولانی شده و در طول سالیان متمادی هزاران نفر از هموطنانم را از عوارض بدنسازی آگاه کرده ام.
سکوت و خیانت در بدنسازی برای من ممکن نیست. من در مورد عوارض پپتیدهای پیشنهادی مشهورترین قهرمانان کشورم – نام آنها را ذکر نمی کنم – و مردان جوان برای شما می نویسم.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا