علمی و پزشکی

سکته‌ای که بیشتر سراغ مردان می‌آید

آفتاب‌‌نیوز :

سعید علیپور پارسا دلایل این افزایش ابتلا به سکته در مردان را عوامل ژنتیکی و هورمونی اعلام کرد. وی اظهار داشت: همچنین بروز سکته قلبی در زنان بالاتر از ۵۵ سالگی، به مردان نزدیک می‌شود.

این متخصص قلب و عروق با اشاره به اینکه سن بروز سکته قلبی کاهش یافته است، گفت: در سال‌های گذشته افراد بالاتر از ۴۰ سالگی دچار این بیماری می‌شدند که در حال حاضر شاهد سکته‌های قلبی در افراد بالاتر از ۲۰ سال هستیم.

وی مصرف سیگار، سابقه دیابت، فشارخون و چربی خون را از عوامل خطر شناخته شده این بیماری اعلام کرد و گفت: بی تحرکی، استرس، رژیم غذایی نامناسب و چاقی از دیگر عوامل خطر این بیماری هستند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سن را یکی دیگر از عوامل خطر اعلام کرده و گفت: هرچه سن بالاتر برود احتمال ابتلا به سکته قلبی بیشتر می‌شود.

علیپور پارسا اظهار داشت: گاهی اوقات مصرف برخی دارو‌های روانگردان هم می‌تواند در بروز سکته قلبی نقش داشته باشد.

وی به نقش عوامل محیطی در بروز این بیماری اشاره کرد و گفت: استرس‌های محیطی، آلودگی هوا و آلودگی‌های تغذیه‌ای می‌توانند در بروز سکته قلبی نقش مهمی داشته باشند.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

علم پزشکی همچون پازلی است و هدفم این است که قطعات آن را به گونه‌ای تنظیم کنم که یک تصویر کامل و جذاب از سلامتی برای شما پدید آید. به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، این راهنمایی را با انگیزه و استعداد به شما ارائه می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا