فرهنگ و هنر

سواد رسانه‌ای ژست نیست – مخبران

نماینده سازمان سواد رسانه‌ای یونسکو در آسیا و اقیانوسیه گفت: برای توسعه سواد رسانه‌ای باید تعریف مشخصی از آن داشته باشیم. یکی از مشکلات امروز، آموزش سلیقه‌ای سواد رسانه‌ای است. سواد رسانه‌ای ژست نیست بلکه لازمه عصر حاضر است.

به گزارش مخبران به نقل از  روابط عمومی سازمان سواد رسانه‌ای یونسکو در آسیا و اقیانوسیه- علیرضا باستانی- نماینده سازمان سواد رسانه‌ای یونسکو در آسیا و اقیانوسیه و مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران (انسان) در آیین اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی «سواد رسانه‌ای و شادی و نشاط»، اظهار کرد: هر ساله از ۲۴ تا ۳۱ اکتبر در کشورهای مختلف دنیا به منظور گرامی‌داشت هفته جهانی سواد رسانه‌ای برنامه‌هایی برگزار می‌شود و رویدادهای رسانه‌ای برای آن در نظر می‌گیرند.

وی افزود: از آنجایی که سال ۲۰۲۳ نخستین سالی بود که به عنوان نماینده سازمان سواد رسانه‌ای یونسکو در آسیا و اقیانوسیه انتخاب شدم، در نخستین گام  تلاش کردیم ابتکاری به خرج دهیم که نتیجه آن برگزاری نخستین همایش «سواد رسانه‌ای و شادی و نشاط» در گستره جهانی بود.

باستانی گفت: با وجود این‌که از ابتدای این همایش، سکوهای تبلیغاتی نداشتیم اما تعداد آثار دریافتی فراتر از انتظار بود و فکر نمی‌کردیم این تعداد اثر از کشورهای مختلف دنیا دریافت کنیم.

وی با اشاره به این‌که «نتایج به‌دست آمده برای ما بسیار مهم بود»، بیان کرد: به دنبال آثار دریافتی در بخش‌های فیلم کوتاه، پادکست، عکس، نقاشی و دل‌نوشته به زبان‌های مختلف از سه گروه داوری استفاده کردیم و نتایج بسیار عالی گرفتیم.

مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران (انسان) ادامه داد: داوران مسلط به زبان انگلیسی، داوران مسلط به زبان روسی و داورانی مسلط به سایر زبان‌های آثار دریافت‌شده در گروه‌های نخست و دوم داوری، همراه ما بودند و برای بررسی و داوری ماهیت آثار از تعدادی هنرمند برجسته کشور برای همکاری دعوت کردیم چرا که زبان هنر بین‌المللی است.

وی با بیان این‌که «این اولین دوره برگزاری همایش شادی و نشاط و نخستین طرح مشترک ما با سازمانی مرتبط با یونسکو بود»، خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف سازمان سواد رسانه‌ای یونسکو در آسیا و اقیانوسیه این است که سواد رسانه‌ای را در کشورهای آسیا و اقیانوسیه گسترش دهد اما رویکرد توسعه پایدار کشورها را در نظر دارد.

باستانی درباره ارتباط سواد رسانه‌ای و شادی و نشاط، گفت: شادی و نشاط به صورت مستقیم به توسعه پایدار هر کشور بازمی‌گردد. وقتی از شادی و نشاط حرف می‌زنیم یکی از محورهای اساسی سواد رسانه‌ای به صلح، عدالت، دمکراسی و برابری برمی‌گردد و برقراری صلح جهانی مهمترین مساله است.

وی بیان کرد: برنامه مشخصی برای صلح جهانی در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم این موضوع به خوبی رسانه‌ای شده و پیش برود. امروز هیچ مفهوم مشخصی از واژه صلح در جهان وجود ندارد و برگزاری چنین رویدادی به تثبیت این مفهوم می‌انجامد. امروز دنیا به شدت به دنبال صلح جهانی است که در این زمینه به زودی پیشنهادی ارائه خواهیم داد که به عنوان رویداد مهم صلح جهانی قلمداد شود.

نماینده سازمان سواد رسانه‌ای یونسکو در آسیا و اقیانوسیه ادامه داد: در نامه‌ای هم که از واتیکان دریافت کرده بودم از ما خواسته بودند سازمان روی دو موضوع اعم از صلح بین‌الملل متمرکز شود و تیم بین‌الملل ما چندین سال است برای این منظور برنامه‌ریزی کرده است.

باستانی خاطرنشان کرد: در نشست‌های متعددی که داشتیم روی این مساله صحبت کردیم. در کمپین‌های مختلف از سال ۹۹ بر اساس آنچه که یکی از محورهای اساسی کمپین جهانی مدیا پرو عنوان شده بود، بر آن بودیم که همه سیاستمداران و مردم درک مشخصی از واژگان دمکراسی، آزادی و صلح داشته باشند چرا که هیچ مفهموم مشخصی از این واژه‌ها وجود ندارد.

وی اظهار داشت: باید تمامی واژگانی که همه از آنها استفاده می‌کنند، بازتعریف شوند. دمکراسی و تعریفی که از آن به عنوان قرین به آزادی تعبیر می‌شود متفاوت از هم هستند. ما این موضوع‌ها را در جامعه جهانی مطرح خواهیم کرد. یک مدت زمان ۳ تا ۶ ماهه مهمترین فعالیت جهانی ما را در این مدت دریافت خواهید کرد.

باستانی تاکید کرد: دنیا به شدت نیازمند صلح است و تا می‌توانیم باید آن را عملی کنیم.

مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران (انسان) بیان کرد: پیشنهاد مشخصی برای صلح جهانی در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم این موضوع به خوبی رسانه‌ای شده و پیش رود. امروز هیچ مفهوم مشخصی از واژه صلح در جهان وجود ندارد که برگزاری چنین رویدادی به تثبیت این مفهوم می‌انجامد. امروز دنیا به شدت به دنبال صلح جهانی است که در این زمینه به زودی اقداماتی انجام خواهیم داد.

باستانی اظهار کرد: متأسفانه تعریف دقیقی از سواد رسانه‌ای در جوامع مختلف دنیا ارائه نشده است. سواد رسانه‌ای یکی دیگر از سوادهای قرن جدید است. نفس واژه سواد به معنای مهارت‌ها و دانش‌ها در کنار یکدیگر است. باید بدانیم که رسانه نیز امروز بازتعریف شده و «انسان هوشمند صاحب اندیشه» رسانه است. امروز رسانه بر انسان اطلاق می‌شود نه چیز دیگر.

وی با اشاره به تعریف سواد رسانه‌ای اظهار کرد: سواد رسانه‌ای مجموعه‌ای از دانش‌ها و مهارت‌هایی است که منجر به خودشناسی و دگرشناسی می‌شود. سواد رسانه‌ای حاوی سواد اطلاعاتی نیز است و به تنهایی تأثیرگذار نیست و باید در آن اندیشه‌های انتقادی وجود داشته باشد.

باستانی گفت: سواد رسانه‌ای به جامعه‌پذیری بازمی‌گردد. در سواد رسانه‌ای آحاد افراد در جوامع مختلف حق ندارند به خود فکر کنند و سواد رسانه‌ای به دنبال راه‌حل برای جوامع است. لذا سواد رسانه‌ای به دنبال توسعه پایدار در جوامع است که این توسعه منوط به دارا بودن جامعه و شهروند خوب است. امروز افراد باید در تمامی امور جامعه خود مشارکت‌پذیر و پاسخگو باشند. چنانچه چنین المان‌هایی در جوامع وجود داشته باشد، این جامعه دارای نشاط و شادی است.

وی بیان کرد: شهروند خوب شهروند ستیزه‌جو نیست و به دنبال منفعت جامعه است. چنین شهروندی شادی و نشاط دارد و می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های جامعه مشارکت کند. سواد رسانه‌ای ژست نیست و لازمه عصر حاضر است. ما باید به این‌ یقین برسیم که اگر سواد رسانه‌ای نداشته باشیم با مشکلات فراوانی مواجه خواهیم شد.

باستانی با اشاره به این‌که «برای توسعه سواد رسانه‌ای باید تعریف مشخصی از آن داشته باشیم» اظهار کرد: یکی از مشکلات امروز، آموزش سلیقه‌ای سواد رسانه‌ای است و بر این اساس یکی‌ از اهداف ما نگارش نظام آموزشی به سواد رسانه‌ای است. همچنین تدوین نظام آموزشی جهانی سواد رسانه‌ای نیز از اهداف مهم ماست که در حال پیگیری آن هستیم. امروز سیاست نظام سلطه این است که مدعی همه چیز از جمله دموکراسی، حقوق بشر و … است اما هیچ گام مؤثری در این زمینه برنداشته است.

وی با بیان این‌که در پایان داوری‌های «نخستین همایش جهانی سواد رسانه‌ای و شادی و نشاط»، تعداد ۲۴ اثر از کشورهای مختلف به عنوان آثار برتر انتخاب شدند، تصریح کرد: طی شش ماه آینده اولین نظام آموزشی ما در حوزه سواد رسانه‌ای به جامعه جهانی عرضه می‌شود و همچنین به دنبال این هستیم که نخستین مدرسه بین‌المللی جهانی سواد رسانه‌ای را پایه‌گذاری کنیم.

باستانی خاطرنشان کرد: تندیس و لوگوی ویژه‌ این همایش با نظر مثبت همکاران MIL  و با استفاده از ‌هوش مصنوعی طراحی شد که هم‌اکنون در اختیار ما قرار دارد.

وی گفت: در تقویم جهانی، هفته‌ای به نام هفته شادی و نشاط نداریم و در این زمینه نیز امیدواریم بتوانیم به پیشنهاد ایران جهانی‌سازی هفته نشاط را در تقویم یونسکو پیگیری کنیم.

باستانی تصریح کرد: با رایزنی‌های انجام‌شده، آثار برتر در همایش در سایت MIL به نمایش گذاشته می‌شود و به هر یک از آثار برتر در هر رشته نیز دیپلم افتخار و جوایز ویژه اعطا خواهد شد.

***
در ادامه، جعفری‌ملک- رئیس مرکز هماهنگی‌های فرهنگی گفت‌وگوی همکاری آسیا نیز، در سخنانی اظهار کرد: در سال ۲۰۰۲ کشور تایلند پیشنهاد داد تا مجمعی در آسیا شکل گیرد تا کشورها با گفت‌وگو مسائل خود را پیگیری کنند. در حال حاضر ۳۵ کشور عضو این مجمع بوده و اساس این مجمع نیز گفت‌وگو محور است و هر کشوری که در آن پیشنهادی ارائه دهد، باید اجرای آن را بر عهده گیرد.

وی‌ اظهار کرد: در سال ۱۳۹۰ اجلاس وزاری فرهنگ کشورهای عضو مجمع تشکیل شد و ۱۶ برنامه پیشنهادی ایران در این اجلاس مصوب شد که این پیشنهادات در اجلاس وزرای امور خارجه مجمع نیز به تصویب ۳۳ کشور رسید.

ملک ادامه داد: در راستای هماهنگی برای اجرای این برنامه‌ها تصمیم گرفتیم که با سازمان‌های بین‌المللی که در ایران هستند همکاری کنیم که در این زمینه می‌توان به سازمان‌های MIL، سازمان میراث ناملموس بشری یونسکو و … اشاره کرد و نخستین برنامه‌ای که منجر به نتیجه شد، نخستین همایش جهانی سواد رسانه‌ای و نشاط و شادی بود که آثار خوبی به آن ارائه شد که پس از ارزیابی، نتایج پایانی مشخص شد.

وی خاطرنشان کرد: جوایز و هدایای این همایش از طریق رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف و یا سفرای کشورها به دست برگزیدگان خواهد رسید.

در پایان برگزاری این مراسم، بیانیه هیأت داوران همایش از سوی داود ضامنی، مسئول هیات داوران همایش سواد رسانه‌ای، شادی و نشاط، قرائت شد.

بنا بر این گزارش، نخستین همایش جهانی «سواد رسانه‌ای و شادی و نشاط» توسط علیرضا باستانی- نماینده سازمان سواد رسانه‌ای یونسکو در آسیا و اقیانوسیه و مدیرعامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران (انسان) با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حمایت مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی برگزار شد.

انتهای پیام

نشر فرهنگ و هنر

از ریتم و صداهای کلمات استفاده می‌کنم تا شما را در یک سفر صوتی همراه کنم.
دکمه بازگشت به بالا